Wystawa i aukcja charytatywna „Boże, chroń Ukrainę” – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Wystawa i aukcja charytatywna „Boże, chroń Ukrainę”

18 listopada 2014
Wystawa i aukcja charytatywna „Boże, chroń Ukrainę”

22 listopada 2014 r. rozpocznie się w Warszawie wystawa ikon, grafik i innych prac artystycznych pt. „Boże, chroń Ukrainę”. Wystawa połączona będzie z aukcją charytatywną, której celem będzie zebranie funduszy na leczenie ciężko rannych żołnierzy, walczących w antyterrorystycznej operacji na wschodzie Ukrainy.

Do akcji przyłączyło się już niemal stu autorów, ofiarując swoje prace, wśród nich mistrzowie znani zarówno na Ukrainie, jak i za granicą.

Pierwsza edycja wystawy na trasie: Monachium (19-20 IX) – Karlowe Wary (21 i 27 IX) – Antwerpia, pomogła zebrać kwotę niemal 5 tys. euro. Przeznaczono je na protezowanie dwóch żołnierzy operacji antyterrorystycznej: Wiktora Kuzjuri (Czernihiwszczyna) i Ołeksandra Szwecowa (Żytomierz).

Obecna, druga edycja wystawy przeniesie się z Warszawy do Paryża a następnie do Rzymu.

Ze względu na krytyczny stan ukraińskiej gospodarki oraz na fakt, że wojna formalnie nie została wypowiedziana (ze wszystkimi tego konsekwencjami), ukraińscy artyści wszystkich dziedzin oraz inteligencja skupili się wokół Centrum Badań nad Ukraińską Kulturą Sakralną Akademii Kyjevo-Mohylańskiej wyrażając w ten sposób solidarność z walczącymi.

Ukraiński naród pragnie, aby mieszkańcy Europy oraz Ukraińska Diaspora wzięli udział w aukcji i tym samym pomogli Ukrainie na drodze do europejskiej integracji.

Zachęcamy wszystkich, pragnących wesprzeć naszą akcję, do nabycia prezentowanych prac artystycznych

Kuratorami wystawy są: Dmytro Hordica i Centrum Badań nad Ukraińską Kulturą Sakralną Akademii Kyjevo-Mohylańskiej w Kijowie. W organizacji całego przedsięwzięcia pomogli: Serhij Charczuk, Anna Musta i Wołodymyr Maszczak.

Warszawa, 22-23 listopada 2014 r.

Otwarcie – 22 listopada (sobota) 2014, godz. 15 00

Adres: Ukraiński Dom, ul. Zamenhofa 1, Warszawa

Kontakty do kuratora akcji:

Dmytro Hordica, [email protected], https://www.facebook.com/dmytrohorditsa

т. +38 098 34 34 176