Luty z ukraińską kulturą. Koncerty, spotkania i wystawy – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Luty z ukraińską kulturą. Koncerty, spotkania i wystawy

9 lutego 2023
Luty z ukraińską kulturą. Koncerty, spotkania i wystawy

W Polsce odbywają się wydarzenia  popularyzujące ukraińską kulturę: koncerty ukraińskich wykonawców, pokazy filmów, wystawy i spotkania z ukraińskimi muzykami, artystami i pisarzami. Redakcja przygotowała przegląd wydarzeń w różnych miastach Polski, na których warto być w lutym. 


Koncerty

Ołena Kowernik

Ołena Kowernik to piosenkarka z Kijowa, które śpiewa ukraińską poezję i w swej twórczości wykorzystuje muzykę tradycyjną. Stworzone w projekcie pieśni są zbliżone do folkowych brzmień i były napisane we współpracy z lwowską poetką Natalą Mraką i ukraińskim poetą Jurijem Izdrykiem.

Koncerty odbędą się 6 lutego w Warszawie i 10 lutego w Krakowie. Wejście za datek na Zbrojne Siły Ukrainy.

Warнякання

„Warнякання”  to indywidualny projekt członków zespołu „Вагоновожаті” („ВГНВЖ”) Antona Sliepakowa i Andrija Sokołowa. Projekt powstał po 24 lutego i stał się swoistym dziennikiem wojennym. Anton Sliepakow odnotowuje rzeczywistość w wierszach, a Andrij Sokołow tworzy do nich muzyczny akompaniament.

Koncerty Warнякання w Polsce odbędą się:

  • 11 lutego w Krakowie, Małopolski Ogród Kultury. Więcej o wydarzeniu pod linkiem
  • 13 lutego w Lublinie, Сеntrum Kultury w Lublinie. Więcej o wydarzeniu pod linkiem
  • 14 lutego w Warszawie, Klub Chmury. Więcej o wydarzeniu pod  linkiem
  • 15 lutego w Gdańsku, Fundacja RC. Więcej o wydarzeniu pod  linkiem
  • 17 lutego w Poznaniu, Centrum Kultury Zamek Więcej o wydarzeniu pod linkiem

Vopli Vidopliassova

„Vopli Vidopliassova” („VV”) to ukraiński zespół rockowy założony w 1986 roku. Liderem zespołu jest wokalista Oleh Skrypka. „Vopli Vidopliassova” stała u początków ukraińskiego rock’n’rolla i etnicznego rocka w stylu neo (zespół zdobył Celebrity Awards 2020 w kategorii „Najlepszy etniczny zespół rockowy”).

Koncerty odbędą się 14 lutego w Poznaniu, 15 lutego w Łodzi, 16 lutego w Krakowie i 17 lutego w Warszawie. Bilety można kupić pod linkiem

Artem Pywowarow

Artem Pywowarow to ukraiński piosenkarz, producent i muzyk, autor kulturalnego projektu „Twoje wiersze, moje notatki”, którego celem jest popularyzacja kultury ukraińskiej przez pryzmat muzyki.

Koncerty odbędą się 16 lutego w Warszawie i 18 lutego w Bydgoszczy. Bilety w cenie od 199 zł można kupić  pod linkiem

Stand-up Eurotur Zahajkewycz i Kaczura

19 lutego o 18:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) odbędzie się charytatywny występ komików Swiata Zahajkewycza i Ołeksandra Kaczury.

Swiat Zahajkewycz to aktor improwizator, założyciel „Underground Standup”.

Ołeksandr Kaczura to komik, który od dawna mieszka w Chinach i przez długi czas występował w klubach w Hong Kongu. W Kijowie od ponad dwóch lat występuje w „Underground Standup”.

Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rejestracja pod linkiem

Komicy wystąpią także:

  • 9 lutego w Krakowie: CHICAGO Bar, Sławkowska, 11. Początek о 18:00.
  • 18 lutego we Wrocławiu: CUKR, ul. Ruska, 46A/201.

Kalush Orchestra

Kalush Orchestra – ubiegłoroczni laureaci Konkursu Eurowizji, sześcioosobowy zespół tworzą: multiinstrumentalista Tymofij Muzyczuk, Witalij Dużyk, Andrij Handziuk, czyli MC Johnny Divny, enigmatyczny KylymMen (czołowy tancerz pod pseudonimem „Carpet Man”) oraz Sasza Tab (wokalista zespołu, znany również jako członek zespołu „Salto nazad”).

