VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi z zespołem Dobranotch - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi z zespołem Dobranotch

0

Już po raz ósmy z inicjatywy Stowarzyszenia MY na ulicach Pragi Północ pojawi się roztańczony pochód, który będzie bawić mieszkańców dzielnicy i gości z całej Warszawy. W sobotę 20 czerwca kolejny Muzyczny Spacer poprowadzi zespół Dobranotch z Petersburga, który łączy motywy z melodii bałkańskich, klezmerskich i wschodnich oraz pierwsze szlagiery z czasów rozkwitu rosyjskich orkiestr dętych.

Muzyczny Spacer to chodzący koncert, który przemierza ulice Pragi Północ. Z jednej strony nawiązuje do tradycji kapel podwórkowych, z drugiej zaś podkreśla wielokulturowy charakter dzielnicy wynikający z jej tradycji handlowych. Rozlokowane w pobliżu Dworce Wschodni i dawny Petersburski oraz okoliczne bazary sprawiały, że na Pradze rozbrzmiewały obok siebie melodie polskie, żydowskie, ukraińskie, rosyjskie i białoruskie. Odwzorowując ten międzysąsiedzki tygiel, zespół grający muzykę na żywo wraz z roztańczonym tłumem, co roku opanowuje na kilka godzin ulice, podwórka i zakamarki prawobrzeżnej dzielnicy Warszawy. Nad całością czuwa przewodnik-wodzirej, który prowadzi Spacer według trasy wyznaczonej ciekawostkami historycznymi i architektonicznymi perłami. Przypomnimy sobie o wkładzie ludności żydowskiej w rozwój Pragi, a z muzyką klezmerską w tle przywołamy wrażenie obecności zanikłej kultury.

Tym razem początek Spaceru zaplanowaliśmy na dziedzińcu Muzeum Warszawskiej Pragi, które wreszcie, po kilku latach budowy, działa. To bardzo dobry punkt startowy – miejsce gdzie skupiać się będzie cała historia Pragi a jednocześnie wspaniała sceneria na koncert plenerowy.
Wraz z muzyką przejdziemy wyżej podaną trasą do muszli koncertowej w Parku Praskim, gdzie odbędzie się koncert finałowy z prądem.
Usłyszymy jeszcze raz Dobranotch z pełnym nagłośnieniem oraz przedstawicieli polskiej sceny – zespół Utrata Skład z muzycznym kolażem z wycinanek ludowych i komunikacji miejskiej, smutnych piosenek i dziwnych dźwięków

Sobota, 20.06.2015 r.
Start: 17:00 – Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy (dziedziniec) – ul. Targowa 50/52
– Brama główna Bazaru Różyckiego – ul. Targowa 54
– Podwórko przy ul. Okrzei 30 – dawniej Brukowa 30
– róg ulic Kłopotowskiego i Floriańskiej
– ul. Sierakowskiego 7 – dawny Żydowski Dom Akademicki
– Plac Weteranów
– Park Praski
Koncert finałowy: muszla koncertowa w Parku Praskim

WSTĘP WOLNY

Projekt „VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi” jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Praga Północ.
Patronat Honorowy: Burmistrz Dzielnicy Praga-Północ m. st. Warszawy.

Partnerami projektu są: Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy oraz Dom Kultury Praga
Patronami Medialnymi są: Polskie Radio RDC, Nowa Gazeta Praska, Portale internetowe: Kontynent Warszawa, Twoja Praga, Muzykant.Folk.pl

INFORMACJA O ZESPOŁACH:

Dobranotch [Rosja/Petersburg]
Klezmer Balkan Oriental Orchestra

http://dobranotch.ru/
https://www.youtube.com/playlist?list=PL3EDCA4666A3A3864
https://www.youtube.com/watch?t=16&v=ylly96DUvBA
https://www.youtube.com/watch?v=OZ-cxfV21Jw

Zespół Dobranotch tworzy sześciu znakomitych muzyków pochodzących z Rosji, Mołdawii i Libanu. Grają na skrzypcach, banjo, klarnecie, saksofonie, tubie, oraz dużym bębnie.

Zaczynali w 1997 roku w Nantes we Francji, skupiając się na motywach irlandzkich, a od 2001 roku, w efekcie zawiłych ewolucji i zmian fascynacji muzycznych – przenieśli się na stałe do Petersburga. Czerpiąc inspiracje z melodii bałkańskich, klezmerskich i wschodnich, Dobranotch tworzy dzisiaj nowy rodzaj world music, gdzie te wzorce są osadzone w dialogu i wzbogacają się nawzajem. Koncerty grupy tryskają energią i pozytywną wibracją, która udziela się wszystkim słuchaczom. Dzięki temu nikt z uczestników imprezy nie potrafi ani usiedzieć, ani ustać w miejscu, a samo wydarzenie przeobraża się w wielką zabawę. „Lubimy kiedy ludzie tańczą, jakby to było święto, wesele” – mówi Dmitrij Khramtsov, członek-założyciel zespołu Dobranotch. „Nawet gdy próbujemy zagrać spokojny kawałek, ten często samoistnie się rozkręca… Chcemy po prostu grać dobrą, radosną muzykę”. Wirtuozyjne duety akordeonu i trąbki, tęskne klezmerskie skrzypce, niezwykły ton cymbałów, wschodni rytm bębnów i potężny dźwięk tuby – to unikalne brzmienie zespołu Dobranotch.

Od początku istnienia grupa Dobranotch wystąpiła w ponad dwudziestu krajach świata; wzięła udział w wielu międzynarodowych festiwalach m.in. „Złota Maska”, i „Etno-festiwal Nowa Rosja” (w ramach Międzynarodowych Targów Książki we Frankfurcie), festiwale tańca w Hiszpanii i Portugalii, festiwale world music i muzyki klezmerskiej w Rosji i Europie; wydała ponad 5 płyt i skomponowała muzykę do kilku produkcji filmowych.

Skład zespołu:
Mitia Khramtsov – skrzypce, wokal
Ilja Gindin – klarnet
Max Karpychev – saksofon
Evgenii Lizin – duży bęben
Roman Schinder – banjo
Alexey Stepanov – tuba

Utrata Skład [Warszawa/Łomża/Koszalin]
Zespół powstał w 2011 r. Inspiruje się komunikacją miejską, wycinankami ludowymi, smutnymi piosenkami i dziwnymi dźwiękami. Dwa utwory z debiutanckiej Epki Utraty przez kilka tygodni gościły na pierwszym miejscu listy przebojów radia RDC. W 2014 r.zespół wydał drugi minialbum.

Skład:
Magda Dubrowska – głos, bas
Kuba Orłowski – gitara
Rafał Dedyński – perka
Tomek Walewski – syntetyzatraktor, gitara, harmonixon

www.facebook.com/utratasklad
www.utratasklad.bandcamp.com
www.utratasklad.pl

Projekt „VIII Muzyczny Spacer Ulicami Starej Pragi” jest współfinansowany ze środków Miasta Stołecznego Warszawy Dzielnicy Praga Północ.

Partnerami projektu są: Muzeum Warszawskiej Pragi, oddział Muzeum Warszawy oraz Dom Kultury Praga
Patronami Medialnymi są: Polskie Radio RDC, Nowa Gazeta Praska, Portale internetowe: Kontynent Warszawa, Twoja Praga, Muzykant.Folk.pl

Share.