W Chełmie skwer nazwano imieniem założyciela miasta – księcia Daniela - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

W Chełmie skwer nazwano imieniem założyciela miasta – księcia Daniela

0

28 sierpnia Rada Miasta Chełm podjęła uchwałę o nazwaniu skweru w centrum miasta imieniem założyciela miasta – księcia Daniela Romanowicza.

Właśnie w tym roku mija 750. rocznica śmierci księcia Daniela Romanowicza (Halickiego). Był on jednym z najwybitniejszych władców i wodzów w historii Rusi-Ukrainy. Swoje państwo – Księstwo Halicko-Włodzimierskie – uczynił jednym z najpotężniejszych państw Europy XIII w. Szczególnie książę Daniel zapisał się w historii Chełma, nie tylko założył on to miasto, uczynił je także jedną z najważniejszych stolic europejskich i siedzibą chełmskiej diecezji prawosławnej. Właśnie w Chełmie – na Górce księcia Daniela – książę Daniel znalazł także miejsce wiecznego spoczynku. 

Dotychczas jedynym we współczesnym Chełmie znakiem pamięci o założycielu miasta była tablica pamiątkowa pamięci księcia Daniela Romanowicza (Halickiego) w chełmskiej katedralnej cerkwi prawosławnej pw. św. Jana Teologa, umieszczona w 2001 r. z okazji 700-lecia urodzin założyciela Chełma i wybitnego władcy Księstwa Halicko-Włodzimierskiego.

O nazwanie imieniem księcia Daniela ulicy lub placu w Chełmie Towarzystwo Ukraińskie zwróciło się do władz Chełma jeszcze w 2006 r.

Share.