Luty 2024 z ukraińską kulturą. Wydarzenia w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Luty 2024 z ukraińską kulturą. Wydarzenia w Polsce

Yulia Kyrychenko
7 lutego 2024
Luty 2024 z ukraińską kulturą. Wydarzenia w Polsce
Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim
Цей текст також можна прочитати українською мовою

Już tradycyjnie redakcja „Naszego Wyboru” przygotowała wybór ukraińskich wydarzeń w Polsce, które odbędą się w lutym 2024 roku. To między innymi koncerty, wystawy i spotkania.

Warszawa. Koncert Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej.

Filharmonia Narodowa w Warszawie zaprasza na koncert Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej, który odbędzie się w piątek 9 lutego o godzinie 19:30. Bilety w cenie 40-90 zł można kupić pod linkiem.

Kijowska Orkiestra Symfoniczna powstała w 1979 roku i występowała w najważniejszych salach koncertowych Europy: Filharmonii Berlińskiej, Filharmonii nad Łabą w Hamburgu, Gewandhaus w Lipsku, Cité de la Musique w Paryżu i Filharmonii Narodowej w Warszawie. Orkiestra pod przewodnictwem dyrektora artystycznego Luigiego Gaggero zaprezentuje wybór reprezentatywnych dzieł z różnych epok historii ukraińskiej muzyki: „Freaqsuence”,  studiującej w Londynie Kijowianki Alisy Zajki, Poemat Symfoniczny Jewhena Stankowycza oraz V Symfonię XIX-wiecznego ukraińskiego kompozytora Mychajła Werbyckiego. W programie koncertu znajdą się także: Uwertura do opery „Siła losu” Giuseppe Verdiego z 1862 roku, Mi-Parti polskiego kompozytora Witolda Lutosławskiego z 1976 roku oraz „Cztery utwory na orkiestrę op. 12” węgierskiego kompozytora Beli Bartoka. Centralnym momentem wieczoru będzie występ Olgi Stukałowej – solistki Kijowskiej Orkiestry Symfonicznej, która wykona II Koncert fletowy D-dur Wolfganga Amadeusza Mozarta.

Kraków. Boombox

Boombox to ukraiński zespół stworzony przez wokalistę Andrija Chlywniuka, gitarzystę Andrija Samoiłę i Walentyna Matijuka, grający w gatunkach hip-hop i funky. W pierwszych dniach wojny muzycy Boomboxa wstąpili do obrony terytorialnej. W sierpniu muzycy zagrali w Warszawie swój pierwszy solowy koncert po rozpoczęciu wojny na pełną skalę.

„Formuła życia Boomboxa jest następująca: banda spędza 2-3-4 tygodnie z rzędu w tournée za granicą, po powrocie do Ukrainy część grupy udaje się do swoich jednostek na front, część zajmuje się sprawami Fundacja Andrija Chlywniuka i wolontariatem. Mijają dwa, trzy miesiące i zespół znowu wyrusza na koncerty” – mówią członkowie zespołu.

W Polsce zespół wystąpi 9 lutego w Krakowie. Bilety można kupić pod linkiem.

Warszawa. Artem Pivovarov.

Artem Pivovarov to ukraiński piosenkarz, autor tekstów, producent dźwięku. Wykonuje autorską muzykę w stylu nowofalowego popu.

W Polsce piosenkarz wystąpi z koncertem w Warszawie 14 lutego. Bilety można kupić pod linkiem.

Postman

Kostiantyn Pocztar to ukraiński muzyk, piosenkarz i kompozytor, wokalista kijowskiego zespołu rockowego 5 Vymir. Znany także pod pseudonimem Postman, autor i jedyny członek projektu muzycznego o tej samej nazwie.

W lutym muzyk wystąpi w Polsce w następujących miastach:

Wałbrzych. Koncert kameralny „Ku wolności”.

