Już tradycyjnie, redakcja „Naszego Wyboru” przygotowała wybór ukraińskich wydarzeń, które odbędą się w Polsce w grudniu 2024 roku. Są to między innymi koncerty, wystawy, prezentacje literackie, spektakle teatralne i pokazy filmowe.
Koncerty
Skofka, Dovi і Kozak Siromacha
Na początku grudnia w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Bydgoszczy odbędą się wspólne koncerty ukraińskich wykonawców Skofki, Doviego i Kozaka Siromacha.
Skofka to ukraiński artysta rapowy, który sam pisze teksty piosenek, zajmuje się ich aranżowaniem, miksuje utwory, a czasem nawet samodzielnie produkuje teledyski. Jedną ze swoich najsłynniejszych piosenek „Czuty hymn” artysta zadedykował swojemu przyjacielowi z dzieciństwa, który zginął na wojnie o Ukrainę. Nagrał kilka wspólnych kompozycji z zespołem Kalush.
Kozak Siromacha (prawdziwe nazwisko – Ołeksandr Lubbożenko) to ukraiński wykonawca tradycyjnych pieśni. Ołeksandr Lubbożenko kultywuje także wszystkie kozackie tradycje i rytuały, które prezentuje na scenie.
Dovi – Andrij Wdowiczenko – ukraiński piosenkarz, gitarzysta i kompozytor. Nagrał wspólne utwory z takimi muzykami jak między innymi Skofka, Yaktak, Kola, MamaRika, Pawło Wyszebaba. Komponuje muzykę dla innych artystów.
Koncerty w Polsce odbędą się:
- 4 grudnia w Warszawie, w klubie VooDoo Club. Dokładniejsze informacje
- 5 grudnia we Wrocławiu, w klubie Centrum Kultury Agora. Dokładniejsze informacje
- 6 grudnia w Krakowie, w Klubie Studencki Żaczek. Dokładniejsze informacje
- 8 grudnia w Bydgoszczy w Over the Under Pub. Dokładniejsze informacje
Hordij Staruch w Gdańsku
8 grudnia o 19:00 w Gdańsku w Savchenko Gallery (al. Grunwaldzka 504) odbędzie się koncert ukraińskiego muzyka Gordija Starucha. Bilety w cenie 35 zł można kupić pod linkiem.
Hordij Staruch to ukraiński śpiewak, muzyk multiinstrumentalista i reżyser dźwięku. Zajmuje się produkcją instrumentów muzycznych. Jest byłym członkiem zespołów Joryj Kloc, Dżalapita i elektro-folkowej formacji Lirwak. Brał udział w 11. sezonie programu „Hołos krainy”. W swojej twórczości stara się odradzać ukraińską tradycję wykonywania liry korbowej i gry na tym instrumencie.
Trinity Sounds w Opolu
12 grudnia o godzinie 18:00 w Muzeum Piosenki Polskiej w Opolu odbędzie się koncert ukraińsko-polsko-kubańskiego zespołu Trinity Sounds.
Zespół Trinity Sounds powstał z inicjatywy Tarasa Bakowskiego, saksofonisty jazzowego ukraińskiego pochodzenia, który od wielu lat tworzy i koncertuje w Polsce. Taras zaprosił do projektu ukraińską piosenkarkę i kompozytorkę Danę Wynnicką, znaną między innymi z pracy w zespołach Shokolad i DagaDana, kontrabasistę kubańskiego pochodzenia Rolanda Abreu, jednego z liderów The Cuban Latin Jazz, a także polskich jazzmanów Dominika Jaskę i pianistę Dominika Mąkosę.
Trinity Sounds – to połączenie jazzu, melodii ukraińskich, polskiej muzyki jazzowej i rytmów latynoamerykańskich, w wykonaniu utalentowanych instrumentalistów różnych narodowości.
Wstęp na koncert jest bezpłatny (ilość miejsc ograniczona). Wydarzenie odbędzie się w ramach projektu Unia Kultur Polska-Ukraina.
„Koncert na sobotę” zespołu „Hudaki” w Lublinie
14 grudnia o godzinie 18:00 w Lublinie w ramach festiwalu Mikołajki Folkowe wystąpi zespół „Hudaki”. Koncert odbędzie się w Dużej Sali Akademickiego Centrum Kultury UMCS Chatka Żaka, przy ul. Radziszewskiego 16. Wspólnie z zespołem z Ukrainy wystąpią Orkiestra św. Mikołaja (Polska) i Gusle (Serbia). Bilety zarówno na koncert „Koncert na sobotę”, jak i na cały festiwal można nabyć pod linkiem.
