Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń w Polsce – grudzień z ukraińską kulturą – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń w Polsce – grudzień z ukraińską kulturą

Yulia Kyrychenko
5 grudnia 2024
Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń w Polsce – grudzień z ukraińską kulturą
Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim
Цей текст також можна прочитати українською мовою

Już tradycyjnie, redakcja „Naszego Wyboru” przygotowała wybór ukraińskich wydarzeń, które odbędą się w Polsce w grudniu 2024 roku. Są to między innymi koncerty, wystawy, prezentacje literackie, spektakle teatralne i pokazy filmowe.

Koncerty

Skofka, Dovi і Kozak Siromacha

Na początku grudnia w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Bydgoszczy odbędą się  wspólne koncerty ukraińskich wykonawców Skofki, Doviego i Kozaka Siromacha.

Skofka to ukraiński artysta rapowy, który sam pisze teksty piosenek, zajmuje się ich aranżowaniem, miksuje utwory, a czasem nawet samodzielnie produkuje teledyski. Jedną ze swoich najsłynniejszych piosenek „Czuty hymn” artysta zadedykował swojemu przyjacielowi z dzieciństwa, który zginął na wojnie o Ukrainę. Nagrał kilka wspólnych kompozycji z zespołem Kalush.

Kozak Siromacha (prawdziwe nazwisko – Ołeksandr Lubbożenko) to ukraiński wykonawca tradycyjnych pieśni. Ołeksandr Lubbożenko kultywuje także wszystkie kozackie tradycje i rytuały, które prezentuje na scenie.

Dovi – Andrij Wdowiczenko – ukraiński piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Nagrał wspólne utwory z takimi muzykami jak między innymi Skofka, Yaktak, Kola, MamaRika, Pawło Wyszebaba. Komponuje muzykę dla innych artystów.

Koncerty w Polsce odbędą się:

Hordij Staruch w Gdańsku 

8 grudnia o 19:00 w Gdańsku w Savchenko Gallery (al. Grunwaldzka 504) odbędzie się koncert ukraińskiego muzyka Gordija Starucha. Bilety w cenie 35 zł można kupić pod linkiem.

Hordij Staruch to ukraiński śpiewak, muzyk multiinstrumentalista i reżyser dźwięku. Zajmuje się produkcją instrumentów muzycznych. Jest byłym członkiem zespołów Joryj Kloc, Dżalapita i elektro-folkowej formacji Lirwak. Brał udział w 11. sezonie programu „Hołos krainy”. W swojej twórczości stara się odradzać ukraińską tradycję wykonywania liry korbowej i gry na tym instrumencie.

Trinity Sounds w Opolu

12 grudnia o godzinie 18:00 w Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się koncert ukraińsko-polsko-kubańskiego zespołu Trinity Sounds.

Zespół Trinity Sounds powstał z inicjatywy Tarasa Bakowskiego, saksofonisty jazzowego ukraińskiego pochodzenia, który od wielu lat tworzy i koncertuje w Polsce. Taras zaprosił do projektu ukraińską piosenkarkę i kompozytorkę Danę Wynnicką, znaną między innymi z pracy w zespołach Shokolad i DagaDana, kontrabasistę kubańskiego pochodzenia Rolanda Abreu, jednego z liderów The Cuban Latin Jazz, a także polskich jazzmanów Dominika Jaskę i pianistę Dominika Mąkosę.

Trinity Sounds – to połączenie jazzu, melodii ukraińskich, polskiej muzyki jazzowej i rytmów latynoamerykańskich, w wykonaniu utalentowanych instrumentalistów różnych narodowości.

Wstęp na koncert jest bezpłatny (ilość miejsc ograniczona). Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Unia Kultur Polska-Ukraina.

Więcej informacji

„Koncert na sobotę” zespołu „Hudaki” w Lublinie 

14 grudnia o godzinie 18:00 w Lublinie w ramach festiwalu Mikołajki Folkowe wystąpi zespół „Hudaki”. Koncert odbędzie się w Dużej Sali Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, przy ul. Radziszewskiego 16. Wspólnie z zespołem z Ukrainy wystąpią Orkiestra św. Mikołaja (Polska) i Gusle (Serbia). Bilety zarówno na koncert „Koncert na sobotę”, jak i na cały festiwal można nabyć pod linkiem. 

