Debata pt. Być bliżej. (Nie)dostępność migrantow i migrantek do kultury cz. ІІ

0

Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie zaprasza 15 grudnia 2020 o godz. 18.00 na debatę w ramach 12. edycji festiwalu Warszawa w budowie. Coś wspólnego, realizowaną w ramach pracy badawczej grupy Blyzkist.

Bariery językowe, problemy z dokumentami i alienacja – to codzienne doświadczenia ukraińskich migrantek i migrantów po przyjeździe do Polski. Czy instytucje kultury mogą być miejscem schronienia dla obcokrajowców, zwłaszcza, gdy prezentują się jako miejsca dialogu i tolerancji?

Kontynuując temat pierwszej debaty grupy badawczej Blyzkist, przyjrzymy się dostępności instytucji kultury dla osób z doświadczeniem migranckim. Podczas drugiego spotkania zapoznamy się z przykładami współpracy instytucji kultury z fundacjami działającymi na rzecz migrantów i migrantek w Polsce i jak zawsze zaprosimy Was do dyskusji na temat dostępności, otwartości i integracji międzykulturowej w polskich teatrach, muzeach i galeriach sztuki współczesnej

Spotkanie będzie prowadzone w języku polskim z tłumaczeniem na język ukraiński. Transmisja live obędzie się na Facebooku Muzeum Sztuki Nowoczesnej w Warszawie

Uczestnicy i uczestniczki:

Alicja Borkowska – koordynatorka projektów, reżyserka, animatorka kultury, założycielka fundacji Strefa WolnoSłowa. Absolwentka Wydziału Wiedzy o Teatrze w Akademii Teatralnej im. Aleksandra Zelwerowicza w Warszawie oraz Polskiej Szkoły Reportażu. Studiowała na wydziale DAMS na Uniwersytecie w Bolonii, gdzie skończyła również podyplomowy kurs z organizacji wydarzeń wielokulturowych organizowany przez ATER Formazione. Przez wiele lat związana z Teatro dell’Argine w Bolonii. Od lat prowadzi warsztaty teatralne dla dzieci, młodzieży i dorosłych, specjalizuje się w pracy z grupami wielokulturowymi. Prowadziła autorskie warsztaty teatralne i reżyserowała spektakle m.in. w Szwecji, Belgii, Francji, Boliwii, Palestynie, Iranie i w Urugwaju. Od 2015 roku jest współodpowiedzialna za program kulturalny i artystyczny w tworzonym przez fundację Strefa WolnoSłowa we współpracy z Teatrem Powszechnym Stole Powszechnym. Reżyseruje wielokulturowe spektakle Strefy WolnoSłowej i koordynuje projekty lokalne i międzynarodowe fundacji, m.in. Azyl Warszawa, Instytut Otwarty, Migrating Theater, The City Ghettos of Today, History Atlas Under Construction, Beyond Theater, Atlas of Transitions. W Zarządzie Fundacji Strefa WolnoSłowa.

Myroslava Keryk – historyczka, socjolożka, specjalistka do spraw migracji i społeczności ukraińskiej w Polsce. Prezeska Fundacji „Nasz Wybór” oraz redaktorka miesięcznika „Nasz Wybór”.  W swojej pracy łączy działania ukierunkowane na integrację społeczności ukraińskiej w Polsce z realizacją licznych projektów naukowo-badawczych w obszarze migracji.

Waldemar Tatarczuk – artysta performance, twórca instalacji i wideo. W 1999 roku założył Ośrodek Sztuki Performance, który działał przez 10 lat w Centrum Kultury w Lublinie, zajmując się prezentacją, popularyzacją i badaniem tego medium sztuki. Organizator wielu międzynarodowych festiwali sztuki performance. W 2010 roku został dyrektorem Galerii Labirynt, współpracującej z najważniejszymi artystami performance z Polski i zagranicy. Aktywnie uczestniczy w międzynarodowych wydarzeniach artystycznych w Europie, Azji, Ameryce Północnej. Prowadzi warsztaty performance, wykorzystując własne doświadczenia jako artysty i kuratora.

Prowadzący: Maria Beburia, Taras Gembik

Organizatorką debaty jest grupa Blyzkist – jedna z siedmiu grup roboczych działających przy 12. edycji festiwalu Warszawa w budowie.

Więcej informacji: warszawawbudowie.pl

Wydarzenie na facebook.


Share.