Zasady bezpieczeństwa w trakcie pobytu za granicą - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Zasady bezpieczeństwa w trakcie pobytu za granicą

0

Przed wyjazdem za granicę warto zadbać nie tylko o legalne zatrudnienie, dobre wynagrodzenie, przytulne mieszkanie niedaleko od domu, ale przede wszystkim – o bezpieczny pobyt w innym kraju. Dziś proponuję uwadze czytelników kilka praktycznych porad, które spowodują, że Wasza praca w Polsce będzie przyjemną. 

1. Proszę zrobić kserokopię wszystkich ważniejszych dokumentów, jeden egzemplarz weźcie ze sobą, jeden zostawcie w domu. Dobrze jest także mieć kopie tych dokumentów w swoim polskim „domu”.

2. Powinniście mieć dokładny adres miejsca pracy, miejsca zamieszkania czy zameldowania. Zostawcie je swoim bliskim.

3. Zawsze noście paszport przy sobie. Pracodawca nie ma prawa zatrzymać go u siebie. Mówi się, że za granicą możecie zgubić wszystko z wyjątkiem paszportu i pieniędzy.

4. Zadbajcie przed wyjazdem o to, by mieć dwa bilety: jeden do Polski i drugi powrotny (najlepiej otwarty).

5. Możecie również zgłosić się do ewidencji w konsulacie Ukrainy w Polsce. Wtedy, w razie gdybyście mieli jakieś problemy, pracownikom konsulatu będzie łatwiej Wam pomóc.

6. Umówcie się ze swoimi bliskimi w jaki sposób i jak często będziecie się z nimi kontaktować. Wymyślcie jakieś hasło, które będzie dla nich sygnałem, że macie kłopoty.

7. Nie zapominajcie o ubezpieczeniu zdrowotnym na czas Waszego pobytu w Polsce. Nie wszyscy wiedzą, że istnieje możliwość samodzielnego opłacania składki zdrowotnej w Narodowym Funduszu Zdrowia, co pozwala na korzystanie z polskiego systemu opieki zdrowotnej. Więcej informacji na http://www.nfz.gov.pl/new/

8. Noście przy sobie pewna kwotę pieniędzy na wypadek nieprzewidzianych okoliczności. .

9. Nauczcie się podstawowych pojęć i fraz w języku polskim. Weźcie ze sobą dobry słownik.

10. Przed wyjazdem do Polski sprawdźcie adresy organizacji pozarządowych i instytucji zajmujących się pomocą osobom, które znalazły się w trudnym położeniu. Wśród nich np.: „La Strada” – Fundacja przeciwko Handlowi Ludźmi i Niewolnictwu: http://www.strada.org.pl/, tel.: (22) 622 19 85, 628 99 99. Jeżeli ktoś z Waszych bliskich zaginął w Polsce możecie zwrócić się do Centrum Poszukiwań Ludzi Zaginionych „ІTAKA”: http://zagіnіenі.pl/, Tel.: (22) 654 70 70.

Mam nadzieję, że te porady uczynią bezpiecznym Wasz pobyt w Polsce.

Wołodymyr LIHOTA

Share.