Zdjęcia: Życie na barykadach – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Zdjęcia: Życie na barykadach

27 stycznia 2014
Zdjęcia: Życie na barykadach

W Ukrainie trwają protesty. Rośnie ilość pobitych, rannych, porwanych a nawet zabitych. Rośnie również ilość niezadowolonych. Nasz Wybór łączy się z milionami ludzi w bólu i nadziei. Zachęcamy wszystkich do wsparcia Ukrainy w walce o wolność.

Swoją drogą z zimną głową próbujemy informować o najbardziej aktualnych wydarzeniach w Kijowie.  Proponujemy Państwu reportaż z Kijowa naszego własnego dziennikarza Tarasa Szumejka.

W nocy z 25 na 26 stycznia ze sceny Majdanu ogłoszono najważniejszą wiadomość: opozycja odrzuciła propozycję władz współpracować w Rządzie. O głównych przyczynach tej decyzji opowiedział ze sceny W. Kliczko: opozycja wymaga przedterminowych wyborów prezydenta i całkowitego odwołania zmian w prawie, na co prezydent na razie się nie godzi.

Protestujący są nastawieni wojowniczo, chociaż wielu z nich przewiduje „czystki”, co zresztą potwierdza w swoich wypowiedziach Minister Spraw Wewnętrznych Witalij Zaharczenko, nadużywając motyw ekstremizmu. “Zwolnijcie pomieszczenia rządowe, lub przynajmniej wyprowadźcie demonstrantów pokojowych, z ekstremistami sobie sami poradzimy”, – taki komunikat ministra można rozumieć następująco: oczywistym jest fakt, że wszyscy, którzy zostaną w budynkach zostaną potraktowani jako ekstremiści.  

Jednym ze sposobów wpływu ideologicznego na obrońców rządu są kobiety. W przerwach między walkami, gdy nie strzelają, one idą do pierwszej linii obrony z plakatami “Synku! Kule i kamienie – to droga do nienawiści, nie miłości”. Wiele trzyma w rekach napis “mama”. 

Mimo, że w regionach rewolucja spowalnia tempo i do końca niewiadomo, co będzie na Wschodzie Ukrainy, gdzie Partia Regionów ma silne poparcie, nadal wygląda na to, że rewolucja rozkręca się: Rinat Achmetow apeluje do W. Janukowycza, aby nie używał siły, a ultras wspierają demonstrantów nawet w Odessie i Doniecku. 

W Kijowie powstają nowe barykady

Taras SZUMEJKO z Kijowa