Koncerty ukraińskich wykonawców, spotkania z literatami i festiwale. Na co warto wybrać się we wrześniu? ZAKTUALIZOWANO – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Koncerty ukraińskich wykonawców, spotkania z literatami i festiwale. Na co warto wybrać się we wrześniu? ZAKTUALIZOWANO

5 września 2022
Koncerty ukraińskich wykonawców, spotkania z literatami i festiwale. Na co warto wybrać się we wrześniu? ZAKTUALIZOWANO

W Polsce odbywają się wydarzenia, które popularyzują ukraińską kulturę: koncerty ukraińskich wykonawców, festiwale, wystawy i spotkania z ukraińskimi muzykami, artystami i pisarzami. Przygotowaliśmy zestaw wydarzeń z różnych miastach Polski, na które warto wybrać się we wrześniu.


Koncerty

Żadan i Sobaky

Żadan i Sobaky to ukraiński zespół z Charkowa, który powstał w 2000 roku. Pod koniec sierpnia grupa wyruszyła na charytatywne tourne po Europie, aby zebrać pieniądze na wsparcie charkowskiego batalionu ochotniczego „Chartija”.

Koncerty odbędą się także w Polsce: Poznań (6 września), Gdańsk (13 września), Warszawa (14 września), Kraków (15 września). Bilety można nabyć pod linkiem lub na miejscu przed wydarzeniem. Pierwszy koncert odbył się już we Wrocławiu 30 sierpnia.

Dakh Daughters

Dakh Daughters to ukraińska, żeńska, teatralno – muzyczna grupa, działająca w gatunku freak cabaret i teatralnego performansu. Koncerty odbędą się w Warszawie ramach festiwalu „Skrzyżowanie Kultur” (10 września) i Łodzi (12 września).

Dagadana

Dagadana – ukraińsko – polska grupa, gra w stylu jazz, folk i muzyki elektronicznej. W swych utworach z sukcesem łączy polską i ukraińską kulturę muzyczną. Zespół założyły w 2008 roku Dagmara Gregorowicz z Polski i Dana Winnicka z Ukrainy.

Najbliższe koncerty odbędą się w Katowicach (10 września), Domachowie (11 września), Oleśnicy (17 września) i Dobieszowicach w województwie śląskim (18 września). Więcej o koncertach pod linkiem.

Monatik

Z koncertami na rzecz wsparcia Ukrainy wystąpi w Polsce ukraiński wokalista Dmytro Monatik. Na koncertach zaśpiewa piosenki ze swego ostatniego albumu „ART Oborona”.

Koncerty odbędą się w Krakowie (19 września), Wrocławiu (20 września), Warszawie (21 września) , Poznaniu (25 września), Gdańsku  (26 września). Dochód z każdego biletu będzie przeznaczony na pomoc Ukrainie. Bilety można kupić pod linkiem.

Kalush Orchestra

Zwycięzcy tegorocznego konkursu piosenki Eurowizja 2022, zespół Kalush Orkestra wyruszają na światowe tourne po Europie i Ameryce Północnej. Zespół poinformował o tym na swych oficjalnych stronach w sieci.

W Polsce koncerty odbyły się już w Szczecinie, Kołobrzegu, Łodzi, Białymstoku, Kolbuszowej, Warszawie i Katowicach. Zdążycie jeszcze na koncerty w Gdańsku (16 września), Krakowie (25 września) i Wrocławiu (30 września).

Bez obmeżeń

Bez obmeżeń to ukraińska grupa rockowa, założona w 1999 roku. Jesienią muzycy wyruszają na drugie charytatywne tourne na wsparcie Ukrainy „Be Brave Like Ukraine”. Wszystkie zebrane podczas koncertów pieniądze pójdą na pomoc ukraińskiej armii oraz Ukraińcom, którzy ucierpieli na skutek rosyjskiej agresji.

Koncerty zespołu odbędą się w Rzeszowie (15 września) i Lublinie (23 września). Bilety można kupić pod linkiem.

Festiwale

Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie

Już tradycyjnie na początku września w Warszawie odbywają się Dni Muzyki Ukraińskiej. W tym roku to już ósma edycja festiwalu. Inicjatorem i organizatorem wydarzenia, które popularyzuje ukraińską klasyczną muzykę jest dyrygent Roman Rewakowicz.

