„Utrata” paszportu – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

„Utrata” paszportu

23 lutego 2013
„Utrata” paszportu

Ten dzień był dla Iryny pechowy od samego początku – spóźniła się do pracy, ponieważ długo szukała kluczy do mieszkania, a później utknęła w korku. Po ciężkim dniu pracy jechała tramwajem do domu i myślała o następnym weekendzie, gdy wreszcie będzie mogła odpocząć.

Przyjemne marzenia szybko odpłynęły, gdy przy kasie w sklepie nie mogła znaleźć portfela. – Nawet nie poczułam, że ktoś manipulował przy mojej torebce – zeznaje Iryna – Gotówki w portmonetce nie było za wiele, kartę kredytową szybko zablokowałam, ale najgorsza rzecz – razem z portmonetką, skradziono mój paszport. Jestem zrozpaczona i nie wiem – co robić?
Każda strata to przykrość. W przypadku pieniędzy ludzie pocieszają się, że je odrobią, w przypadku rzeczy – nabędą nowe. A co robić, gdy stracicie paszport, tym bardziej za granicą? W tym artykule opowiemy, jak zachować się w takiej sytuacji, aby utrata dokumentu miała najmniej negatywne skutki.

Paszport zagraniczny jest dokumentem, który poświadcza tożsamość obywatela Ukrainy za granicą, a umieszczone w nim wizy to dowody przekroczenia granicy, które są podstawą do legalnego pobytu w innych krajach. Przepisy w większości europejskich państw wymagają, aby cudzoziemcy posiadali przy sobie dokumenty potwierdzające legalność ich przebywania w danym kraju, dlatego obywatele Ukrainy powinni nosić ze sobą paszport. W żadnym wypadku nie można oddawać go jako zastaw lub do sprawdzenia dla postronnych osób.

W przypadku utraty paszportu należy jak najszybciej zgłosić się do najbliższego konsulatu lub innego przedstawicielstwa dyplomatycznego Ukrainy, w którym można otrzymać zaświadczenie na powrót na Ukrainę – dokument, który pozwoli wjechać na terytorium Ukrainy i na miejscu złożyć podanie o nowy paszport. Co ważne podkreślenia – w konsulacie Ukrainy nie można wyrobić nowego paszportu, można jedynie otrzymać pomoc w postaci tymczasowego dokumentu! Aby rozpocząć procedurę wydania zaświadczenia na powrót, konsulat w pierwszej kolejności sprawdza, wysyłając zapytanie do jednostek Ministerstwa Spraw Wewnętrznych, czy osoba składająca wniosek rzeczywiście jest obywatelem Ukrainy. Zgodnie z zasadą, ta procedura sprowadza się do sprawdzenia zameldowania. Ten proces można przyśpieszyć, gdy dana osoba przedstawi dowód osobisty lub kserokopię lub zeskanowany paszport. Dlatego, gdy na stałe mieszkacie za granicą lub wybieracie się na krótki turystyczny wyjazd, warto mieć ze sobą kserokopię ważnych dokumentów i trzymać je oddzielnie od oryginalnych dokumentów. Można również zeskanować dokumenty i zachować je na elektronicznej poczcie – wówczas nie będzie problemów z dostępem.

Następnie należy napisać podanie z prośbą o wydanie zaświadczenia na powrót na Ukrainę, w którym należy opisać szczegóły dotyczące utraty paszportu. Podczas składania wniosku wypełnia się także ankietę – podobną do tej przy składaniu wniosku o paszport. Jeśli paszport został skradziony – najlepiej wziąć o tym zaświadczenie Policji i okazać w konsulacie. Wymagane są także trzy fotografie w rozmiarach 35 na 45 milimetrów i bilet z zaznaczoną datą wyjazdu do Ukrainy. Ostatni wymóg uwarunkowany jest tym, że zaświadczenie na powrót jest ważne jedynie przez miesiąc od dnia jego wydania, a paszport, jak już wspomniano, i tak trzeba zrobić na miejscu. W niektórych przypadkach pracownicy konsulatu mogą poprosić kierownika delegacji lub grupy turystycznej o pisemne potwierdzenie tożsamości osoby składającej wniosek.

Załatwienie opisanej powyżej procedury zajmuje zazwyczaj około miesiąca. Po otrzymaniu zaświadczenia możecie wyjechać na Ukrainę i z tym dokumentem skierować się do wydziału paszportowego, który wydał poprzedni paszport. Oczekiwanie na nowy dokument także zajmuje pewien czas i waha się od 10 dni do miesiąca.

Ukraińskie organy spraw wewnętrznych przestrzegają – umyślna „utrata” paszportu, w celu zachowania go z powodu poprzednio wydanych wiz lub rejestracji nie ma sensu. Po złożeniu oświadczenia o utracie dokumentu zagubiony staje się po prostu nieważny. Dodatkowo – ukraińskie prawo zezwala na posiadanie jednocześnie dwóch zagranicznych paszportów.

Podsumowując – utrata paszportu nie jest tragedią. Oczywiście, będziemy musieli stracić trochę czasu na otrzymanie zaświadczenie na wyjazd na Ukrainę, ale nie jest to żadna katastrofa.