Warszawskie miejskie rowery „Veturilo” – komfort i kondycja! - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Warszawskie miejskie rowery „Veturilo” – komfort i kondycja!

0

Aby wygodnie przemieszczać się po Warszawie, spalając przy tym kalorie i wzmacniając mięśnie oraz układ krwionośny, nie musowo kupować roweru. Można o każdej godzinie, od początku marca do końca listopada, wypożyczyć rower przy pomocy miejskiego systemu „Veturilo”. Operator systemu to znana firma „Nextbike”, a jej wypożyczalnie działają w ponad 70 miastach świata, w takich krajach jak: Niemcy, Austria, Szwajcaria i Nowa Zelandia. Warszawski system nosi nazwę „Veturilo”, działa w stolicy od sierpnia 2012 roku, posiada prawie 200 stacji oraz 3 tysiące rowerów, a liczba osób, które są zarejestrowane w systemie, w tym roku przekroczyła pół miliona.  

 Jak się zarejestrować?

vAby skorzystać z systemu „Veturilo” należy zarejestrować się na stronie www.veturilo.waw.pl. Rejestracja jest bardzo prosta i trwa nie dłużej niż 5 minut. Na początku należy podać numer telefonu komórkowego, który będzie Waszym identyfikatorem, a także imię i nazwisko, adres pocztowy (według życzenia) oraz e-mail. Na telefon przyjdzie wiadomość SMS z tymczasowym 6-cyfrowym PIN-kodem, który łatwo można zamienić na swój własny kod w zakładce „Hasło”, w kategorii „Mój VETURILO” na stronie profilu. Identyczne powiadomienie przyjdzie na wskazany przez Was adres elektroniczny.

Drugi krok – należy aktywować swoją rejestrację, przekazując na rachunek co najmniej 10 zł. Można to zrobić od razu przy rejestracji za pomocą karty kredytowej lub przelewając pieniądze z konta bankowego. W ciągu minuty nastąpi aktywacja i można śmiało udać się do najbliższej stacji „Veturilo”.

Jak korzystać?

Veturilo-ZTM-Wawa-08Procedura wypożyczenia roweru trwa około minuty. W terminalu należy wpisać swój numer telefonu oraz PIN-kod, a następnie numer roweru, który chcecie wypożyczyć. W tym momencie rower zostaje odłączony od automatycznego zamka, a na wyświetlaczu terminala pojawi się kod do rowerowego manualnego zamka, za pomocą którego można na chwilę zostawić „Veturilo”, gdy pojawi się potrzeba, na przykład, wejścia do sklepu. Radzę zapamiętać ten kod lub sfotografować go, ponieważ mandat za utratę (kradzież) miejskiego roweru to 2 000 zł.

Zwrot roweru do elektronicznej stacji jest tak samo prosty, jak wypożyczenie. Wystarczy jedynie trafić przednim kołem (z lewej strony  jest specjalne urządzenie) do elektronicznego zamka i zaczekać na krótki dźwięk. Informacja o tym, że rower został prawidłowo zwrócony pojawi się na wyświetlaczu terminalu.

A co robić, gdy wszystkie stojaki z elektronicznymi zamkami są zajęte? Tu przyda się kod do rowerowego manualnego zamka, o którym pisałem powyżej. Wystarczy przyczepić wypożyczony rower do ucha stojaka, a na terminalu wcisnąć klawisz „Zwrot” i wpisać numer roweru lub zadzwonić na infolinię z informacją, że nie ma wolnych miejsce na stacji i dlatego „zostawiam rower i proszę zdjęcie go z mojego konta”. Jeszcze prostsza procedura występuje, gdy w Waszym smartfonie jest zainstalowana aplikacja „Nextbike”, która jest dostępna dla użytkowników systemów „Android” oraz „Ios”. Przy jej pomocy można zwrócić rower, jeśli nie ma wolnych miejsc w stacji. Wystarczy nacisnąć przycisk „zwracam rower” oraz określić jako przyczynę „brak wolnych miejsc”. Jeśli nie macie aplikacji „Nextbike” ale posiadacie dostęp do mobilnego Internetu, wystarczy wejść poprzez browser na swoje konto na WWW.veturilo.waw.pl , odnaleźć zakładkę „Wynajem/zwrot” i „zwrócić” rower, wpisując numer stacji.

Ile kosztuje wypożyczenie?

Veturilo-ZTM-Wawa-05Pierwsze 20 minut jazdy na stołecznych „srebrnych żelaznych rumakach” jest bezpłatne. Następne 40 minut wynajmu będzie nas kosztować jedynie 1 zł. Następna, czyli druga, godzina to 3 zł. Trzecia – 5 złotych, a czwarta i każda następna – po 7 złotych. Ale osoba, która chociaż raz korzystała z warszawskich rowerów wie, że „Veturilo” można jeździć nawet 24 godziny i nie zapłacić ani grosza. Wystarczy jedynie co 20 minut „wypożyczać na nowo rower” na różnych stacjach.

Gdzie jeździć?

Dziś, według danych warszawskiego magistratu, w stolicy Polski jest ponad 400 km rowerowych dróg i ścieżek, a ich długość ciągle się powiększa. Gdzie można i warto przejechać się rowerem w stolicy? Są to zarówno parki, jak i lasy oraz puszcze w okolicach Warszawy. Można także wyruszyć nad jezioro Zegrze. Aktualną mapę ścieżek rowerowych, stacji „Veturilo”, serwisów rowerowych oraz punktów samoobsługi można znaleźć na stronie  rowery.um.warszawa.pl/mapa-rowerowa lub na smartfonowym programie „Warszawska Ścieżka Rowerowa”.

Przyjemnej podróży!

Anatolij ZYMNIN

Foto: veturilo.waw.pl

Share.