Filharmonia Sudecka w Wałbrzychu, województwo dolnośląskie, zaprasza na koncert kameralny „Ku wolności”, poświęcony rocznicy pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Koncert odbędzie się 24 lutego o godzinie 18:00. Bilety można kupić pod linkiem.

Podczas koncertu wystąpi Freedom Quartet – międzynarodowa formacja, w skład której wchodzą muzycy z Polski, Ukrainy i Białorusi. W programie utwory ukraińskiego kompozytora Myrosława Skoryka, polskiego kompozytora Wojciecha Kilara, a także niemieckiego kompozytora Feliksa Mendelssohna i amerykańskiego kompozytora Philipa Glassa.

Lublin. Kobzarska Armada.

Kobzarska Armada Jurija Fedyńskiego – obywatela USA pochodzenia ukraińskiego, bandurzysty i kompozytora, mistrza wykonywania instrumentów muzycznych, działacza kulturalnego i pedagoga oraz jego uczniów: Ołesi Chajki, Tetiany Herasymowoji i Oleha Buta.

Projekt ruszył po rozpoczęciu pełnowymiarowej wojny wraz z misją „kobzarowania po Ukrainie”. Po 300 koncertach i pięciu odrębnych trasach koncertowych po Ukrainie, w tym na froncie wschodnim, tej zimy Kobzarska Armada po raz pierwszy odwiedzi 45 różnych miast Europy. W programie koncertu znalazły się tradycyjne pieśni kobzarskie oraz „repertuar współczesny, pieśni oporu”. Przed koncertem odbędzie się projekcja filmu, która opowie o historii i twórczości zespołu.

W lutym koncert odbędzie się w Lublinie – w greckokatolickiej cerkwi św. Jozafata pod adresem ul. Zielona 3. Koncert odbędzie się 25 lutego o godzinie 15:00. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Spotkania, pokazy filmów i wystawy

Warszawa. Spotkanie z  redaktorką naczelną BBC Ukraina Martą Szokało

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na spotkanie z redaktorką naczelną BBC Ukraina Martą Szokało i krytyczką Tetianą Trofymenko. Rozmowa będzie poświęcona najlepszym książkom 2023 roku.

Wydarzenie odbędzie się w piątek 9 lutego o godzinie 18:30 w Ukraińskim Domu pod adresem ul. Zamenhofa 1. Więcej informacji o wydarzeniu już wkrótce pojawi się na stronie Ukraińskiego Domu na Facebooku.

Przemyśl. Wydarzenie artystyczne „luty_2 luty_10” poświęcone 2. rocznicy pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji

Dom Ukraiński w Przemyślu zaprasza na wydarzenie artystyczne „luty_2 luty_10” poświęcone 2. rocznicy wybuchu pełnowymiarowej wojny w Ukrainie i 10. rocznicy rozstrzelania uczestników Rewolucji Godności 20 lutego 2014 roku.

Wydarzenie odbędzie się w sobotę 10 lutego w Domu Ukraińskim w Przemyślu pod adresem ul. Kościuszki 5. Początek o godzinie 17:00. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

W programie:

  • 17:00 – przemysko-kijowski spektakl “Przywracanie/Вороття” w wykonaniu Iryny Paniw oraz Anastasji Agafonowej z Kijowa z udziałem osób uczestniczących w warsztatach śpiewu tradycyjnego w Domu Ukraińskim w Przemyślu
  • 18:00 – oficjalne otwarcie wystawy i koncertu “luty_2 luty_10”, w której udział wezmą rezydentki i rezydenci Domu Ukraińskiego w Przemyślu w roku 2023, ukraińscy artyści i muzycy: Olena Kainska, Oleksandra Lunyova, Elizaveta Obukhovska, Liliya Petrova, Yana Gudzan, Iren Moroz, Maria Tіmenyk, Mykhailo Shostak, Mykhailo Barabash, Teresa Barabash, Nadia Sobko, Olga Oborina, Anastasia Serikova, Victoria Olishchuk, Maria Semenchenko oraz Konstantyn Kravchuk, Serhii Okhrimchuk, Serhii Postolnikov, Anastasia Voytiuk.

