Żółto – niebieski listopad. Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń kulturalnych w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Żółto – niebieski listopad. Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń kulturalnych w Polsce

8 listopada 2022
Żółto – niebieski listopad. Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń kulturalnych w Polsce

Rozpoczął się ostatni miesiąc jesieni. Jaki będzie w tym roku w Polsce? Na pewno bogaty w koncerty ukraińskich wykonawców. Redakcja „Naszego Wyboru” przygotowała wybór ukraińskich kulturalnych wydarzeń w Polsce, na które warto wybrać się w listopadzie. W większości przypadków, biorąc udział w tego typu imprezach, wspieracie także ukraińskich wolontariuszy i Zbrojne Siły Ukrainy.  


KONCERTY

Ocheretyany kit

Ukraińska folk – rockowa grupa Ocheretyany kit wyrusza na charytatywne tourne na wsparcie Lotnictwa Zbrojnych Sił Ukrainy. W ramach trasy odbędzie się kilka koncertów w Polsce, między innych w Krakówie 8 listopada o о 18.30, w Kawiarnio – księgarni Nić (ul. Sławkowksa, 28).

Zapowiedzi innych koncertów zespołu można śledzić na stronie „Ocheretyany kit” na facebook.

Bez Obmezhen

Bez Obmezhen to ukraińska rockowa grupa, ceniona za dobrej jakości muzykę, jak i za otwartość i obywatelską postawę. Od pierwszych dni wojny członkowie zespołu działają w wolontariacie i koncertują dla wojskowych oraz mieszkańców wyzwolonych spod okupacji miast. Pieniądze zebrane podczas charytatywnego tourne „Be brave like Ukraine. Na bis!” pójdą na pomoc ukraińskiej armii oraz Ukraińcom, którzy ucierpieli na skutek rosyjskiej agresji.

Koncerty odbędą się:

 • Gdańsk, 9 listopada о 20:00, Klub muzyczny Parlament;
 • Warszawa, 15 listopada о 20:00, Klub Progresja;
 • Rzeszów, 16 listopada о 20:00, Klub Pod Palmą.

Cena biletów – 95 – 130 złotych.

Bilety można kupić pod linkiem.

The HARDKISS 

The HARDKISS to  grupa, która powstała w 2011 roku w Kijowie. Ich twórczość to połączenie synth popu i muzyki elektronicznej. W ciągu 11 lat istnienia zespół był 43 razy nominowany do narodowej nagrody muzycznej YUNA i otrzymał 19 statuetek. Grupa kontynuuje tourne na wsparcie Ukrainy. W listopadzie koncerty odbędą się w Łodzi, Lublinie i Gdańsku.

 • Łódź, 14 listopada о 19:00, Wytwórnia – klub muzyczny. Cena biletów – 139-209 złotych;
 • Lublin, 15 listopada о 19:00, Centrum Spotkania Kultur. Bilety można nabyć w cenie 99-229 złotych;
 • Gdańsk, 16 listopada о 19:00, Klub koncertowy B90.  Cena biletu – 139 złotych

Pieniądze zebrane podczas koncertów będą przekazane na humanitarne potrzeby dla Ukrainy.

Bilety można nabyć  pod linkiem.

Jamala

Jamala – ukraińska śpiewaczka pochodzenia krymskotatarskiego, Zasłużona Artystka Ukrainy, zwyciężczyni muzycznych konkursów „Nowa Chwyla 2009” i „Eurowizji 2016”. Wielokrotnie nominowana i nagradzana w muzycznej nagrodzie YUNA. Śpiewa piosenki w stylu jazz, soul, funky, gospel, pop i elektro.

Koncert wokalistki odbędzie się 13 listopada o 19:00 w Warszawie w Praga Centrum. Cena biletów od 79 złotych. Bilety można kupić tutaj.

https://www.youtube.com/watch?v=J-bhWevqq1E

ONUKA

ONUKA to ukraiński zespół elektro – folk, łączący współczesną muzykę pop, tradycyjny ukraiński folklor i muzykę elektroniczną.

Od pierwszych dni pełnowymiarowej inwazji i do tej pory ONUKA pozostaje i tworzy w Ukrainie, zbierając środki na wsparcie programów humanitarnych w kraju i odnowę zrujnowanych domostw. Liderka zespołu Nata Żyżczenko jest ambasadorką charytatywnej fundacji „Ce moje misto” („This is my city”), która zajmuje się indywidualną pomocą dla konkretnych mieszkańców Czernihowa, dlatego część środków zebranych podczas koncertów będzie przeznaczona na potrzeby tego miasta.

