Święto Niepodległości Ukrainy. 100 lat Niepodległości Polski i 100 lat Państwowości Ukrainy - Nasz Wybir - Informacyjny portal ukraińskich migrantów

Święto Niepodległości Ukrainy. 100 lat Niepodległości Polski i 100 lat Państwowości Ukrainy

0

Rok 2018 jest rokiem szczególnym, w którym Polacy i Ukraińcy świętują 100 lecie uzyskania niepodległości początek odzyskania państwowości swoich Ojczyzn. Jest to wyjątkowa okazja do wzmocnienia przyjaznych kontaktów, współpracy kulturalnej, integracji mieszkańców stolicy, członków społeczności polskiej i ukraińskiej (szczególnie że społeczność ukraińska z roku na rok stanowi coraz większą grupę warszawiaków).

26 sierpnia 2018 r. w Centrum Sztuki Fort Sokolnickiego, na warszawskim Żoliborzu, w godz. 13.00 – 22.00 odbędzie się Święto Niepodległości Ukrainy. 100 lat Niepodległości Polski i 100 lat Państwowości Ukrainy. To wielkie i barwne wydarzenie kulturalne składać się będzie m.in. z koncertów i prezentacji zespołów rockowych i ludowych działających na terenie Ukrainy i Polski, wystaw fotograficznych i emisji filmów dokumentalnych (m. in. o Huculszczyźnie), występów indywidualnych artystów; chórów i tancerzy, konkursów, ekspozycji etnograficznych, warsztatów, degustacji tradycyjnych potraw. W trakcie przedsięwzięcia będzie miała miejsce debata historyczna z udziałem wybitnych znawców tematyki historycznej i relacji polsko-ukraińskich oraz gra terenowa „Ukraińskie miejsca w Warszawie”. Program zwieńczy wspólna POLSKO- UKRAIŃSKA zabawa integracyjna.

ORGANIZATORAMI wydarzenia są: Fundacja Nasz Wybór, Związek Ukraińców w Polsce, Inicjatywa Bohaterom Majdanu, Dom Spotkań z Historią, przy współpracy z Ambasada Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej, M. St. Warszawa, Urząd Dzielnicy Żoliborz m.st. Warszawy, Polsko–Ukraińską Izbą Gospodarczą (Polish-Ukrainian Chamber of Commerce), SUP. Асоціація Студентів Українських у Польщі, Fundacja Ukraińskie Centrum Informacyjne FUCI, Komitet Obywatelski Solidarności z Ukrainą, Nowy Fort.

Partnerem wydarzenia jest firma Visa & Work

Patronat honorowy nad imprezą objęli: Andrij Deszczyca, Ambasador Ukrainy w Rzeczypospolitej Polskiej oraz Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Miasta Stołecznego Warszawy.

Brązowym sponsorem wydarzenia jest – MoneyGram, Sponsorami – Meest Polska, EWL S.A. (EWL Group), Szkoła Języka Polskiego Together, Główny Przewoźnik – Ukranian International Airlines.

Głównym celem wydarzenia jest świętowanie Dnia Niepodległości Ukrainy oraz uczczenie 100-lecia niepodległości Polski oraz 100-lecia państwowości Ukrainy. W związku z tym w programie przedsięwzięcia znalazły się oprócz wydarzeń artystycznych dyskusja/debata: „100 lat niepodległości Polski i państwowości Ukrainy: współczesne reminiscencje”, panelistami, której będą znani historycy oraz liderzy obywatelscy z Polski i Ukrainy oraz wystawa plenerowa w Galerii „Przystanek” poświęcona sojuszowi polsko-ukraińskiemu z 1920 r. .

W trakcie przedsięwzięcia silnie wyeksponowane bedę elementy tradycyjnej i współczesnej kultury ukraińskiej – rękodzieło ludowe, ukraińska muzyka – zarówno w wykonaniu gości zza wschodniej granicy, jak i zespołów mniejszości ukraińskiej znarodowych Polski. Swój udział w święcie zapowiedział m.in. zespół „Kozak System” – jeden z najbardziej znanych w Polsce zespołów ukraińskich, „Osławianie” – wielopokoleniowy zespół taneczno-śpiewaczy z miejscowości Mokre na Podkarpaciu. kultywujący obrzędy i tradycje ukraińskie regionu Bieszczad.

Dla osób zainteresowanych zdobyciem nowych praktycznych umiejętności przewidziano warsztaty. Będą to m.in.: warsztaty tradycyjnych tańców ludowych, gry na lirze korbowej, warsztaty pisania ikon, ukraińskich wycinanek, malarstwa ludowego „Petrykiwska”, warsztaty kuchni ukraińskiej, oraz warsztaty dla najmłodszych zorganizowane przez Ukraińską Sobotnią Szkołę w Warszawie.

W takcie wydarzenia odbędzie się także prezentacje wyrobów ukraińskiego rękodzieła ludowego (w tym unikalne wycinanki Darii Alioshkinej oraz innych artystów ukraińskich), publikacji książkowych oraz stoiska organizacji ukraińskich w Polsce. Można będzie też skosztować smakołyków ukraińskiej kuchni.

W trakcie obchodów odbędzie się również wernisaż wystawy zdjęć Paraski Płytki-Horycwit, malarki i filozofki z Huculszczyzny. Na tych zdjęciach artystka utrwaliła historię życia codziennego mieszkańców wioski Kryworiwnia. Wystawa jest próbą spojrzenia na karpacki świat, zbliżenie się do ludzi, którzy funkcjonują poza czasem i przestrzenią. Jest to opowieść o kruchości życia i specyfice życia mieszkańców ukraińskich Karpat w którym kronika pisana jest od Bożego Narodzenia do Wielkanocy, gdzie zmiany władzy znaczą mniej niż zmiana pory roku. Zdjęcia Paraski umożliwiają wgląd w mikrokosmos, który istnieje na granicy prawdy i fikcji, gdzie to, co realne jest nierozłączne z mistycznym i nie ma takiej siły, która mogłaby je rozdzielić.

Share.