Ukraińskie wycinanki w Białymstoku – Nasz Wybir – Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Ukraińskie wycinanki w Białymstoku

31 marca 2016
Ukraińskie wycinanki w Białymstoku

1 kwietnia w białostockim Centrum im. Ludwika Zamenhofa odbędzie się wernisaż wystawy prac ukraińskiej artystki Ołesi Sekeresz, zatytułowany  „Wsłuchiwać się”. Serię wycinanek w formie wiejskich budynków artystka stworzyła w ubiegłym roku,  po odbyciu ekspedycji po wsiach Podlasia. Prace powstały w ramach programu Gaude Polonia. 

Podczas tych ekspedycji artystka rozmawiała z ludźmi, zapisywała ich historie i wsłuchiwała się w rytm życia, otaczającą przyrodę, rozmowy na ulicach, w innym, ale bardzo znajomym języku. Wycinankowe instalacje, które nawiązują do ludowej sztuki regionu, Ołesia uzupełnia dźwiękiem. Każdy dom opowiada historię  ludzi, którzy w nim mieszkają. Jest tu i miłość, i samotność, i nadzieja, ale co najważniejsze – Człowiek i jego wnętrze. Artystka świadomie nie pokazuje twarzy swych bohaterów, a daje widzowi możliwość wyobrażenia mieszkańców jej wycinanych budynków. Warunkiem do usłyszenia i przeżycia ich historii jest wsłuchanie się. Wystawa wymaga od widza czasu i wysiłku, włączenia jego indywidualnego doświadczenia, jest przeznaczona dla osób, które potrafią słuchać. Ołesia Sekeresz pozostawia widza/słuchacza sam na sam z bohaterami projektu, daje możliwość interpretacji, refleksji i przeżycia.

Specjalnie dla Centrum im. Ludwika Zamenhofa artystka pracuje nad wycinanką poświęconą białostockiej dzielnicy Bojary, która będzie po raz pierwszy zaprezentowana podczas wernisażu w najbliższy piątek.

Wernisaż odbędzie się 1 kwietnia o 18:00 w Centrum im. Ludwika Zamenhofa, przy ulicy Warszawskiej 19. Wystawa potrwa do 22 maja.

Ю.Л.