Warszawa. Pokaz filmu „20 dni w Mariupolu”

11 lutego w Kinotece Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się pokaz dokumentalnego filmu „20 dni w Mariupolu” ukraińskiego wojennego korespondenta Mstysława Czernowa. Film opowiada o oblężeniu Mariupola w lutym-marcu 2022 roku, podczas pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji. Film był nominowany do Oscara w kategorii najlepszy pełnometrażowy film dokumentalny, nagrody BAFTA w dwóch kategoriach: najlepszy film dokumentalny i najlepszy film nieanglojęzyczny oraz nagrody Directors Guild of America za wybitne osiągnięcia reżyserskie w dokumentalistyce. W sumie według stanu na styczeń 2024 roku film otrzymała ponad  23 nagrody і 49 nominacji.

Po projekcji odbędzie się spotkanie z Wasyłysą Stepanenko, producentką filmu oraz laureatką nagrody Pulitzera oraz Ludmiłą Waśkowską – bohaterką filmu, anestezjolożką szpitala położniczego nr 2 w Mariupolu. Rozmowę poprowadzi Żenia Klimakin – dziennikarz, redaktor naczelny portalu „Nowa Polszcza”.

Pokaz odbędzie się 11, 16 i 17 lutego. Bilety w cenie 18 zł. Organizatorami pokazu są Festiwal WATCH DOCS i wydawnictwo Nowa Polszcza (Centrum Mieroszewskiego). Więcej informacji o wydarzeniu – pod linkiem.

Warszawa. Prezentacja książki Dmytra Kuzmenki

W niedzielę 11 lutego w Centrum Koordynacji i Wsparcia w Warszawie odbędzie się prezentacja książki dla dzieci „Wieczorny wiatr”, ukraińskiego pisarza i ilustratora Dmytra Kuzmenki.

Prezentacja, z udziałem autora, odbędzie się w niedzielę 11 lutego w godzinach 12:00-13:00 w Centrum Wsparcia Koordynacji w Warszawie (ul. Sienna 39). Wstęp jest bezpłatny, bez wcześniejszej rejestracji. Książka przeznaczona jest dla czytelników w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym. Podczas spotkania odbędą się warsztaty, podczas których dzieci będą rysować misia i szynszyle – głównych bohaterów książki.

Warszawa. Prezentacja książki Ołeksandra Terena „Historia upartego człowieka”

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na spotkanie z ukraińskim oficerem wojskowym i autorem książki „Historia upartego człowieka” Ołeksandrem „Terenem” Budkiem. Ołeksandr – pseudonim „Teren” jest dowódcą plutonu 49. samodzielnego batalionu strzeleckiego „Karpacka Sicz”, który podczas kontrofensywy w Charkowie stracił obie nogi. Jego książka „Historia upartego człowieka” jest autobiograficzną relacją człowieka, który po rozpoczęciu inwazji na pełną   skalę wstąpił w szeregi Zbrojnych Sił Ukrainy.

„24 lutego 2022 roku życie Aleksandra, który podobnie jak tysiące jego rodaków nigdy wcześniej nie trzymał w rękach broni, wywróciło się do góry nogami. Jedyne, co wie na pewno: w jego światopoglądzie  nie istnieje prawo do odmowy walki o niepodległość, nie może po prostu pozostać gdzieś daleko, w bezpiecznym miejscu, gdy rozstrzygają się losy kraju. Rozpoczyna się jego nowe życie – żołnierza, w którym jest ból i strach, siła i odwaga, bohaterstwo i męstwo, gdzie obok są wierni towarzysze, nad głową przelatują wrogie kule, ale w jego sercu płonie nienasycona miłość do Ojczyzny” – czytamy we wprowadzeniu do książki.

