Wiadomości z Ukrainy. Styczeń 2017 – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Wiadomości z Ukrainy. Styczeń 2017

5 lutego 2017
Wiadomości z Ukrainy. Styczeń 2017

Styczniowe mrozy i opady śniegu

Dwudziestostopniowe mrozy i zamiecie – tak zapamiętamy początek 2017 roku w Ukrainie.

Kulminacja trudnych warunków pogodowych przypadła akurat na święta Bożego Narodzenia. 6 stycznia, w związku z opadami śniegu i zamieciami, wprowadzono ograniczenia w transporcie drogowym w obwodach odeskim, mykołajiwskim, dniepropietrowskim, kirowogradzkim i chersońskim. Następnego dnia, 7 stycznia, zamknięto ruch na wszystkich drogach obwodu odeskiego (oprócz trasy Kijów – Odessa) i kirowogradzkiego. Ruch na kolei i w portach lotniczych odbywał się jednak w normalnym trybie. Podczas świąt z powodu złej pogody w Ukrainie zabrakło prądu w 31 miejscowościach (w obwodzie odeskim, mykołajewskim, chersońskim i wołyńskim).

Ukraińscy politycy odwiedzili Waszyngton  w dniu zaprzysiężenia na prezydenta Donalda Trumpa

„Ukraina liczy na kontynuację dobrej współpracy z nową administracją prezydenta USA” – oświadczył 20 stycznia, z okazji inauguracji 45 prezydenta USA, Petro Poroszenko. Z kolei w MSZ w Kijowie poinformowano, że Petro Poroszenko i Donald Trump mogą spotkać się  w lutym, podczas wizyty prezydenta Ukrainy w  USA, z okazji objęcia ukraińskiego przewodnictwa w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Podczas uroczystej inauguracji krótką rozmowę z Donaldem Trumpem odbył ambasador Ukrainy w Waszyngtonie Walerij Czałyj, który podkreślił, że rozmowa przebiegła w pozytywnej atmosferze. Na ceremonii zaprzysiężenia w Waszyngtonie byli niektórzy ukraińscy politycy, między innymi: Micheil Saakaszwili, Julia Tymoszenko, były szef Służby Zewnętrznego Wywiadu Mykoła Małomuż oraz deputowany „Opozycyjnego Bloku” Serhij Kiwałow.   

„Ukrzaliznycia” zwiększa liczbę pociągów do Polski

Po wielkim sukcesie, jakim było uruchomienie nowego połączenia kolejowego Kijów – Lwów – Przemyśl (działa od 23 grudnia 2016 roku), ukraińskie koleje zapowiedziały kolejne „polskie połączenie” – do Chełma. „Najbliższa perspektywa to pociąg do Chełma, gdzie są tory ukraińskiego standardu 1520 mm” – oświadczył 13 stycznia dyrektor do spraw przewozów pasażerskich i serwisu „Ukrzaliznyci” Ihor Romankiw. Warto podkreślić, że w ciągu pierwszych 10 dni kursowania na nowy pociąg Kijów – Lwów – Przemyśl sprzedano 5 tysięcy biletów. Kabinet Ministrów Ukrainy na początku tego roku uprościł procedurę kontroli celnej dla pasażerów tego pociągu.

Prezydent Przemyśla (nie) będzie mógł wjechać na Ukrainę

Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zakazała prezydentowi Przemyśla Robertowi Chomie wjazdu na terytorium Ukrainy. Następnego dnia SBU wyjaśniła, że Robert Choma otrzymał zakaz wjazdu na 5 lat za „otwarte i celowe rozpalanie nienawiści etnicznej i narodowej, które szkodzi dwustronnym relacjom między Ukrainą i Polską”. Po ostrej reakcji polskiego MSZ, które uzależniło rozwój polsko – ukraińskiej współpracy od rozwiązania „sprawy Chomy” i po osobistej interwencji prezydenta Petra Poroszenki, 27 stycznia SBU odwołała zakaz.

Prorosyjscy terroryści na Donbasie przeszli do ofensywy

29 stycznia bojownicy rozpoczęli masowy obstrzał położonej nieopodal Doniecka Awdijewki oraz okolic. W ostatnich dniach stycznia ukraińscy wojskowi odbili kilka prób szturmu. Obstrzał Awdijewki z zakazanej w mińskich porozumieniach broni (między innymi z systemów rakietowych GRAD) doprowadził do poważnych zniszczeń i ofiar. Na skutek obstrzału zginęło  co najmniej ośmiu ukraińskich wojskowych, a w mieście ogłoszono stan wyjątkowy z możliwością ewakuacji mieszkańców. Awdijewka pozostała bez energii i ogrzewania, przerwał także pracę miejscowy zakład  koksochemiczny. Z powodu braku energii elektrycznej w Awdijewce zaprzestano obsługi rachunków budżetowych. Zaostrzenie sytuacji na Donbasie było przyczyną przerwania wizyty w Berlinie prezydenta Ukrainy Petra Poroszenki, a kanclerz Angela Merkel stwierdziła, że „reżim ciszy na Wschodzie Ukrainy obecnie nie istnieje”.

Opracował Anatolij Zymnin na podstawie portalu „Ukraińska Prawda”, gazety „Zerkało Tyżnia”, Radia „Swoboda” i agencji „Ukrinform”.