Wiadomości z Ukrainy. Styczeń – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Wiadomości z Ukrainy. Styczeń

24 lutego 2015
Wiadomości z Ukrainy. Styczeń

1 stycznia

W Ukrainie weszła w życie reforma podatkowa, która przewiduje, między innymi, zmniejszenie liczby podatków z 22 do 9 

4 stycznia

W Odessie doszło do wybuchu w budynku, w którym mieści się Centrum Koordynacyjne Pomocy Żołnierzom Operacji Antyterrorystycznej 

Trwają próby zastraszania mieszkańców Odessy

Późnym wieczorem, 4 stycznia, w pobliżu Centrum Koordynacyjnego Pomocy Żołnierzom ATO w Odessie doszło do wybuchu. Jego skutek to w pełni zniszczone drzwi, uszkodzone rolety oraz szyby w oknach sąsiednich budynków. Odeska milicja zakwalifikowała zdarzenie jako akt terrorystyczny.

W ostatnich miesiącach w Odessie doszło do kilku wybuchów, między innymi, w październiku nieznana osoba zdetonowała w barze granat. W listopadzie przestępcy wysadzili tory kolejowe, w grudniu doszło do wybuchu w sklepie z towarami z patriotyczną symboliką, w centrum wolontariatu, które udziela pomocy bojownikom Operacji Antyterrorystycznej oraz obok sztabu Rady Bezpieczeństwa Publicznego, która jest wiązana z Euromajdanem, a także na stacji kolejowej Odessa – Zastawa I. W celu niedopuszczenia do powtórnych zamachów terrorystycznych w mieście, ulice Odessy od 3 stycznia patroluje Narodowa Gwardia Ukrainy” –

5 stycznia

Litwa przekazała Ukrainie elementy uzbrojenia

7 stycznia

Ukraina potępiła zamach terrorystyczny w redakcji paryskiej gazety „Charlie Hebdo”

8 stycznia

Premier rządu Ukrainy Arsenij Jaceniuk spotkał się w Berlinie z kanclerz Angelą Merkel

Premier ukraińskiego rządu odwiedził Niemcy

8 stycznia podczas spotkania w Berlinie Arsenija Jaceniuka z kanclerz Niemiec omawiano „kluczowy problem stabilizacji sytuacji na wschodzie Ukrainy” – realizację Mińskich Umów.  „Ukraina wypełniła swą część, przyjęła, niepopularne w kraju, ale potrzebne na ten czas prawo o szczególnym statusie obwodów donieckiego i ługańskiego oraz o amnestii. Prezydent Ukrainy wydał rozkaz wstrzymania ognia. Byliśmy także gotowi do przeprowadzenia lokalnych wyborów na odpowiednich terytoriach, ale, niestety, Rosyjska Federacja nie wykonała żadnego punktu Umowy z Mińska” – powiedział ukraiński premier.  

Z kolei Angela Merkel podkreśliła, że sankcje przeciwko Rosji mogą być zniesione jedynie w tym przypadku, gdy   zostaną zlikwidowane przyczyny ich wprowadzenia. 

Szefowa niemieckiego rządu pochwaliła także Ukrainę za sukcesywne wprowadzanie reform.

W ramach wizyty premiera rządu Ukrainy w  Niemczech podpisano wspólne oświadczenie o udzieleniu Kijowowi gwarancji kredytowych na sumę 500 mln euro.

10 stycznia

Prezydent Ukrainy wziął udział w Marszu Pokoju w Paryżu i spotkał się z liderami niektórych unijnych państw oraz kierownictwem Unii Europejskiej.

12 stycznia

ONZ – liczba zabitych podczas konfliktu na Donbasie przewyższyła 4,8 tysięcy osób

12 stycznia

W Ukrainie rozpoczęło się przyjmowanie wniosków na wydawanie paszportów biometrycznych, które w przyszłości umożliwią Ukraińcom podróżowanie do krajów Unii bez wiz

12 stycznia

Interpol wydał list gończy za Wiktorem Janukowyczem oraz innymi byłymi urzędnikami

Janukowycza i jego kompanów wreszcie ściga Interpol

12 stycznia Interpol wydał międzynarodowy list gończy za Wiktorem Janukowyczem oraz grupą jego współpracowników. „Po kilku miesiącach od wniosku złożonego w marcu 2014 roku… specjalna komisja Interpolu podjęła decyzję”, – powiedział szef MSW Ukrainy Arsen Awakow.