Wydarzenie odbędzie się we wtorek 13 lutego o godzinie 19:00 w Ukraińskim Domu przy ul. Zamenhofa 1. Więcej informacji o wydarzeniu już wkrótce pojawi się na stronie Ukraińskiego Domu na Facebooku.

Warszawa. Prezentacja książki „Kuchnia lwowska. Moja kulinarna podróż przez Galicję” i spotkanie z autorką

Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN zaprasza na spotkanie z Marianną Dushar, autorką książki „Kuchnia lwowska. Moja kulinarna podróż przez Galicję”. Wydarzenie odbędzie się w środę 14 lutego o godzinie 18:00. Miejsce wydarzenia – hol główny muzeum. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Książka “Kuchnia lwowska. Moja kulinarna podróż przez Galicję” Marianny Dushar jest nie tylko zbiorem przepisów dla smakoszy. „Każdy rozdział jest opowieścią o różnych pokoleniach, ich zwyczajach i wyzwaniach kolejnych epok. Kuchnia lwowska pachnie kawą i bliskowschodnimi przyprawami, łączy gusty kulinarne dawnych mieszkańców, przybyszy oraz dworu cesarskiego. Przepisy służą tu do zrozumienia bogatej i zróżnicowanej tradycji, jaką tworzyła wielokulturowa, barwna Galicja. Składniki z przepisów przenoszą nas na ulicę i bazary Lwowa, zapraszają na rodzinne święta i zanurzają w atmosferę tajemnic Galicji. Co sprawia, że lwowski smak jest taki niezwykły? Kim są twórcy przepisów kuchni lwowskiej? Czy istnieją ich potomkowie?” – czytamy w opisie wydarzenia.

Oprócz autorki, w spotkaniu weźmie udział właścicielka lwowskiej kawiarni „Jerusalem” Lola Landa. Dyskusję poprowadzi Marianna Szpak.

16 lutego o 18:00 w Muzeum Polin odbędą się bezpłatne warsztaty kulinarne z autorką książki.

Warszawa. Prezentacja książki Andriia Portnowa „Polska i Ukraina: wspólna historia, asymetryczna pamięć”

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na prezentację książki „Polska i Ukraina: wspólna  historia, asymetryczna pamięć” oraz spotkanie z autorem – ukraińskim historykiem Andriiem Portnowem.

„Polska i Ukraina: wspólna historia, asymetryczna pamięć” to popularnonaukowy przegląd polsko – ukraińskich relacji od średniowiecza do czasów współczesnych.

„Autor podsumowuje dorobek historiograficzny i przedstawia własne wnioski na temat natury Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej miejsca w historii Ukrainy, współczesnych polskich i ukraińskich projektów narodowych, kontrowersyjnych i tragicznych doświadczeń okresu międzywojennego i II wojny światowej, o kształtowaniu się nowego modelu porozumienia polsko-ukraińskiego i stojących przed nim wyzwaniach we współczesnej Europie” – napisano w opisie książki.

Andrij Portnow – ukraiński historyk, redaktor, eseista i tłumacz. Profesor historii Ukrainy na Uniwersytecie Europejskim Viadrina (Frankfurt nad Odrą).

Wydarzenie odbędzie się w środę, 14 lutego o godzinie 18:30 w Ukraińskim Domu pod adresem ul. Zamenhofa 1. Więcej informacji o wydarzeniu już wkrótce pojawi się na stronie Ukraińskiego Domu na Facebooku.

Warszawa. Pokaz filmu „Do you love me?”

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na pokaz filmu „Do you love me?” ukraińskiej reżyserki Toni Nojabriowej.

To pełnometrażowy film fabularny, opowiadający historię 17-letniej Kiry z Kijowa. Okres jej dorastania przypada na lata 90. XX wieku – czas rozpadu ZSRR i narodzin nowej Ukrainy. Na tle globalnych przemian politycznych główna bohaterka przeżywa okres formacji, wchodzenia w nowe życie i osobistą tragedię, jaką jest niespodziewany rozwód rodziców po 20 latach pozornie szczęśliwego małżeństwa.