„Hudaki” / Hudaki Village Band – ukraiński zespół folklorystyczny ze wsi Niżne Selyszcze (Zakarpacie). Zespół założył Austriak Jürgen Kraftner, który ożenił się z Ukrainką i mieszka na Zakarpaciu. W zespole występuje pod pseudonimem Jura Bukowyneć. Zespół dużo koncertuje w Europie. Podstawą repertuaru są autentyczne pieśni ludowe i melodie z okolicznych zakarpackich wsi.
Spotkania
Przemyśl. Spotkanie z Izą Chruślińską i Piotrem Tymą oraz dyskusja o książce „Sploty”
5 grudnia o 18:00 w Domu Ukraińskim w Przemyślu (ul. Kościuszki 5) odbędzie się spotkanie z polską publicystką Izą Chruslińską i jednym z liderów mniejszości ukraińskiej w Polsce Piotrem Tymą. Podczas spotkania odbędzie się dyskusja o książce Izy Chruślińskiej „Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą”. Moderatorem spotkania będzie pisarz, dziennikarz Edwin Bendyk.
„Sploty – o Ukraińcach z Polski. Rozmowy z Piotrem Tymą” – to nowa książka polskiej publicystki o ukraińskiej społeczności w Polsce. Iza Chruślińska w swojej pracy stara się odpowiedzieć na pytanie, kim są Ukraińcy w Polsce? Co kształtowało ich tożsamość w czasach PRL-u i obecnie, we współczesnej Polsce? Czym jest dla nich Ukraina? Jaki jest ich wkład w rozwój stosunków polsko – ukraińskich oraz popularyzację historii i kultury ukraińskiej w Polsce po 1989 roku? W jakim stopniu historia wzajemnych relacji wywiera presję na społeczność ukraińską w Polsce?
Wieczór pamięci prof. Michała Łesiowa w Lublinie
5 grudnia o 16:00 w Lublinie, przy ulicy Spokojna 2 (sala 252) odbędzie się wieczór pamięci prof. Michała Łesiowa.
Michał Łesiów – językoznawca, ukrainista i slawista, historyk kultury i Kościoła, doktor nauk filologicznych od 1973, profesor (1984). Autor prac z zakresu filologii ukraińskiej i słowiańskiej, dialektologii, onomastyki, historii i kultury języka, etnologii.
Więcej o wydarzeniu
Blyzkist: Infrastruktura troski. Spotkanie z Tarasem Gembikiem i Marią Beburią w Szczecinie
6 grudnia o godzinie 19:00 w Centrum Sztuki Współczesnej TRAFO (Świętego Ducha 4) w Szczecinie odbędzie się spotkanie zatytułowane „Blyzkist: Infrastruktura troski”.
Spotkanie będzie poświęcone tematyce integracji osób z doświadczeniami migracyjnymi w Polsce oraz literaturze ukraińskiej.
Kolektyw Blyzkist został stworzony w 2020 roku przez menadżerów kultury i artystów Marię Beburię (urodzona w Odessie, mieszka w Warszawie) i Tarasa Gembika (urodzony w Kamieniu Koszyrskim, mieszka w Warszawie). Na początku pełnoskalowej inwazji rosyjskiej na Ukrainę stworzyli Solidarny Dom Kultury „Słonecznik”, który działał przy Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie i funkcjonował jako otwarty, solidarny, wielojęzyczny i wielokulturowy dom kultury.

Podczas wydarzenia Taras i Maria zaprezentują te i inne inicjatywy, które tworzą przestrzenie integracji dla ludzi z różnych środowisk i kultur.
Po prezentacji każdy mógł podzielić się swoimi ulubionymi tekstami literatury ukraińskiej. Organizatorzy proszą o przygotowanie ulubionego wiersza lub utworu prozatorskiego i jego zaprezentowanie.
Więcej informacji o kolektywie Blyzkist
Więcej informacji o inicjatywie Solidarny dom kultury „Słonecznik”
Więcej informacji o wydarzeniu
Spotkanie z Pawłem Kazarinem i prezentacja książki „Dziki Zachód Europy Wschodniej” w Warszawie i Wrocławiu
8 i 9 grudnia w Polsce odbędą się prezentacje książki „Dziki Zachód Europy Wschodniej” ukraińskiego dziennikarza i publicysty Pawła Kazarina.
