Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń w Polsce – maj 2025 – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń w Polsce – maj 2025

8 maja 2025
Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń w Polsce – maj 2025
Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim
Цей текст також можна прочитати українською мовою

Koncerty Klavdi Petrivny, „Okeanu Elzy” i SadSvit, pokazy ukraińskich filmów dokumentalnych (w tym nowego filmu laureata Oscara Mstysława Czernowa „2000 metrów do Andrijiwki”), program ukraiński na Targach Książki w Warszawie, wystawy, spektakle i spotkania z pisarzami i reżyserami – redakcja „Naszego Wyboru” już tradycyjnie przygotowała wybór wydarzeń ukraińskich w Polsce, które odbędą się w maju 2025 roku.


Koncerty

Klavdia Petrivna 

Klavdia Petrivna to pseudonim artystyczny piosenkarki Sołomiji Opryszko. Na początku swojej kariery piosenkarka zachowywała anonimowość, jednak z czasem jej nazwisko i osobowość stały się znane opinii publicznej. Piosenkarka zyskała szczególną popularność dzięki piosence „Ja szczasływa”, a później – „Barabany”, którą wykonuje w duecie z ukraińskim piosenkarzem popowym Artemem Pyvovarovem. Piosenkarka wydała również album studyjny „Jide dach”, który ukazał się w 2024 roku.

W maju 2025 roku Klavdia Petrivna po raz pierwszy wystąpi z koncertami w Polsce. Koncerty odbędą się:

  • 8 maja – Warszawa, Klub Stodoła. Bilety można kupić pod linkiem.
  • 11 maja – Kraków, Klub Studio. Bilety można kupić pod linkiem.
  • 13 maja – Wrocław, Klub A2. Bilety można kupić pod linkiem.

Wadym Krasnookyj 

Wadym Krasnookyj to lider grupy Mad Heads. Zespół powstał w 1991 roku i od tego czasu aktywnie koncertuje nie tylko w Ukrainie, ale i na całym świecie. Przez lata swojej działalności Mad Heads występował w wielu krajach Europy, a także w USA i Kanadzie. Najsłynniejsze piosenki zespołu to „Nadija je” i „A ja na mori”.

W 2024 roku Wadym Krasnookyj wyruszył na międzynarodowe tournée „Nadzieja”, w ramach którego są zbierane środki na potrzeby ukraińskiej armii i bojowych medyków. W maju 2025 roku artysta wystąpi w Polsce w ramach trasy koncertowej. Koncerty odbędą się

  • 9 maja – Kraków. Bilety można kupić pod linkiem
  • 10 maja – Wrocław. Bilety można kupić pod linkiem.
  • 11 maja – Warszawa. Bilety można kupić pod linkiem.   

Podczas koncertów odbędzie się zbiórka pieniędzy na rzecz 38. Samodzielnej Brygady Piechoty Morskiej. Zespół niedawno wydał piosenkę „Bratswo Wirnych” poświęconą tej jednostce.

Impreza „Kobiety grają Ukrainę” 

W ramach 22. festiwalu filmów dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity, 16 maja o godz. 23:00 w Kulturalna (plac Defilad 1) w Warszawie odbędzie się impreza „Kobiety grają  Ukrainę” z udziałem ukraińskich DJ – jek: Anny Borsuk, Zoi Michailovej i Richie Beige.

Celem wydarzenia jest wsparcie Ukrainy poprzez muzykę i pokazanie siły ukraińskiej sceny muzyki elektronicznej. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

Więcej informacji na stronie festiwalu

SadSvit

SadSvit – Bohdan Rozvadovsky to ukraiński piosenkarz synth-popowy i alt-popowy, kompozytor i autor tekstów. Dyskografia artysty obejmuje trzy albumy – „Cassette”, „20&21”, „Neonowa mrija”, a także dwa minialbumy „Sumatocha” i „Chołod”, nagrane wspólnie z Sad Novelist.

W maju artysta wystąpi w trzech polskich miastach. Koncerty odbędą się:

  • 16 maja – Warszawa. Bilety można kupić pod linkiem.
  • 18 maja – Wrocław. Bilety można kupić pod linkiem.
  • 23 maja – Kraków. Bilety można kupić pod linkiem.

Gerdan Theatre

Gerdan Theatre –  to ukraiński zespół wykonujący muzykę folklorystyczną. Zespół ma 30-letnią historię. Muzycy wykonują dawne ukraińskie pieśni w swoich własnych aranżacjach. Od początku pełnoskalowej wojny 5 członków zespołu zasiliło szeregi Sił Zbrojnych Ukrainy. Od tego czasu zespół wspiera ukraińską armię.

W maju Gerdan Theatre wystąpi w dwóch miastach w Polsce. Koncerty odbędą się:

  • 18 maja – Kraków. Bilety można kupić pod linkiem.
  • 19 maja – Warszawa. Bilety można kupić pod linkiem.  

