Zuzanna Ginczanka na pograniczu trzech kultur. Spotkanie z Agatą Araszkiewicz i Gabrielą von Seltmann – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Zuzanna Ginczanka na pograniczu trzech kultur. Spotkanie z Agatą Araszkiewicz i Gabrielą von Seltmann

15 grudnia 2020
Zuzanna Ginczanka na pograniczu trzech kultur. Spotkanie z Agatą Araszkiewicz i Gabrielą von Seltmann

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Матеріал також можна прочитати українською мовою

Fundacja „Nasz Wybór”zaprasza na kolejne spotkanie literackie w ramach projektu „Integracja przez literaturę II” współfinansowanego ze środków M. St. Warszawy pt. “Zuzanna Ginczanka na pograniczu trzech kultur”. Spotkanie z Agatą Araszkiewicz i Gabrielą von Seltmann.

Spotkanie odbędzie się 16 grudnia 2020 r. o godz. 18.00 w trybie online w języku polskim.

Transmisję na żywo można będzie obejrzeć na stronie: Ukraiński Dom w Warszawie

Zuzanna Ginczanka (Zuzanna Gincburg) – poetka żydowskiego pochodzenia. Urodziła się w 1917 roku w Kijowie, zamordowana została w 1944 r. w Krakowie (aresztowana w wieku 27 lat przez gestapo, torturowana i zamordowana kilka tygodni przed wejściem do Krakowa Armii Czerwonej). Choć za swojego krótkiego życia wydała tylko jeden niewielki tomik poetycki, pozostał po niej wartościowy dorobek literacki. Zuzanna Ginczanka była nie tylko wizjonerką w świecie międzywojennej bohemy, a i utalentowaną poetką, która działała na pograniczu trzech kultur.

Uczestniczki:

Agata Araszkiewicz – doktorka nauk humanistycznych, historyczka literatury, krytyczka sztuki, tłumaczka pism Luce Irigaray, felietonistka „Czasu Kultury”, działaczka feministyczna. Współzałożycielka Porozumienia Kobiet 8 Marca i członkini Rady Programowej Kongresu Kobiet. Pracę doktorską zaczęła pisać po polsku u prof. Marii Janion w Polskiej Akademii Nauk w Warszawie, a obroniła po francusku u prof. Anne Berger na pierwszym z założonych w Europie przez prof. Hélène Cixous Centrum Studiów Kobiecych i Genderowych (Centre d’Etudes Féminines et de Genre). Wykładała na Gender Studies na Uniwersytecie Warszawskim. Autorka rozpraw z dziedziny feministycznej filozofii i krytyki literackiej, a także tekstów o sztuce publikowanych w polskich i zagranicznych czasopismach, pracach zbiorowych i katalogach wystaw.

Opublikowała monografię „Wypowiadam wam moje życie. Melancholia Zuzanny Ginczanki” (2001), zbiór esejów „Nawiedzani przez dym” (2012) oraz książkę „Zapomniana rewolucja. Rozkwit kobiecego pisania w dwudziestoleciu międzywojennym” (2014) (pierwotnie wydana po francusku pt. „La révolution oubliée. L’émergence de l’écriture féminie dans l’entre-deux-guerres polonais”).

Była merytoryczną opiekunką wystawy sztuki współczesnej poświęconej poetce Zuzannie Ginczance „Tylko szczęście jest prawdziwym życiem” w Muzeum Literatury w Warszawie w 2016 r., a także współorganizatorką odsłonięcia tablicy pamiątkowej na domu przy ul. Mikołajskiej 26 w Krakowie, gdzie Ginczanka ukrywała się w latach 1943–1944 (odsłoniętej w stulecie jej urodzin 9 marca 2017 r).

Opracowała i opatrzyła posłowiem tomik poezji Zuzanny Ginczanki „Mądrość jak rozkosz” (2017). Jej afiliacja naukowa to paryska placówka Laboratoire d’études de genre et de sexualité (UMR LEGS CNRS/UPL Paris 8/ Paris Nanterre). Jest też inicjatorką i współtwórczynią belgijskiego Kongresu Kobiet oraz opiekunką naukową Uniwersytetu Trzech Pokoleń w Belgii. Mieszka w Brukseli.

Gabi von Seltmann – artystka interdyscyplinarna, reżyserka, animatorka kultury. Poprzez różne formy sztuki poszukuje odpowiedzi na pytania dotyczące pamięci, tożsamości i historycznych uwikłań. Eksperymentując współczesnymi mediami w swoich projektach uważa, że tylko pamięć i miłość może pokonać destrukcję i śmierć. Jej ostatnie projekty to film dokumentalny w języku jidysz o żydowskim Lwowie “Boris Dorfman. A Mentsh”, koncert/widowisko “Ginczanka. Żar-Ptak” zainspirowany poezją i życiem Zuzanny Ginczanki oraz “Wielka przywraca pamięć” projekcja na placu bankowy w Warszawie, wirtualny pomnik, warszawskiej Wielkiej Synagogi zburzonej podczas powstania w getcie warszawskim.

Projekt “Ginczanka. Żar-Ptak” to spektakl posługujący się językiem koncertu, teatru i sztuk wizualnych. Powstał on z poczucia głębokiej potrzeby, aby widzowie dowiedzieli się o Zuzannie Ginczance wyemancypowanej Kobiecie, Poetce, Żydówce. Aby Ginczanka stała się lodołamaczem za którym pojawią się te setki zapomnianych, wykluczonych kobiet.

Prowadzenie:

Sasza Iwaniuk – mieszkająca w Warszawie ukraińska badaczka i pisarka, założycielka Klubu Literackiego PO SĄSIEDZKU, autorka licznych artykułów naukowych i publicystycznych, pisze m.in. dla „Polityki”, autorka powieści „Amor[t]e”, nominowanej do Nagrody „Najlepsza książka roku od BBC” oraz do nagrody Miasta Literatury UNESCO.

Więcej informacji na facebooku.

Obejrzeć wideo ze spotkań literackich organizowanych w ramach projektu „Integracja przez literaturę II” na youtube.