„Dziki Zachód Europy Wschodniej” to wyjątkowa autorska chronologia najnowszej historii Ukrainy. „Ta książka jest próbą zrozumienia ludzi i okoliczności, które nas zmieniły” – pisze autor.
Książka zdobyła wiele ważnych nagród. W 2022 roku otrzymała prestiżową nagrodę „Książka Roku BBC” oraz nagrodę specjalną Kapituły Nagrody im. Jurija Szewelowa, za znaczący wkład w rozwój eseistyki i dyskursu intelektualnego na Ukrainie. W 2023 roku „Dziki Zachód Europy Wschodniej” znalazł się na krótkiej liście do Narodowej Nagrody im. T. Szewczenki w kategorii „Publicystyka, dziennikarstwo”.
Polskie wydanie książki w tłumaczeniu Anny Ursulenko ukazało się nakładem Wydawnictwa KEW.

Prezentacje książki z udziałem autora odbędą się:
8 grudnia о 18:30 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1). Moderatorka spotkania – Oleksandra Iwaniuk. Więcej o wydarzeniu – na stronie Ukraińskiego Domu.
9 grudnia о 19:00 w CUKR Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju we Wrocławiu we Wrocławiu (ul. Ruska 46a). Spotkanie udziałem autora i tłumaczki Anny Ursulenko. Wydarzenie poprowadzi historyk i dziennikarz Tomasz Targański.
Spotkanie „Autorzy wolnego świata” z udziałem Mariczki Paplauskaite
8 grudnia o godzinie 16:00 w ramach Wrocławskich Targów Dobrych Książek odbędzie się spotkanie „Autorzy wolnego świata” z udziałem ukraińskiej dziennikarki reportażystki Mariczki Paplauskaite.
Spotkanie poświęcone będzie współpracy kulturalnej pomiędzy Polską, Ukrainą i Litwą.
Mariczka Paplauskaite – ukraińska dziennikarka i redaktorka. Współzałożycielka The Ukrainians Media i redaktorka magazynu Reporters. Autorka reportaży z wojny w Ukrainie, między innymi książki „Pociąg przyjeżdża zgodnie z rozkładem” o pracy kolei państwowych w czasie rosyjskiej inwazji.
Kolejnym gościem wydarzenia będzie Marius Burokas – poeta, tłumacz, redaktor pisma literackiego „Vilnius Review” i krytyk literacki. Tłumaczy współczesną poezję ukraińską, obserwuje i angażuje się w ukraińskie życie literackie i społeczne.
Rozmowę poprowadzi Maciej Piotrowski – historyk i ukrainista, tłumacz literatury ukraińskiej.
Więcej informacji o wydarzeniu
Wrocławskie targi książki odbędą się w dniach 5-9 grudnia. Wśród książek dostępnych na stoisku nr 36 znajdą się tłumaczenia literatury ukraińskiej na język polski wydawnictwa Warsztaty Kultury (seria „Wschodni Express”).
Projekcje filmów i spektakle
Ukraina! Festiwal Filmowy we Wrocławiu
Od 2 do 8 grudnia największy festiwal ukraińskiego kina Ukraina! Festiwal Filmowy zaprezentuje we wrocławskim Kinie Nowe Horyzonty (Kazimierza Wielkiego 19a-21) szereg ukraińskich filmów.
Wrocławska publiczność będzie mogła obejrzeć takie filmy jak „Forever forever” Anny Buriaczkowej, „Stepne” Maryny Wrody, „La Palisade” Filipa Sotniczenki, „Redakcja” Romana Bondarczuka i inne.
Więcej informacji o programie i biletach – na stronie kina.
Ukraina! Festiwal Filmowy w Lublinie
W Lublinie największy festiwal ukraińskiego kina Ukraina! Festiwal Filmowy potrwa od 6 do 8 grudnia. Wszystkie pokazy filmów odbędą się w Lubelskim Centrum Kultury (ul. Peowiaków 12). W ramach festiwalu odbędą się także warsztaty i pokazy dla dzieci oraz spotkania z twórcami filmowymi i aktorami.
W programie pokazów są między innymi „Szklany dom” Tarasa Dronia, „La Palisada” Filipa Sotniczenki, „Redakcja” Romana Bondarczuka i wiele innych.