Film otrzymał nagrodę Andrzeja Wajdy w głównym konkursie Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Mastercard Off Camera 2023 w Krakowie.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek 15 lutego o godzinie 18:00 w Ukraińskim Domu pod adresem ul. Zamenhofa 1. Już wkrótce na stronie Ukraińskiego Domu na Facebooku pojawi się więcej informacji o wydarzeniu.

Warszawa. Prezentacja książki Andrija Meronyka „24.02”

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na spotkanie z ukraińskim pisarzem Andriiem Meronykiem i prezentację jego książki „24.02. Dzienniki wojny”. Wydarzenie odbędzie się 16 lutego o godzinie 18:30. Więcej informacji o wydarzeniu pojawi się wkrótce na stronie Ukraińskiego Domu na  Facebooku.

„24.02” to książka składająca się z dwóch części. Pierwsza to opowieść o grupie młodych ludzi, którzy wbrew własnej woli znaleźli się w środku wojny; drugi to zbiór historii ukraińskich przedsiębiorców, lekarzy, artystów, blogerów itp. Wśród współautorów książki znaleźli się między innymi Wiktor Pawlik, Pawło Zibrow, Michelle Andrade, Dasza Astafiewa, Tayanna, Roxolana, Żan Bełeniuk, Wołodymyr Dantes, Kateryna Kuchar, Iryna Fedyszyn.

Warszawa. Czytanie performatywne poetyckiego dzieła „Republika głuchoniemych” Ilji Kamińskiego

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na czytanie performatywne poetyckiego dzieła Ilji Kamińskiego „Deaf Republic”.

Ilja Kaminski to amerykański poeta, krytyk i profesor pochodzenia ukraińsko-żydowskiego. Kamiński pisze swoje utwory w języku angielskim.

„Deaf Republic” to jedno z najsłynniejszych dzieł Kamińskiego. Akcja utworu rozgrywa się w okupowanym kraju, w czasie politycznej zawieruchy. Kiedy żołnierze pacyfikujący protest zabijają głuchego chłopca Pietię, to ostatni strzał, który słyszeli mieszkańcy miasta – wszyscy ogłuchli, a ich sprzeciw jest koordynowany za pomocą języka migowego. Historia opowiada o prywatnym życiu mieszkańców miasta, otoczonych publiczną przemocą.

Wydarzenie odbędzie się w środę  21 lutego o godzinie 18:00 w Ukraińskim Domu pod adresem ul. Zamenhofa 1. Już wkrótce na stronie Ukraińskiego Domu na Facebooku pojawi się więcej informacji o wydarzeniu.

Warszawa. Prezentacja książki prof. Andrzej Szeptyckiego „Współczesne stosunki polsko-ukraińskie”

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na prezentację książki prof. Andrzej Szeptyckiego „Współczesne stosunki polsko-ukraińskie” i spotkanie z autorem.

Andrzej Szeptycki –  polski politolog, doktor nauk, profesor, wykładowca na Wydziale Nauk Politycznych i Studiów Międzynarodowych Uniwersytetu Warszawskiego. Wykładał m.in. we Francji, Ukrainie, Chinach. Zainteresowania badawcze skupiają się wokół polityki wewnętrznej i zagranicznej Ukrainy, polityki zagranicznej Polski, sytuacji na przestrzeni poradzieckiej oraz polityki wschodniej Unii Europejskiej

Książka „Współczesne stosunki polsko-ukraińskie” ukazuje ewolucję relacji między Polską a Ukrainą – od początkowej nieufności i uprzedzeń, wypełnionych stereotypami, poprzez koncepcję „partnerstwa strategicznego”, aż do tezy o wzajemnym braterstwie.