Nikow

Dmytro Nikow, znany pod pseudonimem scenicznym Nikow, to ukraiński

piosenkarz i autor tekstów piosenek. Karierę muzyczną rozpoczął w 2018 roku, a szerokie uznanie zyskał po wydaniu w 2022 roku utworu „Rozmowa z mistom”. Jego twórczość łączy elementy muzyki alternatywnej, R&B i hip-hopu, skupiając się na tematach miłości, przeżyć wewnętrznych i zmian życiowych. W 2023 roku Nikow wydał album „Soń, ty spysz?”, który znalazł się na szczycie ukraińskich list przebojów. Wówczas bilety na jego koncerty w Kijowie i Lwowie wyprzedały się w niecałe 24 godziny.

Koncert Dmytra Nikowa w Warszawie odbędzie się 23 maja o godzinie 20:00 w Klubie Stodoła.

Bilety na koncert można nabyć pod linkiem

Okean Elzy

31 maja w Warszawie odbędzie się koncert zespołu Okean Elzy. Miejsce wydarzenia – Letnia Scena Progresja (Fort Wola 22). Bilety można kupić pod linkiem.

Okean Elzy to jeden z najsłynniejszych ukraińskich zespołów muzycznych, założony we Lwowie w 1994 roku. Liderem i wokalistą zespołu jest Swiatosław Wakarczuk. Zespół wydał do tej pory 11 albumów i ponad 30 singli. W 2024 roku zespół wypuścił swój pierwszy utwór w języku angielskim – Voices Are Rising.

W 2022 roku „Okean Elzy” nagrał swą piosenkę „Obijmy/Obejmij mnie” po polsku i ukraińsku, wspólnie z polskimi zespołami IRA i Stokłosa Collective Orchestra. Piosenka zapoczątkowała projekt Music Of Freedom – międzynarodową charytatywną inicjatywę, której celem jest wsparcie uchodźców i ofiar rosyjskiej agresji. W realizacji klipu wzięło udział ponad 80 osób, a wszystkie z nich przekazały swoje honoraria na cele charytatywne.

Pokazy filmów

Festiwal Filmowy Watch Docs

Watch Docs – to międzynarodowy festiwal filmów dokumentalnych. Pierwsza edycja festiwalu odbyła się w 2001 roku w Warszawie. Od tego czasu festiwal stał się imprezą wędrowną – mogą brać w nim udział widzowie w wielu miastach w Polsce. 

W tym roku w programie festiwalu znalazły się także filmy ukraińskie: „Przechwycone” i „Skąd dokąd?”. Filmy ukraińskie nie będą jednak wyświetlane we wszystkich miastach. Festiwal potrwa do 8 czerwca. Jego program w niektórych miastach jest jeszcze w trakcie ustalania. Obecnie wiadomo, że filmy ukraińskie będą obecne na festiwalu w następujących miejscowościach:

  • Pacanów – „Przechwycone”. Projekcja filmu 7 maja. Z pełnym programem festiwalu można zapoznać się pod linkiem;
  • Leszno – „Przechwycone”. Projekcja filmu 8 maja. Z pełnym programem festiwalu można zapoznać się pod linkiem;
  • Piczów – „Skąd dokąd?”. Projekcja filmu 16 maja. Z pełnym programem festiwalu można zapoznać się pod linkiem;

Program festiwalu w innych miastach będzie opublikowany na stronie internetowej. Wejście na wszystkie projekcje i wydarzenia towarzyszące jest bezpłatne. 

Ty[Romantyka]

„Ty [Romantyka]” – to musical popularyzujący twórczość poetów Rozstrzelanego Odrodzenia i mieszkańców Domu Słowa – Mykoły Chwylowego, Wołodymyra Sosiury, Łesia Kurbasa i innych. „Po raz pierwszy na muzykę zostały przełożone historie zdrady poety Pawła Tyczyny, służby Wołodymyra Sosiury w Trzeciej Szturmowej, rozstrzelania co drugiego ukraińskiego pisarza w Domu Słowa, samobójstwa Mykoły Chwylowego… Imiona, które ożywają na ekranie na waszych oczach” – czytamy w opisie musicalu. Reżyserem spektaklu jest Oleksandr Chomenko, założyciel zespołu MUR.

Musical jest obecnie wyświetlany w polskich kinach. W maju będzie go można zobać: 

  • Warszawa – 2-5 maja, Kino Atlantic. Bilety można kupić pod linkiem
  • Poznań – 2 maja, Kino Rialto. Bilety można kupić pod linkiem.
  • Katowice – 4 i 11 maja, Kino Kosmos. Bilety można kupić pod linkiem.
  • Kraków – 3 maja (Kino Agrafka) i 29 maja (Kino Kijów). 
  • Gdańsk – maja, Kino IKM. Bilety można kupić pod linkiem

MUR to twórcza  grupa, który powstała po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji. Zespół tworzą: Ołeksandr Chomenko (teksty, recytatyw), Wiktor Tkaczenko (teksty, muzyka, realizacja dźwięku) i Mykoła Szmundyr (recytatyw, PR). Celem zespołu jest popularyzacja twórczości ukraińskich pisarzy w sposób niestandardowy. Zespół wykonuje muzykę w stylu rave, hip-hopu, hard rocka, soulu i techno, którą komponuje z tekstami ukraińskich klasyków.