Więcej informacji o festiwalu
Festiwal Krótkometrażowego Kina Niezależnego „Bardak” w Warszawie
7 grudnia o godzinie 18:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) odbędzie się Festiwal Krótkometrażowego Kina Niezależnego „Bardak”.
W programie – filmy fabularne, dokumentalne i animowane. Projekcje odbywać się będą w języku ukraińskim z angielskimi napisami.
Wstęp na pokazy jest bezpłatny.
Z pełnym programem festiwalu można zapoznać się na stronie Ukraińskiego Domu.
Ukraina! Festiwal Filmowy w Poznaniu
W dniach 9 -15 grudnia w Poznaniu odbędą się pokazy filmów ukraińskich w ramach festiwalu Ukraina! Festiwal Filmowy. Projekcje odbywać się będą w kinie Muza (ul. Św. Marcina 30).
Widzowie będą mogli obejrzeć takie filmu jak Forever forever” Anny Buriaczkowej, „Stepne” Maryny Wrody, „La Palisade” Filipa Sotniczenki, „Redakcja” Romana Bondarczuka i inne.
Więcej informacji o projekcjach na stronie kina.
Teatralna Scena Ukraińska we Wrocławiu
Teatralna Scena Ukraińska we Wrocławiu zaprasza na spektakl „Historia Ukrainy”, który odbędzie się 6 grudnia o godzinie 19:00 w sali Teatru Laboratorium Instytutu Grotowskiego.
Bilety na spektakle można kupić na stronie Instytutu Grotowskiego.
Teatralna Scena Ukraińska pojawiła się w 2023 roku, przy wsparciu Instytutu Grotowskiego we Wrocławiu, w ramach tej instytucji. Kuratorem sceny ukraińskiej jest niezależny teatr GAS, w skład którego wchodzą Sofia Oniszczenko, Daria Bohdan i Wasyłyna Marceniuk.
„Historia Ukrainy” – spektakl autobiograficzny, w którym przedstawiono biografie trzech autorek spektaklu – Ukrainek: Sofii, Daszy i Wasyłyny. To rodzaj pamiętnika, w którym wspomnienia wyrażane są poprzez monologi, fotografie z prywatnego archiwum i ruch.
„Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna”– to spektakl ukraińskiego teatru GAS z elementami filmu dokumentalnego i fabularnego, oparty na dziele Łesi Ukrainki „Pieśń lasu”. Spektakl łączy w sobie poezję i wywiady o tym, jak Ukraińcy rozumieją miłość i wartości rodzinne, jak myślą o życiu na emigracji i podczas wielkiej wojny Rosji przeciwko Ukrainie, jak oceniają świadomy wybór pozostania w przyfrontowych miastach. Spektakl powstał we współpracy z wrocławskim zespołem synth-popowym – kwit/квіт, który tworzą Johannes Niehaus (Niemcy) i Maryna Masztaler (Ukraina). W spektaklu wykorzystywane są światła stroboskopowe, dym i głośna muzyka.
Wystawy
Wystawa „Pomniki będą mówiły naszymi głosami” ukraińskiej artystki Marty Romankiw we Wrocławiu
15 grudnia 2024 o godzinie 18:00 w 66P Subiektywna Instytucja Kultury (ul. Księcia Witolda 66) (PIEKARNIA Żywa Kultura) we Wrocławiu odbędzie się wernisaż wystawy Marty Romankiw „Pomniki będą mówiły naszymi głosami”.
Wystawa bada widoczność i głos grup marginalizowanych poprzez współczesną sztukę. Artystka tworzy prototyp narzędzia, które pozwala pomnikom „przemawiać” głosami tych, których historie często pozostały niezauważone. Wystawa oferuje nowe spojrzenie na interakcję między pomnikami a społeczeństwem, podkreślając znaczenie reprezentowania każdego głosu w społeczeństwie.

Artystka zaprosiła grupę osób z doświadczeniem migranckim pochodzących z Ukrainy, Białorusi i Kolumbii. W czasie warsztatowych spotkań rozmawiali o swoich doświadczeniach, łączących ich trudnościach, ale także potencjalnych scenariuszach przyszłości, opartych na wizji heterogenicznego społeczeństwa. W efekcie powstało specyficzne słuchowisko – wielojęzyczny głos, którego forma bazuje na strukturze dramatu literackiego, a treść tworzy wspólny manifest o potrzebie odzyskania praw i równego, sprawiedliwego miejsca w tkance społecznej.
