Wiadomości z Ukrainy. Luty 2017 - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Wiadomości z Ukrainy. Luty 2017

0

Walki o Awdijewkę

Nie zważając na mińskie uzgodnienia,  w  lutym rosyjskie okupacyjne wojska kontynuowały obstrzał Awdijewki – 30 tysięcznego miasta nieopodal Doniecka. Rozlokowane na pozycjach w pobliżu miasta oddziały Zbrojnych Sił Ukrainy odbiły kilka prób szturmu ze strony terrorystów. Od końca stycznia pod Awdijewką zginęło kilkunastu ukraińskich wojskowych, są także ofiary wśród ludności cywilnej. Na skutek obstrzałów między innymi z systemu GRAD, dział, wozów opancerzonych i czołgów uszkodzono gazociąg i wodociąg, system energetyczny oraz ciepłowniczy.

Zaostrzenie sytuacji na Donbasie wywołało reakcję międzynarodowej społeczności. Przewodniczący Rady Europejskiej Donald Tusk oświadczył, że „Rosja powinna wpłynąć na separatystów, których wspiera, aby wstrzymali działania bojowe”. Z kolei wiceprezydent USA Mike Pence powiedział, że Biały Dom jest zaniepokojony wzrostem przemocy na wschodzie Ukrainy. Jednak, ani Unia Europejska, ani USA nie przewidują wprowadzenia sankcji wobec Rosji za obstrzał Awdijewki. Natomiast prezydent Rosji Władimir Putin odpowiedzialnością za eskalację zbrojnego konfliktu na Donbasie obarczył stronę ukraińską.

Zlikwidowano terrorystę „Giwi”

8 lutego w godzinach porannych w Doniecku, w wyniku zamachu terrorystycznego, zginął bojownik DRL, dowódca batalionu „Somali” Mychajło Tołstych, pseudonim „Giwi”. Stało się o nim głośno w 2014 roku, gdy na pokaz rozstrzeliwał i znęcał się nad ukraińskimi wojskowymi, którzy dostali się do niewoli bojowników na Donbasie. Terroryści oraz rosyjskie media oskarżyły o zabójstwo Tołstycha ukraińską dywersyjno – zwiadowczą grupę. Z kolei, część analityków skłania się ku wersji, że likwidacja watażki tzw. Ukraińskiej Republiki Ludowej to sprawka albo rosyjskiej strony, albo kompanów „Giwi” z Doniecka. Jak podkreślają ukraińscy oficjele,

 rakietowy miotacz ognia „Trzmiel” – broń z której zabito „Giwi”, jest wyłącznie na uzbrojeniu armii Federacji Rosyjskiej.

Kiedy bez-wiz?

Początkowo anonimowe źródła w Brukseli, a potem również oficjalni przedstawiciele unijnych struktur zapewnili, że bezwizowy reżim Ukrainy z Unią Europejską będzie uchwalony i zacznie pracować w połowie roku. Pierwszym etapem przyjęcia reżimu bezwizowego będzie podjęcie na początku marca decyzji stałych przedstawicieli państw – członków Unii Europejskiej na spotkaniu w Brukseli. Druga etap procesu, na poziomie państw – członków (Parlament Europejski i Rada Unii Europejskiej) odbędzie się, najprawdopodobniej, w maju – poinformował brukselski korespondent „Radio Swoboda” Rikard Juzwiak. Ponieważ bezwizowy reżim wchodzi w życie 20 dni po publikacji w oficjalnym dzienniku poprawek do regulaminu Unii Europejskiej, Ukraińcy będą mogli swobodnie pojechać do krajów Unii Europejskiej nie wcześniej niż w czerwcu tego roku. O tym, że Ukraina może do lata otrzymać bezwizowy reżim z Unią Europejską 10 lutego oświadczył szef Komisji Europejskiej Jean Cloude Junker.

Ukraina wybrała piosenkę na Eurowizję – 2017.

Zespół „O.Torvald” (solista Jewhen Halycz” będzie reprezentować Ukrainę na międzynarodowym konkursie piosenki Eurowizja – 2017, który w maju odbędzie się w Kijowie. Zwycięzcę wyłoniono 25 lutego poprzez głosowanie jury oraz widzów w programie na żywo. Zespół „O. Torvald” zwyciężył kompozycją „Time”. Przypomnijmy, że dzięki zwycięstwu wokalistki Dżamały na Eurowizji – 2016 w Sztokholmie reprezentant Ukrainy nie musi brać udziału w półfinałach kijowskiej Eurowizji – 2017 (9 i 11 maja) i wystąpi od razu w finale konkursu (13 maja).

Opracował Anatolij Zymnin na podstawie portalu „Ukraińska Prawda”, gazety „Zerkało Tyżnia”, Radia „Swoboda”, „Espreso TV” i agencji „Ukrinform”.

Share.