Zakończenie projektu integracji migranckiej młodzieży iYouth – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Zakończenie projektu integracji migranckiej młodzieży iYouth

31 marca 2013
Zakończenie projektu integracji migranckiej młodzieży iYouth

W lutym bieżącego roku zakończył się 18-miesięczny międzynarodowy projekt iYouth, który poświęcono opracowaniu metod efektywnej integracji migranckiej młodzieży w przyjmującym je społeczeństwie.

W projekcie wzięło udział pięć krajów: Finlandia, Austria, Francja, Czechy i Polska. Koordynatorami projektu były przedstawicielstwa Międzynarodowej Organizacji do Spraw Migracji IOM w każdym z uczestniczących krajów. Uczestnikami projektu były także organizacje społeczne, które pracują z młodzieżą migrancką oraz lokalne władze. Polskę w tym projekcie reprezentowała Fundacja „Nasz Wybór” oraz Ormiańskie Towarzystwo Kulturalne, instytucjonalnym partnerem był Urząd Miasta Warszawa, a koordynatorem – biuro IOM w Warszawie. Projekt finansowała Unia Europejska.

Projekt iYouth zakończyło 21 lutego w Brukseli seminarium, w trakcie którego przedstawione zostały rekomendacje, zarówno dla migranckich organizacji, jak i instytucji publicznych, działających na rzecz migrantów. Główne z nich dotyczyły: konieczności tworzenia na piśmie strategii działania, włączania młodzieży migranckiej w proces zarządzania organizacją, tworzenia ścieżek angażowania woluntariuszy, konieczności autopromocji organizacji – informowania szerokiej rzeszy odbiorców o działaniach organizacji. Jedną z rekomendacji skierowanych do organów władzy publicznej, było stworzenie takiego systemu wspierania i finansowania działań organizacji migranckich, by możliwe było zapewnienie ciągłości i trwałości działań.

Ciekawym przykładem realizacji tego ostatniego postulatu były dobre praktyki Urzędu Miasta Helsinki, w którym, aby otrzymać dofinansowanie projektu, nie wystarczy napisać wniosek o grant. Wnioskodawca ma obowiązek przyjść osobiście do urzędu i opowiedzieć szerzej o projekcie, który zamierza realizować. Dzięki temu, urzędnicy maja okazję dopytać o informacje, które nie znalazły się we wniosku, a które uważają za istotne lub wymagające doprecyzowania. Inną dobrą praktyką jest przyznawania środków „na działalność” z jednoczesnym monitorowaniem efektywności wydatkowania środków. Ostatnią, lecz chyba najistotniejszą rzeczą, jest filozofia myślenia o osobach z korzeniami innymi niż fińskie. Używa się tu pojęcia „multikulturalny” i to w tym najlepszym tego słowa znaczeniu. Program multikulturalny skierowany jest zarówno do imigrantów, jak i mniejszości narodowych. Ze środków z tego funduszu mogą też skorzystać inne organizacje czy grupy nieformalne, które są zainteresowane pracą z i na rzecz środowisk określanych jako multikulturalne. Jest to o tyle istotne, że w ten sposób unika się podziałów na mniejszości i migrantów, określania do którego momentu czy pokolenia migrantem jest się, a kiedy przestaje być i czy w ogóle, na przykład, otrzymanie obywatelstwa rozwiązuje problem bycia migrantem. Są to kwestie bardzo istotne i bardzo często podnoszone w różnych gremiach. Polska, niestety, jest jednym z niechlubnych przykładów podziałów na mniejszości, imigrantów, uchodźców, gdzie przepływ środków finansowych przeznaczonych dla poszczególnych grup jest niemożliwy. Wyjątek stanowią chyba wyłącznie Romowie.
Internetowa Platforma Szkoleniowa iYouth

Internetowa Platforma Szkoleniowa jest przeznaczona dla wszystkich zainteresowanych osób i organizacji. Wprawdzie informacje na niej zawarte, odnoszą się do młodzieżowej organizacji migranckiej, ale z powodzeniem można je wykorzystać do planowania działań każdej organizacji.

Materiały szkoleniowe zebrane na platformie zostały podzielne na trzy główne bloki tematyczne: 1. Zrozumienie młodzieży ze środowisk migranckich 2. Angażowanie młodzieży ze środowisk migranckich 3. Zachęcanie do działania młodzieży ze środowisk migranckich. Każda z kategorii zawiera praktyczne wskazówki mówiące o tym, jak wspomniane działania powinny być przeprowadzone, jak powinny mogą być sformułowane strategie i plany działania, na co zwrócić uwagę. Ponadto, przytoczone zostały przykłady dobrych praktyk, które funkcjonują w organizacjach migranckich, uczestniczących w projekcie. Zostały one bardzo szeroko opisane w ramach kategorii trzeciej. Spectrum opisanych przykładów dotyczy bardzo różnorodnych działań – od poradnictwa, poprzez woluntariat, po pozyskiwanie funduszy. Każdy znajdzie coś dla siebie. Zachęcamy do korzystania z platformy!

Adres: www.iyouth-project.eu/pl