Charytatywny koncert w Polsce odbędzie się 14 listopada w Warszawie, w Klubie Progresja. Bilety w cenie 149 złotych. Oprócz tego, 14 listopada, liderka zespołu Nata Żyżczenko spotka się z publicznością w Ukraińskim Domu w Warszawie. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Bilety na koncert można kupić tutaj.

DakhaBrakha

DakhaBrakha to ukraiński zespół muzyki etnicznej, którego założycielem i kierownikiem artystycznym jest Władysław Troicki. Muzycy występowali na najbardziej znanych festiwalach na świecie, takich jak: Glastonbury, Sziget, Dublin World Music Festival. Byli jedynymi artystami z Ukrainy, którzy gościli w legendarnym programie Later… with Jools Holland w BBC, a także w audycjach radia KEXP i NPR. Wraz z początkiem wojny na Donbasie w 2014 roku, stało się tradycją, że członkowie zespołu po każdym zagranicznym  koncercie podnosili flagę Ukrainy i wyrażali sprzeciw putinowskiej agresji. Zespół odmawiał koncertów w Rosji, pomimo licznych zaprosin i cały czas pomaga organizacjom zajmującym się wolontariatem, między innymi organizacji „Powernysia żywym”.

Tej jesieni DakhaBrakha powraca do Polski na klubową trasę. Grupa odwiedzi szereg polskich miast

 • Warszawa, 20 listopada о 19:00, Klub Progresja;
 • Gdańsk, 21 listopada о 20:00, В90;
 • Poznań, 22 listopada о 20:00, CK Zamek;
 • Wrocław, 24 listopada о 20:00, Zaklęte Rewiry;
 • Kraków, 25 listopada о 20:00, Kvadrat lub Hype Park.

Cena biletów – od 119 złotych. Więcej o wydarzeniu tutaj.

Serhij Babkin

Serhij Babkin – ukraiński muzyk, aktor, autor i wykonawca własnych utworów. Członek grupy 5’nizza.

„Już w listopadzie wystąpię w Polsce z serią charytatywnych koncertów. Będę  miał szczęście spotkać się z Wami na koncertach w Warszawie, Wrocławiu, Krakowie i Poznaniu. Jestem przekonany, że będą to niezapomniane i nastrojowe wieczory! Stało się już dobrą tradycją, że środki zebrane ze sprzedaży biletów zostaną przeznaczone na potrzeby Zbrojnych Sił Ukrainy, które wyzwalają charkowski obwód od rosyjskich najeźdźców”, – pisze Serhij Babkin na swej stronie na Facebook .

 • Warszawa, 27 listopada о 19:00, Klub Remont;
 • Wrocław, 28 listopada о 19:00, Klub Akademia;
 • Kraków, 29 listopada о 19:00 Klub Kwadrat;
 • Poznań, 30 listopada о 19:00, Klub 2progi.

Cena biletów – 89 złotych. Bilety można kupić tutaj.

Okean Elzy

Okean Elzy to jedna z najbardziej znanych ukraińskich rockowych grup. Podczas tourne 2022 Help for Ukraine Tour muzycy zagrają także w Polsce. Koncerty odbędą się w:

 • Katowice, 29 listopada о 18:00, Spodek Arena,
 • Gdynia, 1 grudnia о 18:00, Gdynia Arena.

Cena biletu na koncert w Katowicach  – 149 zł, a w Gdyni – 179 zł.  Bilety można kupić pod linkiem.

Tina Karol

Tina Karol to ukraińska wokalistka i aktorka, telewizyjna prezenterka, modelka i działaczka społeczna. Zasłużona Artystka Ukrainy, solistka Zespołu Pieśni i Tańca Zbrojnych Sił Ukrainy. Śpiewaczka reprezentowała Ukrainę na Eurowizji 2006 z piosenką Show me your love i zajęła 7 miejsce.

W tym miesiącu wokalistka wystąpi w Warszawie. Koncert odbędzie się 28 listopada o 20:00 w Klubie Stodoła. Bilety w cenie od 139 do 249 złotych można kupić tutaj.

Oleksandr Ponomariow i Mychailo Choma (Dzidzio)

Na teatralnych scenach w różnych miastach Polski wystąpi duet popularnych wykonawców Oleksandra Ponomariowa i Mychajla Chomy. Koncerty odbędą się w ramach charytatywnego tourne „Pomóż Ukrainie”. Oleksandr Ponomariow to ukraiński śpiewak i kompozytor. Reprezentował Ukrainę na konkursie Eurowizji w 2003 roku. Mychajlo Choma – ukraiński wokalista, autor piosenek, aktor, reżyser i producent, założyciel i lider grupy „DZIDZIO”.