„Hudaki” / Hudaki Village Band – ukraiński zespół folklorystyczny ze wsi Niżne Selyszcze (Zakarpacie). Zespół założył Austriak Jürgen Kraftner, który ożenił się z Ukrainką i mieszka na Zakarpaciu. W zespole występuje pod pseudonimem Jura Bukowyneć. Zespół dużo koncertuje w Europie. Podstawą repertuaru są autentyczne pieśni ludowe i melodie z okolicznych zakarpackich wsi.

Spotkania

Przemyśl. Spotkanie z Izą Chruślińską i Piotrem Tymą oraz dyskusja o książce „Sploty” 

5 grudnia o 18:00 w Domu Ukraińskim w Przemyślu (ul. Kościuszki 5) odbędzie się spotkanie z polską publicystką Izą Chruslińską i jednym z liderów mniejszości ukraińskiej w Polsce Piotrem Tymą. Podczas spotkania odbędzie się dyskusja o książce Izy Chruślińskiej „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą”. Moderatorem spotkania będzie pisarz, dziennikarz Edwin Bendyk.  

„Sploty o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą” – to nowa książka polskiej publicystki o ukraińskiej społeczności w Polsce. Iza Chruślińska w swojej pracy stara się odpowiedzieć na pytanie, kim są Ukraińcy w Polsce? Co kształtowało ich tożsamość w czasach PRL-u i obecnie, we współczesnej Polsce? Czym jest dla nich Ukraina? Jaki jest ich wkład w rozwój stosunków polsko – ukraińskich oraz popularyzację historii i kultury ukraińskiej w Polsce po 1989 roku? W jakim stopniu historia wzajemnych relacji wywiera presję na społeczność ukraińską w Polsce?

Więcej o wydarzeniu

Wieczór pamięci prof. Michała Łesiowa w Lublinie

5 grudnia o 16:00 w Lublinie, przy ulicy Spokojna 2 (sala 252) odbędzie się wieczór pamięci prof. Michała Łesiowa.

Michał Łesiów – językoznawca, ukrainista i slawista, historyk kultury i Kościoła, doktor nauk filologicznych od 1973, profesor (1984). Autor prac z zakresu filologii ukraińskiej i słowiańskiej, dialektologii, onomastyki, historii i kultury języka, etnologii.
Więcej o wydarzeniu

Blyzkist: Infrastruktura troski. Spotkanie z Tarasem Gembikiem i Marią Beburią w Szczecinie

6 grudnia o godzinie 19:00 w Centrum Sztuki Współczesnej TRAFO (Świętego Ducha 4) w Szczecinie odbędzie się spotkanie zatytułowane „Blyzkist: Infrastruktura troski”.

Spotkanie będzie poświęcone tematyce integracji osób z doświadczeniami migracyjnymi w Polsce oraz literaturze ukraińskiej.

Kolektyw Blyzkist został stworzony w 2020 roku przez menadżerów kultury i artystów Marię Beburię (urodzona w Odessie, mieszka w Warszawie) i Tarasa Gembika (urodzony w Kamieniu Koszyrskim, mieszka w Warszawie). Na początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę stworzyli Solidarny Dom Kultury „Słonecznik”, który działał przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i funkcjonował jako otwarty, solidarny, wielojęzyczny i wielokulturowy dom kultury. 

Maria Beburia i Taras Gembik (Blyzkist). Foto: Sisi Cecylia / Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Podczas wydarzenia Taras i Maria zaprezentują te i inne inicjatywy, które tworzą przestrzenie integracji dla ludzi z różnych środowisk i kultur.

Po prezentacji każdy mógł podzielić się swoimi ulubionymi tekstami literatury ukraińskiej. Organizatorzy proszą o przygotowanie ulubionego wiersza lub utworu prozatorskiego i jego zaprezentowanie. 

Więcej informacji o kolektywie Blyzkist

Więcej informacji o inicjatywie Solidarny dom kultury „Słonecznik”

Więcej informacji o wydarzeniu

Spotkanie z Pawłem Kazarinem i prezentacja książki „Dziki Zachód Europy Wschodniej” w Warszawie i Wrocławiu

8 i 9 grudnia w Polsce odbędą się prezentacje książki „Dziki Zachód Europy Wschodniej” ukraińskiego dziennikarza i publicysty Pawła Kazarina.

