Wynajem mieszkania w Polsce

0

Miejsce do  zamieszkania  to jedna z podstawowych kwestii, o których zastanawiamy się, gdy przeprowadzamy się do Polski. Ogromny wybór mieszkań, domów, miejsc noclegowych w całym kraju to z jednej strony zaleta przy poszukiwaniu swego kątka, ale z drugiej, także przeszkoda.    

Wiele stron internetowych przedstawia ogromną liczbę ofert dachu nad głową. Jednym z najbardziej zaufanych i najpopularniejszych jest gumtree.pl. Średnio, za jednopokojowe mieszkanie z kuchnią, czyli tzw. kawalerkę lub za mieszanie – studio (jedno pomieszczenie łączące kuchnię oraz pokój sypialny) należy zapłacić około 1500 zł, nie wliczając rachunków za prąd, gaz i tym podobnych oraz opłat za media – telewizję i Internet.

Jeśli szukacie kwatery na początek lub na krótki okres możecie skorzystać z dużej liczby ogłoszeń na wynajęcie pokoju lub miejsca – łóżka. Dotyczy to, na przykład, budowlańców. Cena pokoju w mieszkaniu, w którym oprócz Was będzie jeszcze kilka osób, waha się w granicach 700 zł za miesiąc, a w przypadku wynajęcie łóżka do spania, będziecie płacić około 30 zł za każdą dobę.

Niezłym i oszczędnym wariantem jest zamieszkanie w akademiku. Za miesiąc w trzyosobowym pokoju zapłacicie około 500 zł. Nieco więcej kosztują dwuosobowe pokoje lub jedynki, które także można rozpatrywać jako potencjalne miejsce zamieszkania.

W przypadku, gdy przyjechaliście z rodziną i chcecie wynająć duże mieszkanie (dwupokojowe lub większe), wówczas cena zależy od Waszych wymagań i możliwości. Optymalne – umiejscowione w pobliżu centrum mieszkanie będzie kosztować od 1800 zł za dwa pokoje, bez opłat. A czym wygodniejsze i większe, tym oczywiście droższe.

Należy pamiętać o tym, że w Polsce istnieje zasada kaucji – dodatkowych opłat za pierwszy lub ostatni miesiąc wynajmu, która daje właścicielowi mieszkania pewność, że gdybyście nagle zniknęli nie poniesie on straty, a w przypadku, gdy wszystko jest w porządku – będzie to Wasza opłata za ostatni miesiąc.

Gdy w poszukiwaniu kwatery korzystacie z pomocy agencji, musicie mieć świadomość, że jej prowizja zależy od ceny mieszania. Od Was, jako od najemcy, agencja otrzyma 50% wartości wynajmu, a następne 50% otrzyma od właściciela. To jednorazowa opłata, która nie będzie powtarzać się w okresie wynajmu.

Zgodnie z polskim prawem, jeśli dana osoba mieszka w Polsce ponad 3 miesiące powinna mieć tymczasowe zameldowanie. Będzie ono nieodzowne przy wyrabianiu tymczasowego zezwolenia na pobyt lub numeru PESEL.

Co jest potrzebne do otrzymania zameldowania? Pierwszym dokumentem jest potwierdzenie legalności Waszego pobytu w Polsce (wiza, karta pobytu, itp.), drugim – umowa wynajmu mieszkania, dłuższa niż na 3 miesiące. W zależności od dzielnicy lub miasta, może być wymagany dokument potwierdzający własność  – świadczący o tym, że osoba, która wynajmuje Wam mieszkanie rzeczywiście jest jego właścicielem oraz umieszczony w umowie wynajmu punkt, w którym stwierdza się, że właściciel nie ma nic przeciwko Waszemu meldunkowi w jego mieszkaniu. Meldunek załatwia się w urzędzie dzielnicy lub gminy, w którym należy wypełnić formularz „Zgłoszenia pobytu czasowego trwającego ponad 3 miesiące”. Meldunek jest bezpłatny i wydawany wszystkim osobom.

Poszukiwanie mieszkania to wymagający proces, który zabiera niemało czasu. Oto kilka stron internetowych, które mogą być pomocne. Można na nich znaleźć ogłoszenia o wynajmie lub zamieścić ogłoszenie o poszukiwaniu mieszkania do wynajęcie:

dom.gratka.pl, otodom.pl, allegro.pl/mieszkania-do-wynajecia, domiporta.pl, domy.pl, nieruchomosci.anonse.pl, olx.pl. Inne strony możecie znaleźć przy pomocy Google.

Anna BАBICZEWA

Share.