Koncerty odbędą się w następujących miastach:

 • Warszawa, 11 listopada о 20:00, Teatr Polski im. Arnolda Szyfmana – cena biletów 120-400 złotych,
 • Rzeszów, 13 listopada о 18:00, Klub Pod Palmą – cena biletu 190 złotych,
 • Kraków, 14 listopada о 20:00, Krakowski Teatr Variete – cena biletów 150-300 złotych,
 • Poznań, 15 listopada о 19:00, Music Club B17 – bilety można kupić w cenie od 130 do 300 złotych,
 • Wrocław, 16 listopada о 20:00, Teatr Polski We Wrocławiu – cena biletów 150-300 złotych.

Bilety można kupić  pod linkiem

Polsko – ukraińskie pieśni w wykonaniu Yaryny Rak i Halyny Klymkiv – Szkodzińskiej

13 listopada Yaryna Rak (sopran) i Halyna Klymkiv – Szkodzińska (fortepian) wystąpią w Warszawie z koncertem ukraińskich i polskich romansów. W programie – utwory Fryderyka Szopena, Stanisława Moniuszki, Mykoły Łysenki, Mykoły Kolessy i wielu innych. Koncert odbędzie się w Sali Koncertowej Fryderyk w Warszawie o 17:00.  Bilety można nabyć tutaj.

FESTIWALE

JarmaRock FEST

JarmaRock FEST – to doroczne polsko – ukraińskie muzyczno – teatralne wydarzenie, które odbywa się od 1977 roku w Gdańsku. Przez wiele lat festiwal był znany pod nazwą Ukraiński Młodzieżowy Jarmark. 46.    JarmaRock FEST odbędzie się w dniach 18-19 listopada. Główną gwiazdą tegorocznego festiwalu będzie zespół Kozak System. Na festiwalu wystąpi także Maria Burmaka, Pawło Tabakow oraz ukraińskie zespoły Stanza i  YELKA & INSIDE THE SOUND. W ramach festiwalu odbędą się także spektakle teatralne oraz performance. Więcej informacji o festiwalu pod linkiem

Nabyć bilet można pod linkiem.

Festiwal Filmowy Ukraїna!

Ukraїna! – to jedyny festiwal ukraińskiego filmu w Polsce. W tym roku odbywa się już ósmy raz. Najważniejsze festiwalowe wydarzenia odbyły się w tym roku w dniach 21-29 października w Warszawie w  Kinotece. Od 1 do 14 listopada  festiwalowe filmy będą także prezentowane online  na platformie VOD.WARSZAWA.

Na dużym ekranie filmy można będzie obejrzeć w listopadzie: w Płocku (16-23 listopada, Kino za Rogiem), Gdańsku (17-19 listopada, KinoPort), Wrocławiu (25-28 listopada), a także w Toruniu (CSW) i Gliwicach (Amok) – dokładne terminy będą podane później.

Więcej informacje  pod linkiem

Ukraina w Centrum Lublina

Ukraina w Centrum Lublina to cykliczny festiwal, który powstał w celu prezentacji ukraińskiej kultury poprzez literaturę, sztukę, fotografię i film. Festiwal odbywa się już po raz piętnasty. Oficjalne otwarcie festiwalu odbędzie się 14 listopada o 18:00 w Warsztatach Kultury. Wejście bezpłatne. Ukraina w Centrum Lublina potrwa do 20 listopada. W programie warsztaty dla dzieci i dorosłych, między innymi tworzenie mapy myśli, dekoracyjnych świec i lalek – motanek. W ramach festiwalu odbędą się różnorodne literackie i popularnonaukowe spotkania poświęcone wspólnym stronicom historii Polski i Ukrainy. Będzie to między innymi dyskusja o Bitwie Warszawskiej 1920 roku i układzie między Józefem Piłsudskim i Symonem Petlurą, rozmowa o kozackiej czajce i Krymskich Tatarach. Wśród literackich wydarzeń festiwalu – prezentacja polskiego tłumaczenia utworów ukraińskiego pisarza Olesia Uljanenka „Stalinka” i „Następca Szatana”, dyskusja o Iwanie Franko oraz spotkanie z ukraińską poetka Iryną Wikyrczak. W programie są także koncerty,

Wstęp na wszystkie wydarzenia – wolny. Część wydarzeń odbędzie się także w formacie online. Więcej o festiwalu można dowiedzieć się na  stronie festiwalu i na  Facebook.