Oprócz byłego prezydenta Wiktora Janukowycza, międzynarodowy list gończy wysłano także za byłym premierem Mykołą Azarowym, synem byłego prezydenta Ołeksandrem Janukowyczem, byłym ministrem finansów Jurijem Kołobowym, byłą minister zdrowia Raisą Bogatyriową oraz byłym prezesem „Ukrtelekomu” Georgijem Dzekona. 

Minister spraw wewnętrznych Ukrainy Arsen Awakow przypomniał, że wcześniej Interpol rozpoczął ściganie Eduarda Stawyckiego, Serhija Kurczenki, Serhija Arbuzowa, Ołeksandra Klymenki, Andrija Ihnatowa, Ołeksandra Dynnyka. 

13 stycznia

178 obywateli Ukrainy polskiego pochodzenia ewakuowano z Donbasu do Polski

13 stycznia

Pod Wołnowachą w obwodzie donieckim, na skutek obstrzału ze strony terrorystów, zginęło trzynastu cywili

Tragedia pod Wołnowachą

13 stycznia, na skutek obstrzału artyleryjskiego  ukraińskiego blok-postu w pobliżu Buhas (w pobliżu miasta Wołnowacha, w donieckim obwodzie) prowadzonego ze strony tak zwanej Donieckiej Republiki Ludowej, jeden z pocisku trafił w autobus rejsowy, który jechał trasą Złatoustiwka – Donieck. Zginęło 13 cywilów, w tym czternastoletnia dziewczyna, a kolejnych kilkanaście osób zostało rannych. Prokuratura Generalna Ukrainy uznała to wydarzenie za akt terrorystyczny. Tragiczne wydarzenia potępiły, USA, ONZ Unia Europejska oraz szereg zachodnich państw, jednak Rosja określiła to zdarzenie mianem „kontynuacji brutalnego naruszania praw człowieka przez Kijów”. W związku z tragedią, 15 stycznia w Ukrainie ogłoszono Dzień Żałoby Narodowej.

15 stycznia

Rada Najwyższa przegłosowała ogłoszenie w Ukrainie częściowej mobilizacji 

18 stycznia

W wielu miastach świata odbyły się marsze pamięci ofiar terrorystycznego ostrzału pod Wołnowachą

19 stycznia odbyła się pierwsza wizyta premier polskiego rządu Ewy Kopacz na Ukrainę

Polska – Ukraina – konkretna pomoc zamiast politycznych oświadczeń

19 stycznia, po spotkaniach w Kijowie z Petrem Poroszenko i Arsenijem Jaceniukiem, premier polskiego rządu Ewa Kopacz poinformowała, że Warszawa udzieli Ukrainie kredytu na 100 milionów dolarów w ciągu najbliższych 10 lat. Tę pomoc Kijów może wykorzystać na projekty odbudowy Donbasu i przeprowadzenie reform. 

Strony podpisały także umowę o budowie gazowego interkonektora pomiędzy gazociągami Polski i Ukrainy, przez który, jak mówił Arsenij Jaceniuk -„można będzie dostarczać z Europy do Ukrainy 10 mld metrów sześciennych gazu rocznie”, w szczególności skroplonego gazu z terminali LNG z litewskiej Kłajpedy oraz polskiego Świnoujścia. Zdaniem części ekspertów wizyta Ewy Kopacz na Ukrainę była udana i przyniosła intensyfikację polsko – ukraińskiej współpracy.    

Opracował Andrij Szeremet na podstawie informacji Ukraińskiej Prawdy, RBK, BBC, Liga, TSN oraz Ukraińskiej Redakcji Polskiego Radia