Program festiwalu:

  • 4 września – recital fortepianowy ukraińskiego pianisty Dmytra Czoni. W programie utwory Walentyna Sylwestrowa.
  • 6 września – Koncert Kameralny Chain Ensemble. W programie utwory Leonida Hrabowskiego, Oleha Bezborodka, Oleksandra Szczetynskiego i Jurija Łaniuka. Miejsce wydarzenia – Studio Koncertowe Polskiego Radio. Wstęp wolny – miejscówki do pobrania.
  • 8 września – koncert oratoryjny. W programie – muzyka Oleksandra Szymka, Bohdany Froliak i Zoltana Almaszi. Dyryguje – Roman Rewakowycz. Miejsce wydarzenia – Filharmonia Narodowa. Bilety do nabycia pod linkiem.

Festiwal Kultury Polsko – Ukraińskiej

Festiwal obywa się w dwóch miastach: Łańcucie (10 września) i Rzeszowie (11 września). W programie – warsztaty dla dzieci, warsztaty tradycyjnych łemkowskich i bojkowskich pieśni, koncerty zespołów folklorystycznych prezentujących polską i ukraińska kulturę. W Rzeszowie odbędzie się także prezentacja dokumentalnych filmów o Ukrainie produkcji Ukraїner.

Więcej o wydarzeniu tutaj.

Muzyczna Jesień w Altanie na Plantach

Już tradycyjnie, w Krakowie odbędzie się cykl koncertów „Muzyczna Jesień w Altanie na Plantach”. W każdą sobotę na krakowskim skwerze im. Zbigniewa Wodeckiego odbywać się będą koncerty ukraińskich i polskich wykonawców. W programie – muzyka ludowa, poezja śpiewana, muzyka filmowa, a także elektroniczna i muzyka świata. Koncerty odbywają się w każdą sobotę, a więc 10, 17 i 24 września. Szczegółowy program można poznać tutaj. Wejście na wszystkie koncerty bezpłatne.

Spotkania z artystami i literatami

Klub literacki – spotkanie z Kateryną Flekman

Kateryna Flekman – urodzona w Kijowie, z wykształcenia psycholog, dziennikarka i redaktorka. Wraz z początkiem rosyjskiej agresji zaczęła pisać wiersze. Wydała już pierwszy tomik „Budzisz się o poranku, karmisz kota… Kronika osobistych relacji z wojną”. W książce znalazły się wiersze, napisane w pierwszych 100 dniach wojny, podczas alarmów bombowych w Kijowie, a także esej z psychologicznym kontekstem oraz osobistą historią adaptowania się do wydarzeń.

Spotkanie odbędzie się w ramach Klubu Literackiego Ukraińskiego Domu w Warszawie. Miejsce wydarzenia – ul. Zamenhofa 1. Spotkanie odbędzie się 6 września, początek o 18:30. Wstęp wolny.

Wystawy

Wystawa fotograficzna Justyny Melnikiewicz „W Ukrainie”.

Justyna Mielnikiewicz – polska fotograficzka i reportażystka. Od wielu lat pracuje w regionach wojennych konfliktów, szczególnie w krajach byłego bloku radzieckiego. Pierwsze prace w Ukrainie zrobiła w 2008 roku. Od 2014 roku realizowała kilka projektów w regionach objętych konfliktami zbrojnymi. W 2019 roku wydała album fotografii  „Ukraine Runs Through It”. Na wystawie „W Ukrainie” zaprezentowano fotografie z lat 2014 – 2022. Artystka w swych fotografiach koncentruje się na poszczególnych osobach i ich emocjach, starając się poprzez osobiste historie i obrazy przekazać historię wojny. Przedstawione na wystawie fotografie, dopełniają historie ludzi, których nagrała ich autorka.

Wystawę można oglądać do 6 listopada w Międzynarodowym Centrum Kultury w Krakowie, Rynek Główny 25. Grafik pracy: wtorek – niedziela od 11:00 do 19:00. Bilety – 15 zł normalny i 10 ulgowy. W każdy wtorek – bilet na wejście na wystawę kosztuje jedynie 5 zł.

Przygotowała Anastasiia VERKHOVETSKA