W Polsce Kalush Orchestra wystąpi z koncertem w Zabrzu (województwo śląskie)  23 lutego. Bilety w cenie od 69 można kupić  pod linkiem

Kazka

Kazka – ukraińska grupa muzyczna, która stała się światową sensacją. Utwór grupy „Crying” wszedł do TOP 100 najpopularniejszych piosenek na świecie. Pierwszy ukraiński zespół, który wszedł na Global Shazam Charts, stał się rekordzistą wśród krajowych artystów – ponad 500 milionów wyświetleń na YouTube i ponad 1 miliard streamów. Zespół istnieje od 2007 roku, gra muzykę pop z elementami electro-folku. W skład wchodzą wokalistka Sasza, dudziarz Dmytro i multiinstrumentalista Mykyta.

W Polsce koncerty odbędą się w Warszawie (22 lutego), Wrocławiu (23 lutego) i Krakowie (24 lutego). Bilety można kupić pod linkiem.

Pokazy filmów i spotkania z twórcami

„Irpiń. Kroniki odrodzenia”. Prezentacja nowego projektu ukraińskiej agencji ArtPole”

Od 5 do 12 lutego można zapoznać się z projektem ukraińskiej agencji ArtPole „Irpin. Kroniki odrodzenia”. To cykl wywiadów z mieszkańcami Irpinia, którzy opowiadają o życiu pod okupacją, przedwojennym mieście i odbudowie po wyzwoleniu miasta 28 marca 2022 roku. W ciągu tygodnia film będzie dostępny na kanale YouTube agencji.

Warszawa. Pokaz filmu „Dzikie Pole”

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza do obejrzenia filmu przygodowego „Dzikie pole” w reżyserii Jarosława Łodygina. Film powstał na podstawie kultowej powieści „Woroszyłowhrad” Serhija Żadana. „Dzikie pole” to ironiczna i pełna przygód opowieść o Hermanie, który musi powrócić do rodzinnego miasta na Donbasie. Jego starszy brat zniknął, a główny bohater musi chronić rodzinnego biznesu, przyjaciół z dzieciństwa i miłości. I walczyć z tymi, którzy, kawałek po kawałku, kradną ziemię, zamieniając ją w pola kukurydzy oraz linię kolejową, która prowadzi donikąd.

https://www.youtube.com/watch?v=jirveq49t8E

Pokaz odbędzie się 10 lutego о 18:00 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa, 1).

Wstęp wolny, obowiązuje rejestracja  pod linkiem.

Warszawa. Spotkanie z Artemem Pywowarowym 

17 lutego o 13:00  Ukraińskim Domu w Warszawie (Zamenhofa 1) odbędzie się spotkanie z ukraińskim piosenkarzem Artemem Pywowarowym.

Wstęp wolny. Obowiązuje rejestracja  pod linkiem

 Klub Literacki „Po sąsiedzku”

Ukraiński Dom w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) zaprasza na cykliczne spotkania Klubu Literackiego „Po sąsiedzku”. Spotkania odbędą się 14 i 28 lutego i będą poświęcone utworom „Śmieszne miłości” Milana Kundery oraz „Kochankowie Justycji” Jurija Andruhowycza.

Wstęp wolny

Wystawy

Kraków. Wystawa grafiki „Inwazja. Przed i Po”

Od 2 lutego w Krakowskim Pałacu Sztuki można oglądać  wystawę grafiki „Inwazja. Przed i Po”.

„Celem projektu jest zapobieganie zapominaniu i odwracaniu się świata od Ukrainy w tym trudnym dla niej czasie wojny i pokazanie poprzez dzieła sztuki, że jesteśmy nie tylko narodem silnym i odważnym, ale też niezwykle utalentowanym i kreatywnym”,  – czytamy w opisie wystawy.

Ekspozycja obejmuje prace znanych artystów lwowskich różnych pokoleń, których nazwiska są dobrze znane nie tylko w Ukrainie, ale także za granicą. Są to: Ihor Biłykiwśkij, Mychajło Drimaiło, Ostap Honczar, Serhij Iwanow, Ihor Kolisnyk, Ołeksandr Korowaj, Ołeksij Kosatyj, Bohdan Łokatyr, Łesia Roś, Marta Łukiw, Jarosława Popowicz, Wołodymyr Czornobaj, Serhij Michnowskyj, Bohdan Pikulyckyj, Anna Wojtiuk, Marharyta Żurunova, Andrij i Hanna Kuczabśki, Wiktoria Misztur.

Wystawę można oglądać do 26 lutego.

Warszawa. Wystawa ArtArmor „Sztuka, która ratuje życie”

Do 24 lutego w Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski w Warszawie można oglądać projekt artystyczny ArtArmor „Sztuka, która ratuje życie”. Na wystawie zaprezentowano 12 dzieł sztuki. Są to fragmenty kamizelek kuloodpornych, które uratowały życie ukraińskim żołnierzom, które znani ukraińscy artyści przetworzyli na dzieła sztuki.  Po prezentacji prace zostaną sprzedane na aukcji, a dochód zostanie przeznaczony na zakup nowego sprzętu ochrony osobistej dla ukraińskiego wojska.

