Premiera książki Tani Malarczuk we Wrocławiu - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Premiera książki Tani Malarczuk we Wrocławiu

0

W niedzielę 2 czerwca Wydawnictwo Warstwy oraz Wrocławski Dom Literatury zapraszają na wrocławską premierę powieści “Zapomnienie” Tani Malarczuk.

Autorka, jeden z najciekawszych głosów współczesnej literatury ukraińskiej, pisarka niestroniąca od trudnych tematów, debiutuje nad Wisłą książką na wskroś przesiąkniętą motywami polskimi. “Zapomnienie” – uhonorowane tytułem Książki Roku BBC Ukraine 2016 – jest rozpisaną na dwie historie i rozciągniętą na przestrzeni lat opowieścią o ukraińskiej państwowości, jej niełatwym kształtowaniu się i jeszcze trudniejszych próbach jej obrony

W rozmowie wezmą także udział Jurij Andruchowycz, wybitny ukraiński prozaik, eseista i poeta, laureat Angelus Literacka Nagroda Europy Środkowej, oraz Marcin Gaczkowski, autor przekładu książki z języka ukraińskiego. Rozmowę poprowadzi dyrektor Wrocławskiego Domu Literatury Irek Grin.

Czas: niedziela 2 czerwca, godz. 17.00
Miejsce: Klub PROZA (Przejście Garncarskie 2)

Podczas spotkania będzie można kupić książkę “Zapomnienie” oraz inne pozycje Wydawnictwa Warstwy.

O autorce:
Urodzona w 1983 roku w Iwano-Frankiwsku, ukraińska pisarka, eseistka i dziennikarka. Ukończyła filologię ukraińską na Podkarpackim Uniwersytecie Narodowym im. W. Stefanyka w Iwano-Frankiwsku. Autorka ośmiu książek. W 2016 roku za powieść “Zapomnienie” uhonorowana nagrodą BBC w konkursie na najlepszą ukraińską książkę roku. Ponadto laureatka Crystal Vilenica (2013), Nagrody Literackiej im. Josepha Conrada-Korzeniowskiego (2013) oraz Ingeborg-Bachmann-Preis (2018).

O książce:
Znakomicie opowiedziana historia polskiego wizjonera ukraińskiej państwowości!
Tania Malarczuk, jeden z najciekawszych głosów współczesnej literatury ukraińskiej, pisarka niestroniąca od trudnych tematów, debiutuje nad Wisłą książką na wskroś przesiąkniętą motywami polskimi. “Zapomnienie” – uhonorowane tytułem Książki Roku BBC Ukraine 2016 – jest rozpisaną na dwie historie i rozciągniętą na przestrzeni lat opowieścią o ukraińskiej państwowości, jej niełatwym kształtowaniu się i jeszcze trudniejszych próbach jej obrony. Centralną postacią jest tu Wiaczesław Lipiński – z pochodzenia Polak, z wyboru Ukrainiec, twórca nowoczesnego konserwatyzmu ukraińskiego i zagorzały przeciwnik myśli nacjonalistycznej. Śledząc losy tego niezwykle ciekawego filozofa i polityka, który pewnego dnia po prostu wymyślił sobie nową narodowość, polski czytelnik ma okazję nie tylko lepiej poznać dzieje państwowości naszych wschodnich sąsiadów, ale co istotniejsze, zrozumieć nieoczywistość i swoistą paradoksalność pojęcia – naród.

Przełożył: Marcin Gaczkowski

Przeczytaj też: Jurij Andruchowycz w Polsce. Premiera książki „Kochankowie Justycji”

Share.