Ukraińskie Towarzystwo Sportowe „Sokił” Warszawa - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Ukraińskie Towarzystwo Sportowe „Sokił” Warszawa

0

Już od kilku miesięcy w stolicy Polski działa UTS „Sokił” (Sokół) Warszawa. Obecnie trenuje przy nim drużyna piłkarska, a w planach jest utworzenie kolejnych sekcji.

– Chcieliśmy przede wszystkim aktywizować młodzież, aby brała czynny udział w sportowym życiu Warszawy, – mówi założyciel Towarzystwa Andrij Podgurski. – Pojawiło się kilka myślących podobnie osób. Następnie utworzyliśmy wydarzenia na Facebook, w ten sposób zaczęli zbierać się ludzie, pomaleńku tworzyć drużyna.

Obecnie działa sekcja piłki nożnej, która ma treningi dwa razy w tygodniu. Większość piłkarzy to amatorzy, chociaż bywają tacy, którzy grają w innych drużynach na poziomie juniorów lub są reprezentantami swych uczelni w piłce nożnej. 

– Formuła działania drużyny jest otwarta. Jeśli ktoś zaprezentuje się dobrze na treningu, wówczas go przyjmujemy. Główny wymóg odnośnie osób, które chcą się do nas przyłączyć to regularna obecność na treningach i chęć do gry, – mówi założyciel UTS „Sokił”.

Do tej pory piłkarze zagrali w towarzyskim meczu z przedstawicielami Ambasady Ukrainy w Polsce. Odbył się on w czerwcu podczas spotkania i pikniku, organizowanego przy pomocy dyplomatów. Kolejne sportowe wydarzenie zaplanowano na 23 sierpnia.

– Chcemy wówczas zorganizować międzynarodowy turniej, poświęcony podpisaniu Umowy Stowarzyszeniowej między Ukrainą a Unią Europejską oraz z okazji Dnia Niepodległości Ukrainy, – mówi Andrij Podgurski. Oprócz Ukraińców zagrają na nim piłkarze z Gruzji i Mołdawii oraz drużyna piłkarska Polski. Obecnie rozglądamy się za miejscem, w którym miałby się odbyć mecz, połączony z międzynarodowym piknikiem. Wszystko odbędzie się w ramach obchodów Dnia Niepodległości, który organizują ukraińskie stowarzyszenia pod patronatem Ambasady Ukrainy. Dyplomaci wsparli piłkarzy poprzez zakup strojów. 

Piłkarze „Sokoła” mają już profesjonalnego trenera – Oleksija Miliaszyna. W maju ukończył on szkolenie trenerów UEFA B, organizowane przez Mazowiecki Związek Piłki Nożnej.

Obecnie UTS „Sokił” pracuje nad powstaniem innych sekcji sportowych. W planach jest utworzenie drużyny siatkówki oraz sekcji rowerowej. Drużyna kolarska ma powstać na bazie uczestników rajdu rowerowego, który jest przygotowywany na Dzień Niepodległości Ukrainy.  

Dane kontaktowe oraz więcej informacji na temat UTS „Sokił” Warszawa znajdziecie na stronie Facebook.

Paweł ŁOZA

Foto z archiwum UTS „Sokił” Warszawa.

   

Share.