Jadę do domu… ciąg dalszy – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Jadę do domu… ciąg dalszy

20 marca 2016
Jadę do domu… ciąg dalszy

W poprzednim numerze opisywaliśmy zalety i wady drogowych  połączeń komunikacyjnych między Polską a Ukrainą, takich jak linie autobusowe, drobni prywatni przewoźnicy oraz BlaBlaCar. Obecnie prezentujemy przegląd połączeń kolejowych oraz lotniczych.

Romantyka długich podróży pociągiem

Znana ukraińska poetka Lina Kostenko napisała wiersz „Wspomnienie”, poświęcony pociągowi relacji „Warszawa – Kijów”, który mknie przez jej serce. Które pociągi mogą obecnie zawieźć nas do domu i ile taka romantyczna podróż kosztuje?

Każdego wieczoru, ze stolicy Polski do Kijowa, o 19:50, z Dworca Warszawa Centralna odjeżdża pociąg. Można do niego wsiąść także na przystankach Warszawa Zachodnia i Wschodnia, a jego trasa wiedzie między innymi przez Dęblin, Nałęczów, Lublin i Dorohusk. W Ukrainie, po drodze do Kijowa, pociąg zajeżdża do Kowla, Łucka i Równego. Orientacyjny czas podróży – 17 godzin. Pociąg przybywa na dworzec Kijów Pasażerski o 13:06. Bilet kosztuje 355 zł za miejsce w trzyosobowym przedziale, w którym wszystkie trzy sypialne półki są umieszczone z jednej strony.

Dużą niespodzianką dla podróżnych stało się uruchomienie od połowy grudnia połączenia Warszawa – Lwów bez przesiadek. Bilet w trzyosobowym przedziale sypialnym kosztuje 250 zł, w dwuosobowym 300, a jednoosobowym – 500 zł. Z Warszawy pociąg odjeżdża o 18:50, do Lwowa przyjeżdża o 06:30 lub o 07:15, w zależności od dnia tygodnia. W pierwszym przypadku podróż trwa 11 godzin i 13 minut, w drugim – 12 godzin i 25 minut.

Trasę Wrocław – Lwów można pokonać już za 250 zł, z resztą, mówimy o tym samym pociągu, a jedynie innych podczepionych wagonach, a więc czas przybycia do Lwowa jest ten sam. Ten sam pociąg odjeżdża z Krakowa do Lwowa o 22:21, cena jest już nieco mniejsza – 205 zł i co warto podkreślić – właśnie na bilety z Krakowa do Lwowa często są różnorodne promocje lub zniżki.

Przedostanią szansę na to, aby wsiąść do pociągu do Lwowa mamy w Rzeszowie, skąd bilet jest już znacznie tańszy – 160 zł. Jeśli chcecie zaoszczędzić radzimy jechać z Wrocławia, Warszawy czy Krakowa do Rzeszowa autobusem firmy Polski Bus, ponieważ trafiwszy na atrakcyjną promocję, bilet można kupić nawet za parę złotych. A do pociągu wsiadać już w Rzeszowie. Ostatni przystanek po polskiej stronie to Przemyśl, skąd do Lwowa, jak to się mówi – ręką podać. Wagon restauracyjny pracuje jedynie na odcinku Wrocław – Przemyśl.

W najbliższych planach jest także pociąg Przemyśl – Lwów, który w perspektywie miałby,  bez zmiany osi, pokonywać trasę jedynie w godzinę, ale jak do tej pory nie ma konkretnych wiadomości o jego uruchomieniu.

Wahania we wspomnianych cenach zależą od kursu euro. W artykule podano ceny na luty 2016 roku. Na przyszłość – jeśli jesteście w Polsce, o aktualnych cenach biletów na pociągi na Ukrainę możecie dowiedzieć się pod numerem telefonu 19757, a z innych krajów, na przykład, z Ukrainy pod numerem +48223919757. Rozkład jazdy umieszczono na stronie http://www.intercity.pl/pl/. Natomiast kupić bilety w Polsce na międzynarodowe połączenia można jedynie w kasach biletowych.

Podróże lotnicze na Ukrainę

Podróże lotnicze na Ukrainę, niestety, jak na razie nie są tanią przyjemnością, dlatego, aby polecieć tam za normalną cenę, należy przez cały czas śledzić strony linii lotniczych w oczekiwaniu na atrakcyjne promocje. Zdarzają się takie, ale zazwyczaj w przypadku, gdy bilety kupujemy dużo wcześniej.

Lecąc ze stolicy Polski liniami LOT można dostać się do takich miast jak Kijów, Lwów, Charków, Odessa. Samoloty startują z Portu im. Chopina, a do Kijowa przylatują na lotnisko Boryspol. Cena biletu z Warszawy do Kijowa waha się od 400 do prawie 1000 złotych. Ale często przy zakupie biletu powrotnego istnieje szansa na znaczną oszczędność. Czas podróży – ponad godzinę. Podobnie jest w przypadku Lwowa – w zależności od daty, na którą wykupuje się bilet, cena waha się od 300 do ponad 1000 złotych. Jednak, jeśli uda się „upolować” promocję, można polecieć za 400 zł w dwie strony – to kosmiczna różnica w cenach. Dzięki temu we Lwowie można być za niecałą godzinę. Warto nie zapominać także o bagażu – cena biletu może być mniejsza, gdy nie bierzecie tylko podręczny.

Na bilety do Odessy i Charkowa cena biletów jest nieco wyższa, mniej jest także połączeń do Charkowa. Szukać promocji można na stronie http://www.lot.com/pl/pl/.

Z Warszawy do Kijowa latają także Międzynarodowe Ukraińskie Linie Lotnicze (MAU). Orientacyjna cena waha się od 2 do 5 tysięcy hrywien, ale i w tym przypadku można trafić na atrakcyjne promocje. Więcej informacji na stronie http://www.flyuia.com/ua/main-ukraine.html.

Najtańsze linie, które latają z Polski na Ukrainę to Wizzair, jednak korzystając z ich usług można dolecieć do Kijowa (na lotnisko Żuliany) jedynie z Katowic. Ceny wahają się od 100 do 300 złotych. O połączeniach dowiecie się na stronie https://wizzair.com/pl-PL/FlightSearch.

Życzymy, abyście wybrali najbardziej odpowiedni dla was sposób podróży. Wygodnej i bezpiecznej, czy to niesieni skrzydłami samolotu, czy pod stukot kół pociągu.

Daryna POPIL