W Poznaniu znów Ukraińska Wiosna

0

Młodzież kontynuuje tradycje honorowego konsula Ukrainy w Poznaniu, ś.p. Łukasza Horowskiego (28 lipca 1949 r. – 8 kwietnia 2011 r.) – przedsiębiorcy, mecenasa i wielkiego przyjaciela Ukraińców.

Od 2008 roku, w mieście nad Wartą, organizowany jest festiwal „Ukraińska Wiosna”. Tym razem – po raz szósty. Nie na darmo uważany jest za największy w Polsce festiwal kultury ukraińskiej. Podczas dwóch tygodni, w ośmiu miastach województwa wielkopolskiego zaprezentowano szeroką gamę imprez – koncerty, wystawy, przeglądy filmów, dyskusje, konferencje, targi, zawody sportowe.

Koordynator festiwalu, Ryszard Kupidura ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina” zwraca uwagę m.in. na wernisaż projektu fotograficznego Charkowianina z Nowego Jorku, Saszy Masłowa, pt. „Weterani”. Jest to opowieść o uczestnikach II Wojny Światowej z Ukrainy i Polski, których zjednoczyło, często wbrew ich woli, to straszne wydarzenie. „Włączyliśmy do tego projektu także naszych poznańskich weteranów” – mówi R. Kupidura.

Poznaniacy zapraszają na „Ukraińską Wiosnę” twórców z różnych regionów Ukrainy, ale Charkowszczyzna ma pierwszeństwo, gdyż jest to region-partner Poznania.

Wśród ciekawych przedsięwzięć „Ukraińskiej Wiosny” było spotkanie literackie-konkurs z udziałem pisarki Tani Malarczuk, historyczne dyskusje na temat stosunków polsko-ukraińskich, czy koncerty orkiestry Państwowej Lwowskiej Akademii Muzycznej im. Łysenki.
Partnerzy i sponsorzy, to wiele firm prywatnych, organy samorządu lokalnego, Ministerstwa Kultury Ukrainy i Polski, miasto Lwów oraz kilka miast powiatowych województwa wielkopolskiego.

Dzięki festiwalowi, organizatorzy ze Stowarzyszenia Społeczno-Kulturalnego „Polska-Ukraina”, liczą na nawiązanie ścisłej współpracę między województwem wielkopolskim a Ukrainą, we wszelkich dziedzinach – od kultury po gospodarkę.

„Ukraińska Wiosna” jak zawsze zakończyła się wydarzeniem o charakterze duchowym. Tym razem była to ekumeniczna liturgia poświęcona 1025-leciu chrztu Rusi-Ukrainy.

Аndrij CHOMENKO

Share.