„Dziki Zachód Europy Wschodniej” to wyjątkowa autorska chronologia najnowszej historii Ukrainy. „Ta książka jest próbą zrozumienia ludzi i okoliczności, które nas zmieniły” – pisze autor.

Książka zdobyła wiele ważnych nagród. W 2022 roku otrzymała prestiżową nagrodę „Książka Roku BBC” oraz nagrodę specjalną Kapituły Nagrody im. Jurija Szewelowa, za znaczący wkład w rozwój eseistyki i dyskursu intelektualnego na Ukrainie. W 2023 roku „Dziki Zachód Europy Wschodniej” znalazł się na krótkiej liście do Narodowej Nagrody im. T. Szewczenki w kategorii „Publicystyka, dziennikarstwo”.

Polskie wydanie książki w tłumaczeniu Anny Ursulenko ukazało się nakładem Wydawnictwa KEW.

Pawlo Kazarin

Prezentacje książki z udziałem autora odbędą się:

8 grudnia о 18:30 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1). Moderatorka spotkania –  Oleksandra Iwaniuk. Więcej o wydarzeniu – na stronie Ukraińskiego Domu.

9 grudnia о 19:00 w CUKR Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju we Wrocławiu we Wrocławiu (ul. Ruska 46a). Spotkanie udziałem autora i tłumaczki Anny Ursulenko. Wydarzenie poprowadzi historyk i dziennikarz Tomasz Targański.

Więcej o wydarzeniu

Spotkanie „Autorzy wolnego świata” z udziałem Mariczki Paplauskaite 

8 grudnia o godzinie 16:00 w ramach Wrocławskich Targów Dobrych Książek odbędzie się spotkanie „Autorzy wolnego świata” z udziałem ukraińskiej dziennikarki reportażystki Mariczki Paplauskaite.

Spotkanie poświęcone będzie współpracy kulturalnej pomiędzy Polską, Ukrainą i Litwą.

Mariczka Paplauskaite – ukraińska dziennikarka i redaktorka. Współzałożycielka The Ukrainians Media i redaktorka magazynu Reporters. Autorka reportaży z wojny w Ukrainie, między innymi książki „Pociąg przyjeżdża zgodnie z rozkładem” o pracy kolei państwowych w czasie rosyjskiej inwazji.

Kolejnym gościem wydarzenia będzie Marius Burokas – poeta, tłumacz, redaktor pisma literackiego „Vilnius Review” i krytyk literacki. Tłumaczy współczesną poezję ukraińską, obserwuje i angażuje się w ukraińskie życie literackie i społeczne.

Rozmowę poprowadzi  Maciej Piotrowski – historyk i ukrainista, tłumacz literatury ukraińskiej.  

Więcej informacji o wydarzeniu

Wrocławskie targi książki odbędą się w dniach 5-9 grudnia. Wśród książek dostępnych na stoisku nr 36 znajdą się tłumaczenia literatury ukraińskiej na język polski wydawnictwa Warsztaty Kultury (seria „Wschodni Express”).

Projekcje filmów i spektakle 

Ukraina! Festiwal Filmowy we Wrocławiu

Od 2 do 8 grudnia największy festiwal ukraińskiego kina Ukraina! Festiwal Filmowy zaprezentuje we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty (Kazimierza Wielkiego 19a-21) szereg ukraińskich filmów.

Wrocławska publiczność będzie mogła obejrzeć takie filmy jak „Forever forever” Anny Buriaczkowej, „Stepne” Maryny Wrody, „La Palisade” Filipa Sotniczenki, „Redakcja” Romana Bondarczuka i inne.

Więcej informacji o programie i biletach – na stronie kina. 

Ukraina! Festiwal Filmowy w Lublinie

W Lublinie największy festiwal ukraińskiego kina Ukraina! Festiwal Filmowy potrwa od 6 do 8 grudnia. Wszystkie pokazy filmów odbędą się w Lubelskim Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12). W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty i pokazy dla dzieci oraz spotkania z twórcami filmowymi i aktorami. 

 W programie pokazów są między innymi „Szklany dom” Tarasa Dronia, „La Palisada” Filipa Sotniczenki, „Redakcja” Romana Bondarczuka i wiele innych.