United Kids Festival

United Kids Festival – największy i najbardziej prestiżowy charytatywny dziecięcy festiwal. „Główny cel festiwalu United Kids Festival to wsparcie utalentowanych dzieci, wymiana wiedzy i doświadczenia z młodym pokoleniem. W tym roku dodatkowym zadaniem festiwalu jest szczególnie zwrócenie uwagi na utalentowane dzieci, który musiały opuścić swe domy z powodu działań wojennych w kraju. Podczas wszystkich imprez odbywających się w ramach festiwalu będą organizowane pieniężne zbiórki, które zostaną przeznaczone na opłatę za lekcje muzyki dla takich dzieci” – czytamy na stronie festiwalu.

Festiwal odbędzie 12 listopada w Zabrzu w sali koncertowej Dom Muzyki i Tańca. Koncert Galowy festiwalu

Odbędzie się 12 listopada o 18:30. Wstęp wolny. Więcej o festiwalu pod linkiem

WYSTAWY

Warszawa. Danylo Mowczan „Kolor wojny”

Do 22 listopada w Galerii „Dom” Ukraińskiego Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) prezentowana jest wystawa ukraińskiego artysty Danyla Mowczna “Kolor wojny”

Danylo Mowczan jest twórcą ikon. Przyznaje, że odłożył pisanie ikon, bo nie znajduje teraz spokoju duszy tak potrzebnego, aby nadal tworzyć sztukę sakralną. Od 26 lutego artysta stworzył 80 prac w technice akwareli, w których ukazuje „wiele tematów i wydarzeń z trudnych dni rosyjskiej interwencji”. Część z nich będzie prezentowana w ramach wystawy „Kolor wojny” w Galerii „Dom” Ukraińskiego Domu w Warszawie.

Wstęp wolny. Więcej informacji pod linkiem.

Warszawa „Ukraina. Pod innym niebem”

Na wystawie „Ukraina. Pod innym niebem” przedstawiono prace ukraińskich artystów, które są reakcją na rosyjską agresję. Dzieła sztuki przedstawione na wystawie ukazują okrucieństwo rosyjskiego okupanta i apelują do sumienia opinii publicznej na całym świecie.

To największa wystawa współczesnej ukraińskiej sztuki, która odzwierciedla reakcję artystów na wojnę i barbarzyńską agresję Rosji. Znajduje się na niej ponad dwieście prac trzydziestu dwóch artystów i artystek.

Wystawa jest eksponowana od 4 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski. Bezpłatne wejścia na wystawę w każdy czwartek od 11:00 do 20:00.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem

Julia Zakharova, „Zasada dwóch ścian”, 2022

Warszawa. Wystawa fotograficzna Konrada Dobruckiego „Warstwy”

Do 27 listopada w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać wystawę polskiego fotografika Konrada Dobruckiego „Warstwy”. Na wystawie przedstawiono fotografie wykonane przez artystę podczas jego ostatnich wyjazdów do Ukrainy z pomocą humanitarną. Podczas podróży do Odessy Konrad Dobrucki odwiedził wiele ukraińskich miast, w których uwiecznił pomniki i poszczególne budynki.

Bezpłatne wejścia na wystawę w każdy czwartek od 11:00 do 20:00. Więcej o wydarzeniu tutaj

Lublin. Wystawa fotografii Anastasiii Mikhno i Iryny Mykoliv „Szukając słów”

„Szukając słów” to wspólna wystawa dwóch ukraińskich artystek Anastasii Mikhno i Iryny Mykoliv. Pierwsza prezentuje serię fotografii „Kwiaty”, stworzonych po agresji Rosyjskiej Federacji na Ukrainę w 2014 roku. Druga prezentuje swą najnowszą pracę „MAK 450”, zainspirowaną współpracą z wojskową  lekarką i psycholożką, która opiekuje się ludźmi, którzy cierpią na zespół stresu pourazowego. Oba projekty dotykają problemu kontaktów osobistych w kontekście wojny i traumy.

Wystawa prezentowana jest od 27 października do 30 listopada 2022 roku od 10:00 do 17:00 (poniedziałek – piątek) w Warsztatach Kultury w Lublinie. Wstęp wolny. Więcej informacji pod linkiem.

Kraków. Wystawa prac Serhija Czajki „Gdzie jesteś, Słońce?”

W krakowskiej galerii Pryzmat (ul. Łobzowska 3) do 20 listopada prezentowa jest wystawa ukraińskiego artysty Serhija Czajki „Gdzie jesteś, Słońce?”. Autor jest doktorantem Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie, przez wiele lat badał w swych pracach związek między sztuką a złem, totalitarnymi systemami i propagandą.

Przygotowała Switłana SŁYWCZENKO