Wiadomości z Ukrainy: październik – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Wiadomości z Ukrainy: październik

5 listopada 2015
Wiadomości z Ukrainy: październik

7 PAŹDZIERNIKA. Próba „wysadzenia” przyjacielskich relacji między Polską a Ukrainą.

„Eksplozja na terytorium Konsulatu Generalnego RP we Lwowie zakwalifikowano jako akt chuligański” – do takich wniosków doszła lwowska milicja, badająca incydent z 7 października.

Zdaniem milicji mogło dojść do wybuchu granatu PG-42, który na terytorium polskiego konsulatu, nieznana osoba wrzuciła do kontenera na śmieci.

Nikt nie ucierpiał w rezultacie wybuchu, jednak niektórzy eksperci nie wykluczają, że za wybuchem stoją siły zainteresowane pogorszeniem relacji polsko-ukraińskich.

12 PAŹDZIERNIKA. Najgorsze minęło – ukraińska gospodarka odradza się?

Po wielu miesiącach dołowania ukraińska ekonomika zaczęła przejawiać pierwsze oznaki odnowy – ogłosili główni kredytodawcy Ukrainy,Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Bank Światowy. Po ogłoszeniu tych wiadomości minister rozwoju gospodarczego i handlu Ukrainy Aivaras Abromavičius oświadczył, że „wzrost PKB zacznie się już w czwartym kwartale 2015 roku.”

Kredytodawcy, międzynarodowe agencje ratingowe oraz ukraiński rząd są przekonani, że w 2016 roku gospodarka Ukrainy będzie rosnąć.

12-15 PAŹDZIERNIKA. Ukraina zimą będzie miała gaz – rosyjski, ale tani.

Ukraina zapełnia swe zbiorniki gazowe rosyjskim „błękitnym paliwem” – proces rozpoczął się po tym, gdy ukraiński „Naftohaz” przelał na konto rosyjskiego monopolisty „Gazpromu” przedpłatę w kwocie 234 mln dolarów. Kijów i Moskwa uzgodniły wówczas nową cenę za gaz, znacznie niższą  od poprzedniej – 227,36 dolarów za tysiąc metrów sześciennych.

Zdaniem prezesa „Naftohazu”, Andrija Kobolewa, do końca października Ukraina zapełniła w podziemnych zbiornikach 17 mld metrów sześciennych gazu, a to pozwala państwu „komfortowo przetrwać zimę”.

 

14 PAŹDZIERNIKA.  Dzień Obrońcy Ukrainy – po raz pierwszy jako święto państwowe.

14 października 2015 roku Ukraińcy po raz pierwszy obchodzili nowe państwowe święto. Dzień Obrońcy Ukrainy, które od tej pory obchodzi się w dniu święta Pokrowa – Opieki Najświętszej Bogurodzicy – orędowniczki ukraińskiego kozactwa.

„14 października to święto wszystkich, którzy kochają Ukrainę. Święto tych, kto ciałem, sercem i duszą poczuł swą odpowiedzialność i związek z obroną Ukrainy” – takimi słowami pozdrawiał Ukraińców z nowym świętem prezydent Petro Poroszenko.

15 PAŹDZIERNIKA. Ukraina została członkiem  Rady Bezpieczeństwa ONZ na lata 2016-2017.

15 października państwa – członkowie Organizacji Narodów Zjednoczonych przegłosowały wybranie Ukrainy na niestałego członka Rady Bezpieczeństwa ONZ. W latach 2016 – 2017 Ukraina będzie jednym z dziesięciu niestałych członków Rady Bezpieczeństwa ONZ.

Ukraińscy przywódcy określili to wydarzenie mianem „dyplomatycznego zwycięstwa”, jednak eksperci przypomnieli, że decyzję o tym, że  Ukraina wejdzie w 2016 roku do składu Rady Bezpieczeństwa, podjęto jeszcze przy urzędowaniu poprzedniej władzy.

Jednak, zarówno ci pierwsi, jak i ostatni są zgodni co do tego, że członkowstwo Ukrainy w Radzie Bezpieczeństwa ONZ pomoże Kijowowi w bardziej efektywnej obronie swych interesów na arenie międzynarodowej, a także da Ukrainie możliwość wypowiadania się w imieniu państw Europy Środkowo-Wschodniej, co może zmienić pozycję Kijowa w regionie.

25 PAŹDZIERNIKA. Lokalne wybory w Ukrainie odbyły się bez wielkich niespodzianek.

Największym zaskoczeniem wyborów do samorządu lokalnego, które odbyły się 25 października, była niska frekwencja – 46,61%. Można ją przy tym porównywać z poprzednimi lokalnymi wyborami w 2010 roku.

Głosowanie odbyło się na terytorium całego kraju, oprócz okupowanego Krymu i Donbasu oraz niektórych miast, jak Mariupol i Krasnoarmijsk.

„Blok Petra Poroszenki – Solidarność” potwierdził renomę „partii władzy” wygrywając w 11 obwodach oraz Radzie Miasta Kijowa, jednak zdecydowanej większości to ugrupowanie nie zdobyło nigdzie, a więc w radach obwodowych „poroszenkowcy” będą musieli dogadywać się i tworzyć koalicje. W dwóch obwodach „BPP – Solidarność” podzielił się zwycięstwem z „Bat’kiwszczyną”, a w innej z Radykalną Partią Liaszka. Blok Opozycyjny wygrał w czterech obwodach, po jednym obwodzie „zdobyły” partia „UKROP” i „Widrodżennia”, „Za Konkretni Sprawy” i „Jedynyj Centr”. Eksperci podkreślają także udany start partii „Swoboda”.

31 PAŹDZIERNIKA. Zatrzymanie Hennadija Korbana

Nie minął tydzień od pierwszej tury wyborów samorządowych, gdy 31 października w Dniepropietrowsku Służba Bezpieczeństwa Ukrainy zatrzymała lidera partii „UKROP” Hennadija Korbana. Funkcjonariusze  podejrzewają, człowieka oligarchy Ihora Kołomojskiego oraz byłego kandydata na stanowisko mera Kijowa, o udział w kierowaniu zorganizowaną grupą przestępczą.

Zatrzymanie Korbana podzieliło rządzącą proeuropejską koalicję w Radzie Najwyższej. Podczas gdy „Blok Petra Poroszenki” podszedł do tego wydarzenia ze spokojem, to „Bat’kiwszczyna” i „Samopomicz” wyraziły zaniepokojenie. A były uczestnik większościowej koalicji Oleh Liaszko otwarcie nazwał zatrzymanie przewodniczącego Partii „UKROP” politycznym prześladowaniem.

Jednak eksperci wskazują na dylemat – czy sprawa Korbana – to „walka państwa z wpływami oligarchów” (czytajcie „wojna przeciwko Kołomojskiemu”), czy jedynie „walka oligarchów z oligarchami” (czytajcie „wojna Poroszenki z Kołomojskim”).

Opracował Andrij SZEREMET