Więcej informacji o festiwalu

Festiwal Krótkometrażowego Kina Niezależnego „Bardak” w Warszawie

7 grudnia o godzinie 18:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) odbędzie się Festiwal Krótkometrażowego Kina Niezależnego „Bardak”.

W programie – filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Projekcje odbywać się będą w języku ukraińskim z angielskimi napisami.

Wstęp na pokazy jest bezpłatny.

Z pełnym programem festiwalu można zapoznać się na stronie Ukraińskiego Domu.

Ukraina! Festiwal Filmowy w Poznaniu

W dniach 9 -15 grudnia w Poznaniu odbędą się pokazy filmów ukraińskich w ramach festiwalu Ukraina! Festiwal Filmowy. Projekcje odbywać się będą w kinie Muza (ul. Św. Marcina 30). 

Widzowie będą mogli obejrzeć takie filmu jak Forever forever” Anny Buriaczkowej, „Stepne” Maryny Wrody, „La Palisade” Filipa Sotniczenki, „Redakcja” Romana Bondarczuka i inne. 

Więcej informacji o projekcjach na stronie kina.

Teatralna Scena Ukraińska we Wrocławiu

Teatralna Scena Ukraińska we Wrocławiu zaprasza na spektakl „Historia Ukrainy”, który odbędzie się 6 grudnia o godzinie 19:00 w sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego.

Bilety na spektakle można kupić na stronie Instytutu Grotowskiego.

Teatralna Scena Ukraińska pojawiła się w 2023 roku, przy wsparciu Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu, w ramach tej instytucji. Kuratorem sceny ukraińskiej jest niezależny teatr GAS, w skład którego wchodzą Sofia Oniszczenko, Daria Bohdan i Wasyłyna Marceniuk.

„Historia Ukrainy” – spektakl autobiograficzny, w którym przedstawiono biografie trzech autorek spektaklu – Ukrainek: Sofii, Daszy i Wasyłyny. To rodzaj pamiętnika, w którym wspomnienia wyrażane są poprzez monologi, fotografie z prywatnego archiwum i ruch.

„Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna”– to spektakl ukraińskiego teatru GAS z elementami filmu dokumentalnego i fabularnego, oparty na dziele Łesi Ukrainki „Pieśń lasu”. Spektakl łączy w sobie poezję i wywiady o tym, jak Ukraińcy rozumieją miłość i wartości rodzinne, jak myślą o życiu na emigracji i podczas wielkiej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, jak oceniają świadomy wybór pozostania w przyfrontowych miastach. Spektakl powstał we współpracy z wrocławskim zespołem synth-popowym – kwit/квіт, który tworzą Johannes Niehaus (Niemcy) i Maryna Masztaler (Ukraina). W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe, dym i głośna muzyka.

Wystawy 

Wystawa „Pomniki będą mówiły naszymi głosami” ukraińskiej artystki Marty Romankiw we Wrocławiu

15 grudnia 2024 o godzinie 18:00 w 66P Subiektywna Instytucja Kultury (ul. Księcia Witolda 66) (PIEKARNIA Żywa Kultura) we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Marty Romankiw „Pomniki będą mówiły naszymi głosami”.

Wystawa bada widoczność i głos grup marginalizowanych poprzez współczesną sztukę. Artystka tworzy prototyp narzędzia, które pozwala pomnikom „przemawiać” głosami tych, których historie często pozostały niezauważone. Wystawa oferuje nowe spojrzenie na interakcję między pomnikami a społeczeństwem, podkreślając znaczenie reprezentowania każdego głosu w społeczeństwie.

Marta Romankiw

Artystka zaprosiła grupę osób  z doświadczeniem migranckim pochodzących z Ukrainy, Białorusi i Kolumbii. W czasie warsztatowych spotkań rozmawiali o swoich doświadczeniach, łączących ich trudnościach, ale także potencjalnych scenariuszach przyszłości, opartych na wizji heterogenicznego społeczeństwa. W efekcie powstało specyficzne słuchowisko – wielojęzyczny głos, którego forma bazuje na strukturze dramatu literackiego, a treść tworzy wspólny manifest o potrzebie odzyskania praw i równego, sprawiedliwego miejsca w tkance społecznej.

