Gdzie można znaleźć ukraińskie książki w Polsce? Wystartował projekt z interaktywną mapą bibliotek i książnic. – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Gdzie można znaleźć ukraińskie książki w Polsce? Wystartował projekt z interaktywną mapą bibliotek i książnic.

5 kwietnia 2023
Gdzie można znaleźć ukraińskie książki w Polsce? Wystartował projekt z interaktywną mapą bibliotek i książnic.

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Цей текст також можна прочитати українською мовою

Ukraiński portal chytomo.com zainicjował projekt Ukrainian Bokshelves Worldwide, którego głównym celem jest zebranie w jednym miejscu inicjatyw tworzenia za granicą miejsc z ukraińską literaturą. Częścią projektu jest strona z interaktywną mapą, na której można znaleźć biblioteki, organizacje i inne miejsca w Polsce i innych krajach świata, które posiadają książki w języku ukraińskim i udostępniają je do bezpłatnego użytku.


Ukrainian Bokshelves Worldwide to projekt, którego głównym celem jest odszukiwanie i informowanie o różnorodnych inicjatywach, które zajmują się udostępnianiem ukraińskiej literatury i innych książek w tłumaczeniu na ukraiński  wśród ukraińskich wojennych uchodźców  za granicą.

„Pozostając w stanie zagrożenia i braku bezpieczeństwa ukraińska sfera  wydawnicza wykazuje się odwagą – wydawnictwa, niezależne grupy inicjatywne i bibliotekarze organizują za granicą punkty z książkami, aby pomóc ukraińskim dzieciom-uchodźcom i ich rodzicom poczuć więź z utraconymi domami i odległą ojczyzną” – czytamy w opisie projektu Ukrainian Bokshelves Worldwide.

Rezultat realizacji projektu to stworzenie strony z  interaktywną mapą  ukraińskich książnic działających w europejskich krajach, między innymi w Polsce. Na mapie zaznaczono łącznie 388 miejsc ze zbiorami ukraińskich książek. Większość z nich znajduje się w Europie, ale jest też kilka książnic w Kanadzie i Korei. W Polsce oznaczonych jest obecnie 17 miejsc z ukraińskimi książkami: w Warszawie, Krakowie, Łodzi i Wrocławiu. Na mapie można znaleźć informacje o ich dokładnym położeniu geograficznym, a także link do instytucji, która je zorganizowała.

Realizatorzy projektu zaznaczają, że informacje na mapie nie są kompletne i że inicjatyw organizujących ukraińskie wypożyczalnie, a nawet całe biblioteki z ukraińskojęzyczną literaturą, jest znacznie więcej. W związku z tym zespół projektowy zaprasza do kontaktu organizatorów takich inicjatyw: „Jeśli chcesz, aby Twoja inicjatywa znalazła się na mapie, napisz list z tytułem „Dodaj naszą biblioteczkę do mapy” na adres [email protected]”.

W ramach projektu Ukrainian Bokshelves Worldwide opracowano także analityczny raport (dostępny pod linkiem) oraz informator, jak stworzyć i zorganizować działalność ukraińskiej książnicy w swej społeczności, gdzie znaleźć książki, dofinansowanie, jak stworzyć zespół, znaleźć partnerów. Poradnik można znaleźć  pod linkiem.

A.W.