Wydarzenie odbędzie się w czwartek 22 lutego o godzinie 18:00 w Ukraińskim Domu pod adresem ul. Zamenhofa 1. Już wkrótce na stronie Ukraińskiego Domu na Facebooku pojawi się więcej informacji o wydarzeniu

Warszawa. Pokaz filmu dokumentalnego „Skąd dokąd”

W piątek 23 lutego w Warszawie odbędzie się pokaz dokumentu „Skąd dokąd”. Film przedstawia losy ukraińskich uchodźców po rozpoczęciu rosyjskiej agresji na pełną skalę. Główne wydarzenia filmu rozgrywają się w polskim ewakuacyjnym samochodzie, który przemierza drogi Ukrainy przez zaminowane pola i liczne wojskowe punkty kontrolne, aby uratować ludzi. Kierowcą samochodu jest reżyser filmu Maciek Hamela.

Pokaz filmu odbędzie się w piątek 23 lutego o godzinie 19:00 w Centrum Kultury Filmowej Andrzeja Wajdy w Warszawie (Al. Ujazdowskie 20). Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Kraków. Spotkanie z ukraińską pisarką Marko Teren

Kawiarnio-księgarnia NIĆ w Krakowie zaprasza na spotkanie z ukraińską pisarka i poetką Marko Teren. Wydarzenie odbędzie się 27 lutego o godzinie 18:00 pod adresem ul. Sławkowska 28. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Podczas spotkania zaprezentowane zostaną dwa nowe zbiory wierszy Marko Terena – „Z dnia na dzień” i „Księga imion”, wydane przez charkowskie wydawnictwo ACCA. W spotkaniu weźmie także udział  Liza Bilokoń – artystka, autorka ilustracji do „Księgi imion”.

Marko Teren – to pseudonim Marjany Kozuliny –  ukraińskiej pisarki, poetki, działaczki i wolontariuszki z Charkowa. Członkini Związku Pisarzy Ukrainy. Autorka kilku tomików poezji.

Wystawy

Warszawa. Wystawa prac mieszkańców Biruchiy Borowiec „433-447”

Galeria Domu Ukraińskiego w Warszawie (Zamenhofa 1) zaprasza na wystawę prac uczestników rezydencji  Biruchiy Borowiec „433-447”. Wystawa będzie prezentowana do 15 lutego 2024 roku.

Biruchiy Borowiec „433-447” to rezydencja sztuki współczesnej na Ukrainie, założona w 2006 roku. Przed inwazją na pełną skalę przeprowadzono ją na Wyspie Byriuczyj na Morzu Azowskim. W maju 2023 rezydencja odbyła się w Polsce. „Odliczanie dla każdego Ukraińca postrzega się teraz poprzez odliczanie dni wojny na pełną skalę. 433-447 – w tych dniach odbyła się rezydencja artystyczna Biruchiy Borowiec, która odbyła się w małej polskiej wsi Andrzejowa, dwie godziny jazdy od Warszawy” – czytamy w opisie wystawy.

Nikita Krawcow. Rozszerzona Biblia, 2023

W rezydencji wzięli udział artyści z Ukrainy, Polski i Czech, którzy w swoich pracach starali się pokazać wspólną przeszłość krajów, odnaleźć zbiorowe traumy i zastanowić się nad przyszłością, która czeka po zakończeniu wojny. Na wystawie zaprezentowano prace następujących artystów: APL 315 (Odesa, Ukraina), Viktor Pokidanets (Mikołajów, Ukraina), Błażej Rusin (Poznań, Polska), Oksana Solop (Charków, Ukraina), Yevgenia Laptiy (Charków, Ukraina) , Nikita Kravtsov (Jałta, Ukraina – Paryż, Francja), Jan Zdvorak (Praga, Czechy), Natalia Matsenko (Kijów, Ukraina), Yuri Yefanov (Kijów, Ukraina).