Punktem wyjścia ekspozycji jest pomnik hrabiego Aleksandra Fredry, znajdujący się na Rynku Starego Miasta we Wrocławiu. Powstały prototyp – obiekt – ma być umieszczony na tej rzeźbiarskiej figurze, ale jednocześnie może służyć jako uniwersalna konstrukcja wyrażająca potrzeby i postulaty różnych grup społecznych.

Na wystawie Marta Romankiw prezentuje zarówno dokumentację procesu powstawania projektu, jak i jego efekt – prototyp przybliżający ideę przyszłości, w której głosy migrantów będą słyszalne na każdej ulicy czy placu, aby nie mogły być już ignorowane.

Marta Romankiw – ukraińska artystka mieszkająca i pracująca w Polsce. Znana jest ze swoich innowacyjnych projektów, które koncentrują się na kwestiach sprawiedliwości społecznej i zagadnieniach kulturowych. Jej prace skupiają się głównie na tematyce wykluczenia społecznego w kontekście migracji i związanych z nią zagadnień tożsamości. Jej projekty najczęściej mają charakter partycypacyjny i sytuują się na styku aktywizmu, nauk społecznych i sztuki. 

Wystawę będzie można oglądać do 1 marca 2025 roku. 6 grudnia (piątek) o godzinie 18:00 odbędzie się autorsko-kuratorskie oprowadzanie po wystawie.

Więcej o wystawie

Wystawa Danyiła Lewkowskiego „Jad. Elektrownia wodna” w Lublinie

6 grudnia o godzinie 20:00 w Galerii Labirynt (ul. J. Popiełuszki 5) w Lublinie odbędzie się wernisaż wystawy „Jad. Elektrownia wodna” autorstwa Danyiła Rewkowskiego.  Wstęp na wernisaż jest wolny.

„Jad. Elektrownia wodna” to nowa wystawa jednego z najciekawszych współczesnych ukraińskich artystów. Wystawa koncentruje się wokół fikcyjnej postaci Leonida Kameńskiego, którego biografię stworzył artysta.  

Leonid Kameńskij (jak opowiada nam Rewkowskij) pracował w Dnieprowskiej  Elektrowni Wodnej, a w wolny, czasie był członkiem zespołu muzycznego. Od początku 1974 roku miał wizje przyszłości swojego nienarodzonego dziecka, od jego rozwoju w łonie matki aż do śmierci w wózku w pobliżu elektrowni wodnej w 2024 roku. Te obsesyjne myśli doprowadziły go do popełnienia samobójstwa w grudniu 1974 roku.

Danyił Lewkowski

Projekt jest trailerem większej pracy o zespołach muzycznych lat 70. Efektem końcowym będzie występ dwóch zespołów muzycznych z piosenkami o pogodzie.

Danyił Rewkowski pochodzi z Charkowa, łączy różne formaty praktyk artystycznych (instalacje, rekonstrukcje, wideo, archiwa), badając konteksty i krajobrazy przemysłowych regionów Ukrainy. Ukończył Państwową Akademię Projektowania i Sztuki w Charkowie, specjalizując się w projektowaniu graficznym. Był nominowany do nagrody PinchukArtCentre w latach 2018, 2020 i 2022 w duecie z Andrijem Raczyńskim. Zdobywcy nagrody publiczności PinchukArtCentre Prize 2020 za projekt „Hooligans”. W 2022 roku zdobyli główną nagrodę Allegro Prize. W 2024 r. Danyił Rewkowskij i Andrij Raczyńskij reprezentowali Ukrainę na 60. Biennale w Wenecji.

Wystawę będzie można oglądać do 5 stycznia 2025 roku (wtorek-niedziela) w godzinach 12:00-19:00.

Więcej o wystawie

Wystawa prac Darii Alioszkiny „Upływ czasu” w Gdańsku i Lublinie

„Upływ czasu” to wystawa prac Darii Alioszkiny, która swoje kompozycje tworzy w technice wycinanki. Jej prace mają często ponad dwa metry wielkości. Artystka przedstawia na nich kluczowe dla narodu ukraińskiego wydarzenia. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 20 wielkoformatowych prac Darii Alioszkiny. 

Daria Aloszkina

Do 8 grudnia prace Darii Alioszkiny można oglądać w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.