Punktem wyjścia ekspozycji jest pomnik hrabiego Aleksandra Fredry, znajdujący się na Rynku Starego Miasta we Wrocławiu. Powstały prototyp – obiekt – ma być umieszczony na tej rzeźbiarskiej figurze, ale jednocześnie może służyć jako uniwersalna konstrukcja wyrażająca potrzeby i postulaty różnych grup społecznych.
Na wystawie Marta Romankiw prezentuje zarówno dokumentację procesu powstawania projektu, jak i jego efekt – prototyp przybliżający ideę przyszłości, w której głosy migrantów będą słyszalne na każdej ulicy czy placu, aby nie mogły być już ignorowane.
Marta Romankiw – ukraińska artystka mieszkająca i pracująca w Polsce. Znana jest ze swoich innowacyjnych projektów, które koncentrują się na kwestiach sprawiedliwości społecznej i zagadnieniach kulturowych. Jej prace skupiają się głównie na tematyce wykluczenia społecznego w kontekście migracji i związanych z nią zagadnień tożsamości. Jej projekty najczęściej mają charakter partycypacyjny i sytuują się na styku aktywizmu, nauk społecznych i sztuki.
Wystawę będzie można oglądać do 1 marca 2025 roku. 6 grudnia (piątek) o godzinie 18:00 odbędzie się autorsko-kuratorskie oprowadzanie po wystawie.
Wystawa Danyiła Lewkowskiego „Jad. Elektrownia wodna” w Lublinie
6 grudnia o godzinie 20:00 w Galerii Labirynt (ul. J. Popiełuszki 5) w Lublinie odbędzie się wernisaż wystawy „Jad. Elektrownia wodna” autorstwa Danyiła Rewkowskiego. Wstęp na wernisaż jest wolny.
„Jad. Elektrownia wodna” to nowa wystawa jednego z najciekawszych współczesnych ukraińskich artystów. Wystawa koncentruje się wokół fikcyjnej postaci Leonida Kameńskiego, którego biografię stworzył artysta.
Leonid Kameńskij (jak opowiada nam Rewkowskij) pracował w Dnieprowskiej Elektrowni Wodnej, a w wolny, czasie był członkiem zespołu muzycznego. Od początku 1974 roku miał wizje przyszłości swojego nienarodzonego dziecka, od jego rozwoju w łonie matki aż do śmierci w wózku w pobliżu elektrowni wodnej w 2024 roku. Te obsesyjne myśli doprowadziły go do popełnienia samobójstwa w grudniu 1974 roku.

Projekt jest trailerem większej pracy o zespołach muzycznych lat 70. Efektem końcowym będzie występ dwóch zespołów muzycznych z piosenkami o pogodzie.
Danyił Rewkowski pochodzi z Charkowa, łączy różne formaty praktyk artystycznych (instalacje, rekonstrukcje, wideo, archiwa), badając konteksty i krajobrazy przemysłowych regionów Ukrainy. Ukończył Państwową Akademię Projektowania i Sztuki w Charkowie, specjalizując się w projektowaniu graficznym. Był nominowany do nagrody PinchukArtCentre w latach 2018, 2020 i 2022 w duecie z Andrijem Raczyńskim. Zdobywcy nagrody publiczności PinchukArtCentre Prize 2020 za projekt „Hooligans”. W 2022 roku zdobyli główną nagrodę Allegro Prize. W 2024 r. Danyił Rewkowskij i Andrij Raczyńskij reprezentowali Ukrainę na 60. Biennale w Wenecji.
Wystawę będzie można oglądać do 5 stycznia 2025 roku (wtorek-niedziela) w godzinach 12:00-19:00.
Wystawa prac Darii Alioszkiny „Upływ czasu” w Gdańsku i Lublinie
„Upływ czasu” to wystawa prac Darii Alioszkiny, która swoje kompozycje tworzy w technice wycinanki. Jej prace mają często ponad dwa metry wielkości. Artystka przedstawia na nich kluczowe dla narodu ukraińskiego wydarzenia. Na wystawie zaprezentowanych zostanie ponad 20 wielkoformatowych prac Darii Alioszkiny.

Do 8 grudnia prace Darii Alioszkiny można oglądać w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku.