Czytajcie także: „Nastał czas, aby odważnie mówić o ukraińskiej duszy”: w Warszawie można oglądać wystawę zbiorową Biruchiy Borowiec „433–447”

Lublin. „To tylko wystawa”

W lubelskiej Galerii Labirynt pod adresem ul. ks. J. Popiełuszki 5, trwa wystawa artystów ukraińskich „To tylko wystawa”. Wystawa jest częścią piątego Kijowskiego Biennale – międzynarodowego forum sztuki współczesnej, wiedzy i polityki, łączącego projekty wystawiennicze i platformy dyskusyjne, które w tym roku odbywa się w Polsce.

„Do udziału zaproszono ukraińskich artystów służących w Zbrojnych Siłach i broniących swojego kraju przed rosyjską inwazją. Początkowo nie było na niej żadnych prac, publiczność konfrontowała się z pustą przestrzenią. Zależało mi na tym, by spróbować choć w niewielkim stopniu pokazać jakiś aspekt wojny, która stała się rzeczywistością Ukrainek i Ukraińców. Żadna wystawa nie jest w stanie ukazać bezmiaru cierpienia, niesprawiedliwości, strachu, zagrożenia i tego wszystkiego, co niesie ze sobą wojna. Jedyne, co wydawało mi się możliwe to nieprzewidywalność i niepewność. ” – mówi o wystawie jej kurator Waldemar Tatarczuk.

Obecnie na wystawie prezentowane są prace następujących artystów: Bohdan Bunchak, Pavlo Kovach jr, Alexander Len, Denys Pankratov, Sofiya Pomogaibo, Max Robotov i Lesia Khomenko, _mediaklub (Max Robotov, Ivan Svitlychnyi, Dmytro Tentiuk, Daria Maiier), Bohdan Sokur, Lubomyr Tymkiv, Yurko Vovkohon. Jednak jak podkreślają organizatorzy lista artystów prezentujących swoje prace na wystawie będzie otwarta i na bieżąco aktualizowana. „To wystawa o wojnie, chociaż większość prac nie jest z nią bezpośrednio związana. To wystawa o ludziach żyjących w wojennej rzeczywistości” – podkreślają organizatorzy.

Wystawę można oglądać do 31 marca 2024 roku. Wstęp – 5 zł (zwykły) i 2 zł (ulgowy).

Więcej informacji pod linkiem..

Warszawa. Ukraine. Stories of Resistance

Prywatna galeria Instytutu Fotografii Fort w Warszawie przygotowała wystawę z okazji drugiej rocznicy pełnowymiarowej rosyjskiej inwazji na Ukrainę. Wystawa będzie czynna do 17 marca. Wstęp na wystawę jest bezpłatny.

Wystawa gromadzi przedstawienia różnych form oporu, od bezpośredniej wojny po masowe ruchy społeczne w Ukrainie i za granicą.  W sumie zgromadzono prace 4 fotografów z Ukrainy i zagranicy. Ukrainę na wystawie reprezentuje Mychajło Palinczak – ukraiński fotograf dokumentalny i uliczny; w latach 2014-2019 – oficjalny fotograf prezydenta Ukrainy; członek Ukraińskiego Stowarzyszenia Profesjonalnych Fotografów oraz Ukraińskiej Alternatywy Fotograficznej.

Więcej informacji pod lnkiem.

Warszawa. „Bizantyjska nostalgia”

Centrum Sztuki Współczesnej „Zamek Ujazdowski w Warszawie zaprasza na wystawę „Bizantyjska nostalgia” – zbiorową ekspozycję 49 polskich  i ukraińskich artystów, stworzoną przez kuratorkę Wiktorię Burłakę. Cechą wspólną większości prezentowanych obrazów jest pociąg do metafizycznej, ponadczasowej rzeczywistości. Wystawa potrwa do 7 kwietnia 2024 roku.

