Wyszedł drukiem „Poradnik dla obywateli Ukrainy w Polsce” - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Wyszedł drukiem „Poradnik dla obywateli Ukrainy w Polsce”

0

Fundacja „Nasz Wybór” wydała poradnik. Ma on pomagać ukraińskim obywatelom, którzy  przyjeżdżają do Polski lub tu mieszkają w poznaniu podstawowych zasad związanych z pobytem w tym kraju. To już druga tego typu publikacja. Pierwszą, 10 lat temu, dzięki wsparciu Western Union, wydała wówczas jeszcze obywatelska inicjatywa „Nasz Wybór – Ukraina”.  

dovidnyk-kerykPoradnik adresowany jest, zarówno do tych obywateli Ukrainy, którzy właśnie przybyli do Polski, jak i tych, którzy mieszkają tu już od kilku lat, a także do młodzieży czy rodziców dzieci w różnym wieku. W broszurze można znaleźć informację o tym, jak legalizować pracę lub swój pobyt, mając ku temu różne podstawy, przeczytać o systemie oświaty w Polsce, a w rozdziale „Informacja praktyczna” otrzymać odpowiedzi na pytania często zadawane przez czytelników czasopisma i portalu „Nasz Wybir” lub osób, które odwiedzają Punkt Konsultacyjny w Ukraińskim Domu w Warszawie.

Oprócz informacji związanej z pobytem w Polsce, z poradnika można dowiedzieć się także o usługach, których udzielają konsulaty Ukrainy w Polsce. Rozdział „Informacja konsularna” zawiera informacje, między innymi, o tymczasowym lub stałym rejestrze konsularnym, rejestracji dzieci urodzonych w Polsce, o wydawaniu dokumentów z Ukrainy, zasadach wydawania paszportów.

Ze względu na ograniczoną ilość stron publikacji nie można było przedstawić wszystkich tematów, które mogą zainteresować ukraińskich obywateli, dlatego zachęcamy do zaglądania na strony portalu www.naszwybir.pl oraz czasopisma „Nasz Wybir”, gdzie przez cały czas informujemy czytelników o zmianach w polskich i ukraińskich przepisach prawa, które mogą  mieć wpływ na sytuację ukraińskich obywateli w Polsce. Radzimy także zwracać się o konsultacje do organizacji, które pomagają migrantom lub do ukraińskich konsulatów, gdy macie pytania związane z ukraińskimi dokumentami. Adresy ukraińskich i polskich organizacji, które pomagają migrantom, a także konsulatów są podane w odrębnym rozdziale poradnika.

W obecnej edycji poradnika można znaleźć także przydatne kontakty, wzory dokumentów oraz inne, warte uwagi poradniki.

Publikację opracowała Fundacja „Nasz Wybór” we współpracy ze Stowarzyszeniem Interwencji Prawnej oraz Wydziałem Konsularnym przy Ambasadzie Ukrainy w Polsce. Finansowego wsparcia udzieliła firma Western Union.

Мyrosława KERYK

Share.