Współczesne ukraińskie kino dokumentalne  - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Współczesne ukraińskie kino dokumentalne 

0

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Матеріал також можна прочитати українською мовою

14 października о godz. 17.00 w Domu Ukraińskim w Warszawie (ul. Zamenhofa 1)  odbędzie się pokaz filmów krótkometrażowych oraz spotkanie z reżyserką Anną Jutczenko.

Organizatorzy przedstawią Państwu dwa filmy, dotyczące tak wrażliwego tematu jak proces dekomunizacji na Ukrainie. Premiery obu tych filmów odbyły się w ramach Międzynarodowego Festiwalu Filmów Dokumentalnych o prawach człowieka DOCUdays UA. Zapraszamy również na spotkanie z reżyserką jednego z filmów Anną Jutczenko. Rozmowę poprowadzi Ołeksandra Iwaniuk.

Film „Leninopad”

Ironiczny film dokumentalny o pożegnaniu fantomu ZSRR na Ukrainie. Sesja spirytualistyczna z widmem Lenina prowadzi nas przez naszą przeszłość, teraźniejszość i przyszłość. Film przedstawia świt i zmierzch idolów, a także późniejsze życie duchów historii. Film zainspirowany procesem dekomunizacji na Ukrainie, potępiającym radziecki reżim totalitarny i zakazujący używania komunistycznych symboli.

Reżyserka: Switłana Szymko, absolwentka międzynarodowego programu magisterskiego DocNomads. Finalistka konkursu „The Guardian Goes to Ukraine”. Zajmuje się tematyką polityczną, społeczną i feministyczną w kinie dokumentalnym.

Film „Żywi i Niepokonani”

2016 rok, Ukrainę obejmuje proces dekomunizacji. W obwodzie lwowskim jest miasto Czerwonogród, które stało się sławne jako pierwsze miasto Związku Radzieckiego, gdzie obalono pomnik Lenina. Jednak nawet 26 lat później pojawiają się ostre spory między zwolennikami różnych ideologii, ilustrujące rozdarcie całego społeczeństwa ukraińskiego: chór rosyjskiej społeczności “Żywa pamięć” oraz chór nacjonalistów OUN-UPA “Niepokonani”. Oba te chóry jednoczy Ludowy Dom Kultury, gdzie odbywają się próby. Ten film opowiada o głębokich procesach, które kryją się za obaleniem pomników oraz o skrzyżowaniu dwóch równoległych światów.”
Reżyserzy: Anna Yutchenko, Bohdan Kutiepov, Taisiya Kutuzova, Margarita Hasanova, Daria Hirna i Zhanna Ozirna.

* Filmy są w języku ukraińskim z angielskimi napisami

Anna Jutczenko – młoda reżyserka ukraińska, urodzona w Połtawie, była działaczka artystycznego stowarzyszenia «Magnum Opus», gdzie realizowała swoją pasję do zdjęć, kina i literatury i gdzie powstały wideo projekty „Ludzie czytają”, „Wbiurko”. Później, Ania zaangażowała się w WideoAkademię, gdzie nakręciła serial dokumentalny „DOCemotion” oraz film krótkometrażowy „Żywi i Niepokonani”, pokazywany w ramach festiwalu „DOCUdays”. Obecnie Ania jest studentką Szkoły Dziennikarstwa na Ukraińskim Katolickim Uniwersytecie we Lwowie i aktywnie uczestniczy w różnych projektach filmowych.

Wydarzenie na facebook.

* Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Nasz Wybir – Zasoby informacyjne dla imigrantów z Ukrainy IV” finansowanego ze środków Unii Europejskiej w ramach Funduszu Azylu, Migracji i Integracji oraz budżetu państwa. Wsparcie UE „Bezpieczna Przystań”

Share.