13-15 grudnia prace będą eksponowane w Lublinie, w głównym holu głównym Akademickiego Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka w Lublinie. Wystawa jest częścią festiwalu Mikołajki Folkowe.

Wystawa „Granica czasu” Hałyny Dudar w Warszawie 

Do 18 grudnia w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) można oglądać wystawę Hałyny Dudar „Granica czasu”.

Artystka w swoich pracach odwołuje się do doświadczeń własnej rodziny, która przeżyła „rozkułaczanie” i Wielki Głód, a także zastanawia się, jaką rolę odgrywa ziemia w życiu człowieka.

Hałyna Dudar – artystka i performerka, która tworzy instalacje, zajmuje się malarstwem, performancem i dźwiękiem. Jej twórcze badania obejmują tematykę tożsamości, pamięci, ludzkiej obecności, a także mitologii, symboli i znaków. Artystka mieszka we Lwowie i pracuje jako kuratorka i wykładowczyni Akademii Kreatywnego Designu. 

Wstęp bezpłatny.

Więcej informacji o wydarzeniu

12 grudnia w ramach wystawy odbędzie się spotkanie z artystką Hałyną Dudar. Szczegółowe informacje o spotkaniu zostaną opublikowane na portalach społecznościowych Ukraińskiego Domu.

Wystawa „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie” w Katowicach

Do 29 czerwca 2025 roku będzie eksponowana w Muzeum Śląskim wystawf „Bastion. Ukraińscy artyści o wojnie”.  Zaprezentowano na niej 160 prac (obrazów, grafik, rzeźb, fotografii i instalacji) 35 ukraińskich artystów, m.in. Anatolija Krywołapa, Ili Czyczkana, Petra Bewzy, Romana Minina, Serhija Gaja i innych. Jak napisano na oficjalnej stronie miasta Katowice na Facebooku, wystawa jest okazją do zapoznania się z wizualnym i emocjonalnym potwierdzeniem tego, co aktualnie dzieje się na Ukrainie. Na wystawie będzie można zobaczyć prace ilustrujące kronikę wojny w Ukrainie począwszy od 2014 roku.

„Okrutna wojna wywołana przez rosyjskiego agresora nieustannie wywiera destrukcyjny wpływ na wszystkie sfery życia społeczeństwa ukraińskiego oraz na poczucie bezpieczeństwa i wiarę w stabilność i skuteczność międzynarodowych organizacji i systemów.Tytułowy Bastion to z definicji fragment budowli obronnej, twierdzy. Lecz ma również znaczenie emblematyczne – jako opoka, ostoja pewnych pozytywnych idei, chronione siedlisko wartości fundamentalnych, takich jak wolność, równość i podmiotowość każdej istoty ludzkiej oraz niezbywalne prawo każdej jednostki, grupy społecznej i narodowej do samostanowienia. W kontekście toczącej się pełnoskalowej wojny w Ukrainie oba te znaczenia są zespolone w walkę o ocalenie terytorium kraju i rudymentarnych wartości, które dla wielu walczących zdają się być nadrzędne, cenniejsze od życia”, – czytamy w opisie wystawy.

Więcej o wystawie można dowiedzieć się na stronie Muzeum Śląskiego.

„Paradżanow. Chcę minąć swój cień” – wystawa w Warszawie

Do 12 stycznia 2025 roku w Galerii Zachęta w Warszawie będzie eksponowana wystawa „Paradżanow. Chcę minąć swój cień.” Poświęcona jest twórczości wybitnego ukraińskiego i ormiańskiego reżysera. Dzięki niej będzie można dowiedzieć się więcej o samym Serhiju Paradżanowie i jego widzeniu świata. Wśród eksponatów można zobaczyć także sceny z filmu „Kolor granatu”. Na wystawie będzie można zapoznać się z twórczością dwóch innych wybitnych artystów Armenii i Gruzji – Hamleta Hovsepiana i Karlo Kaczawary.

Serhii Paradżanow

„Wystawa to wyjątkowa okazja, by odkryć na nowo twórczość Paradżanowa w kontekście współczesnych narracji artystycznych i politycznych”, – napisano w opisie wydarzenia. Bilety na wystawę można nabyć w kasie galerii lub na stronie galerii. W czwartki wstęp do muzeum bezpłatny.

Więcej o wydarzeniu – pod linkiem.

Red.