Wystawę można oglądać od wtorku do niedzieli, w godzinach od 11:00 do 19:00. W czwartek wstęp na wystawę jest bezpłatny.

„Sniły mi się bestie”. Wystawa w Galerii „Labirynt” w Lublinie

„Śniły mi się bestie” to artystyczne refleksje na temat wojny i traumatycznych przeżyć każdego Ukraińca od małego do dużego. Nadrzędnym motywem wystawy jest sen, złudzenie. Dzieła sztuki ukazują to, co każdy głęboko przeżywa, ale nie jest w stanie wyrazić w swoim codziennym życiu, a potwory zrodzone z wojny wychodzą dopiero wtedy, gdy zasypiamy.

„Długo zastanawiałyśmy się, jak prawidłowo opowiadać o toczącej się wojnie, i postanowiłyśmy zanurzyć widza w złudzeniu stworzonym przez sny, wspomnienia, pamiętniki, rozmowy i doświadczenia, które znalazły swoje ucieleśnienie w świadectwach wojny. Starałyśmy się, aby ta wystawa była dokumentalna, podważając jednak samo słowo «dokument». Starałyśmy się, aby była artystyczna, problematyzując sztukę jako taką. Przede wszystkim cenne dla nas stały się indywidualne i zbiorowe doświadczenia, które znalazły swoją materialną formę”, – czytamy we wstępie do wystawy

Artyści, których prace prezentowane są na wystawie to: Kateryna Buczacka, Daryna Hładun i Łesyk Panasiuk, Jewhen Hołubiencew, Dmytro „Orest” Kozackyj i Julia Hontaruk, Anna Zwiagincewa, Inga Lewi, Jana Kononowa, Anastazja Pustowarowa; Pol, Tocha i Cwiach; Uczestnicy programu „Artworld for Children”: Olia Fedorowa, Bohdan Szumyłovycz i kot Korżyk.

Wystawę można oglądać do 5 lutego w galerii Labirynt w Lublinie. Bilet wstępu – 5 i 2 zł (ulgowy).

Więcej o wystawie pod linkiem

„Ukraina. Pod innym niebem” – największa wystawa współczesnej ukraińskiej sztuki w Warszawie

W Centrum Sztuki Współczesnej Zamek Ujazdowski otwarto wystawę czasową „Ukraina. Pod innym niebem”. To największa wystawa współczesnej sztuki ukraińskiej, która ukazuje reakcję artystów na wojnę i barbarzyńską agresję Rosji. Na wystawie zaprezentowano ponad dwieście prac trzydziestu dwóch  artystek i artystów.

Tytuł wystawy „Ukraina. Pod innym niebem”, której wernisaż  odbył się 4 listopada w Warszawie, przypomina zwiedzającym o tym, że niebo nad Ukrainą stało się źródłem śmiertelnego zagrożenia. „Dzieła artystów, które przedstawiono na wystawie, ukazują okrucieństwo rosyjskiego okupanta i próbują przebić się do sumienia  światowej społeczności”, – czytamy na stronie wydarzenia. Na plakacie wystawy przedstawiono pracę artysty – dokumentalisty Romana Borduna z serii „Zostawmy to na lepsze czasy” – zdjęcie mieszkania w Irpiniu po obstrzale artyleryjskim.

Wystawa będzie czynna do 12 marca 2023 roku.

Więcej o wydarzeniu i wystawionych pracach czytajcie w naszym materiale.

Biuro odbudowy Ukrainy w Muzeum Warszawy

Od 1 grudnia w Muzeum Warszawy można oglądać wystawę ukraińskiego architekta i artysty Petra Vladimirova „Biuro odbudowy Ukrainy”. Projekt ma dać odpowiedź na pytanie, jak będzie odbywać się odbudowa Ukrainy po wojnie? W tym celu kurator wystawy zaprosił do dyskusji ukraińskich ekspertów w sferze architektury, urbanistyki, prawa i ochrony dziedzictwa kulturowego.

Rezultat tej dyskusji to wystawa czasowa w Muzeum Warszawy, która ukazuje, jak do wybuchu wojny w Ukrainie rozwijała się polityka mieszkaniowa, budownictwo, ochrona zabytków, prawo i administracja oraz, jak rozwój tych sfer w poprzednich latach będzie wpływał na przyszłą odbudowę kraju.

Wystawa do obejrzenie w Muzeum Warszawy (Rynek Starego Miasta 28–42), od 1 grudnia 2022 do 2 lipca 2023 roku. Wstęp bezpłatny.

 

Przygotowała Anastazja WERCHOWECKA