13-15 grudnia prace będą eksponowane w Lublinie, w głównym holu głównym Akademickiego Centrum Kultury i Mediów Chatka Żaka w Lublinie. Wystawa jest częścią festiwalu Mikołajki Folkowe.
Wystawa „Granica czasu” Hałyny Dudar w Warszawie
Do 18 grudnia w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) można oglądać wystawę Hałyny Dudar „Granica czasu”.
Artystka w swoich pracach odwołuje się do doświadczeń własnej rodziny, która przeżyła „rozkułaczanie” i Wielki Głód, a także zastanawia się, jaką rolę odgrywa ziemia w życiu człowieka.
Hałyna Dudar – artystka i performerka, która tworzy instalacje, zajmuje się malarstwem, performancem i dźwiękiem. Jej twórcze badania obejmują tematykę tożsamości, pamięci, ludzkiej obecności, a także mitologii, symboli i znaków. Artystka mieszka we Lwowie i pracuje jako kuratorka i wykładowczyni Akademii Kreatywnego Designu.
Wstęp bezpłatny.
Więcej informacji o wydarzeniu
12 grudnia w ramach wystawy odbędzie się spotkanie z artystką Hałyną Dudar. Szczegółowe informacje o spotkaniu zostaną opublikowane na portalach społecznościowych Ukraińskiego Domu.
Wystawa „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie” w Katowicach
Do 29 czerwca 2025 roku będzie eksponowana w Muzeum Śląskim wystawf „Bastion. Ukraińscy artyści o wojnie”. Zaprezentowano na niej 160 prac (obrazów, grafik, rzeźb, fotografii i instalacji) 35 ukraińskich artystów, m.in. Anatolija Krywołapa, Ili Czyczkana, Petra Bewzy, Romana Minina, Serhija Gaja i innych. Jak napisano na oficjalnej stronie miasta Katowice na Facebooku, wystawa jest okazją do zapoznania się z wizualnym i emocjonalnym potwierdzeniem tego, co aktualnie dzieje się na Ukrainie. Na wystawie będzie można zobaczyć prace ilustrujące kronikę wojny w Ukrainie począwszy od 2014 roku.
„Okrutna wojna wywołana przez rosyjskiego agresora nieustannie wywiera destrukcyjny wpływ na wszystkie sfery życia społeczeństwa ukraińskiego oraz na poczucie bezpieczeństwa i wiarę w stabilność i skuteczność międzynarodowych organizacji i systemów.Tytułowy Bastion to z definicji fragment budowli obronnej, twierdzy. Lecz ma również znaczenie emblematyczne – jako opoka, ostoja pewnych pozytywnych idei, chronione siedlisko wartości fundamentalnych, takich jak wolność, równość i podmiotowość każdej istoty ludzkiej oraz niezbywalne prawo każdej jednostki, grupy społecznej i narodowej do samostanowienia. W kontekście toczącej się pełnoskalowej wojny w Ukrainie oba te znaczenia są zespolone w walkę o ocalenie terytorium kraju i rudymentarnych wartości, które dla wielu walczących zdają się być nadrzędne, cenniejsze od życia”, – czytamy w opisie wystawy.
Więcej o wystawie można dowiedzieć się na stronie Muzeum Śląskiego.
„Paradżanow. Chcę minąć swój cień” – wystawa w Warszawie
Do 12 stycznia 2025 roku w Galerii Zachęta w Warszawie będzie eksponowana wystawa „Paradżanow. Chcę minąć swój cień.” Poświęcona jest twórczości wybitnego ukraińskiego i ormiańskiego reżysera. Dzięki niej będzie można dowiedzieć się więcej o samym Serhiju Paradżanowie i jego widzeniu świata. Wśród eksponatów można zobaczyć także sceny z filmu „Kolor granatu”. Na wystawie będzie można zapoznać się z twórczością dwóch innych wybitnych artystów Armenii i Gruzji – Hamleta Hovsepiana i Karlo Kaczawary.

„Wystawa to wyjątkowa okazja, by odkryć na nowo twórczość Paradżanowa w kontekście współczesnych narracji artystycznych i politycznych”, – napisano w opisie wydarzenia. Bilety na wystawę można nabyć w kasie galerii lub na stronie galerii. W czwartki wstęp do muzeum bezpłatny.
Więcej o wydarzeniu – pod linkiem.
Red.