Foto: Danuta Matloch / Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski

Na wystawie prezentowane są prace polskich  i ukraińskich artystów XX-XXI wieku, m.in. Pawła Makowa, Ołeksandra Roitburda, Anatolija Krywołapa, Tyberija Silwaszi, Poliny Szczerbyny, Ołeksija Holosija i innych. Nazwa wystawy nawiązuje do artystycznego dziedzictwa artysty, malarza ikon Jerzego Nowosielskiego — terminu „bizantyjska nostalgia” używał  w określeniu twórczości Nowosielskiego Tadeusz Kantor. „Jego malarstwo, fascynujące przedziwnym współistnieniem dwóch wymiarów – sacrum i profanum, duchowości i cielesności, mistyki i racjonalności, pragnienia absolutu i intensywnych doznań erotycznych – stało się punktem wyjścia poszukiwań, które doprowadziły do powstania tej wystawy. Nowosielski był jednym z najważniejszych metafizyków XX wieku, a metafizyka ta narodziła się na skrzyżowaniu tradycji kulturowych Wschodu i Zachodu.” – podkreślono  w kuratorskim opisie wystawy.

Ideą projektu jest odnalezienie podobieństw między sztuką polską i ukraińską oraz odnalezienie ich wspólnych źródeł w kulturze. „Chodzi nie tyle o stylistykę ikony, o sposób malowania, ile o pociąg do metafizycznej ponadczasowej rzeczywistości.” – mówią organizatorzy wystawy.

Więcej o wystawie pod linkiem.

Wrocław. Kateryna Łysowenko. „Tam, gdzie ruiny rosną jak kwiaty albo dziecięce ciało”

Od 17 lutego do 14 kwietnia we wrocławskiej Galerii Krupa będzie prezentowana personalna wystawa ukraińskiej artystki Kateryny Łysowenko, zatytułowana  „Tam, gdzie ruiny rosną jak kwiaty albo dziecięce ciało”. W swych pracach artystka zastanawia się nad procesami historycznymi w Ukrainie. Za pomocą poetyckich metafor próbuje ukazać całą złożoność historii i lokalnych tożsamości.

Więcej informacji o wystawie na stronie stronie galerii.

Kateryna Lysowenko to ukraińska artystka pochodząca z Odessy. W swojej twórczości artystka koncentruje się na badaniu władzy i ideologii, zwłaszcza sowieckiej. Jednym z wiodących motywów twórczości Kateryny jest wizerunek ofiary. Prace artystki wystawiane były na wielu wystawach indywidualnych i zbiorowych, m.in. w Albertinum (Niemcy), Ludwig Museum (Węgry), Museum Ephraim-Palais (Niemcy), Museum de Fundatie (Holandia), galerii Arsenał w Białymstoku (2022).

Warszawa. Plakaty wojennego czasu. Wystawa i prezentacja drukowanego wydawnictwa

W Galerii „Dom” Ukraińskiego Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) będzie prezentowana wystawa „Ukraińskie plakaty wojennego czasu”. Do ekspozycji wystawy wchodzą prace autorów współpracujących z Międzynarodowym Sympozjum Sztuki Współczesnej Biruchiy. Prezentowane plakaty powstały w czasie pełnowymiarowej rosyjskiej agresji na Ukrainę w latach 2022-2023 i przedstawiają oraz dokumentują wydarzenia, zbrodnie wojenne oraz rosyjską propagandę przeciwko Ukrainie.

Jednocześnie w galerii odbędzie się prezentacja wydawnictwa pod tym samym tytułem. Książka „Plakaty wojennego czasu” prezentuje prace o tematyce wojennej autorstwa 18 współczesnych ukraińskich artystów, grafików, ilustratorów oraz grupy artystów z Francji.

Prezentacja publikacji i wernisaż wystawy odbędzie się z udziałem kuratora Hennadija Kozuba oraz z online – udziałem autorki i redaktorki publikacji Ołeny Speranskiej i artystów biorących udział w projekcie.

Wernisaż wystawy odbędzie się 29 lutego o godzinie 19:00.

Więcej informacji na temat wydarzenia pojawi się wkrótce na stronie Ukraińskiego Domu na Facebooku.

Przygotowała Anastazja Werchowecka