Nazwa MUR nawiązuje do wiersza Wasyla Stusa „Co powiedziałeś?”, do wersu: „…Jestem twoim wrogiem – buduję ci mur Imperium”. Ponadto nazwa ta nawiązuje do organizacji Mysteckyj Ukrainskij Ruch, którą założyli ukraińscy pisarze, przebywający w obozach dla przesiedlonych po II wojnie światowej.

„Byliśmy rekrutami” w Gdańsku

12 maja w Gdańsku odbędzie się specjalny pokaz filmu „Byliśmy rekrutami”. To ukraiński film mockumentalny opowiadający o szlaku bojowym 3. Brygady Szturmowej. Głównym bohaterem jest 19-letni rekrut o pseudonimie „Dziennikarz”, grany przez aktora Borysa Sawienkę. Rzeczywiście ukończył on „Kurs Młodego Żołnierza” w brygadzie, chociaż obecnie jest cywilem. W drodze z Kijowa na front przez cały film rozmawia z czynnymi żołnierzami legendarnej jednostki: „Wschód”. „Dok”, „Chata”, „Istok”, „Dacyk”, „Helga”, „Tocha” i „Chmurnyj” opowiadają o sobie, swoich motywacjach do służby, pracy na froncie i przemyśleniach na temat wojny.

Jak mówi reżyser filmu, Liubomyr Lewyckyj, nie jest to opowieść o konkretnych działaniach bojowych na froncie, lecz film o czynnych żołnierzach i ich doświadczeniach na wojnie.

Więcej o wydarzeniu możma dowiedzieć się pod linkiem.

Bilety można nabyć w kasie kina IKM.

„Zinema” w Warszawie

9 maja o 18.00 w Ukraińskim Domu w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) odbędzie się pokaz filmu dokumentalnego „Zinema” oraz spotkanie online z reżyserem Kornijem Hryciukiem. Film jest wypowiedzią reżysera na temat propagandy, ksenofobii i szowinizmu w kinie rosyjskim od lat 90. XX wieku do dziś. 

Autor opowiada współczesną historię kraju agresora, wykorzystując fragmenty popularnych filmów fabularnych i seriali telewizyjnych, obnażając sieć kłamstw, na której opierają się imperialne ambicje Rosji. 

Wejście na wydarzenie bezpłatne, po uprzedniej rejestracji.

„Moszczun, dziennik Ludmiły Oleksandriwnej” w Warszawie

Ukraiński Dom w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) zaprasza 13 maja o godz. 19.00 na pokaz filmu dokumentalnego „Moszczun, dziennik Ludmiły Oleksandriwnej”. W pokazie weźmie udział reżyser filmu – ukraiński pisarz, dziennikarz i wolontariusz Rusłan Horowy — osobiście zaprezentuje film i opowie historię jego tworzenia. 

Wejście na wydarzenie bezpłatne, po uprzedniej rejestracji.

Film opowiada osobistą historię mieszkanki wsi Moszczun w obwodzie kijowskim, która ucierpiała podczas okupacji, przez pryzmat wpisów z jej pamiętnika. Po projekcji filmu autor podzieli się historią jego powstawania oraz swoimi doświadczeniem wolontariusza w niesieniu pomocy na deokupowanych terytoriach.

Festiwal Filmów Dokumentalnych Millennium Docs Against Gravity 2025

22. Festiwal Filmowy Millennium Docs Against Gravity, który odbędzie się w Polsce w dniach 9 –18 maja 2025 roku, ma w programie szereg filmów ukraińskich i opowiadających o Ukrainie. Pokazy odbędą się w ośmiu miastach: Warszawie, Wrocławiu, Gdyni, Katowicach, Poznaniu, Bydgoszczy i Łodzi, a od 20 maja do 2 czerwca filmy będzie można obejrzeć online na stronie mdag.pl

W ramach festiwalu będzie można obejrzeć między innymi takie filmy:

2000 metrów do Andrijiwki

„2000 metrów do Andrijiwki” – nowy film ukraińskiegom dokumantalisty laureata Oscara Mstysława Czernowa. W styczniu 2025 roku film znalazł się w głównym programie konkursowym „World Documentary” amerykańskiego festiwalu filmowego Sundance, gdzie Mstysław Czernow otrzymał nagrodę dla najlepszego reżysera.

Film przedstawia wydarzenia ukraińskiej kontrofensywy na odcinku bachmuckim we wrześniu 2023 roku. Mstysław Czernow i fotograf Ołeksandr Babenko podążają za plutonem ukraińskich żołnierzy z 3. Samodzielnej Brygady Szturmowej, którzy muszą pokonać ufortyfikowany las, aby ewakuować wieś Andrijiwka. Prawie cały okoliczny teren jest zaminowany, a wioska uległa praktycznie całkowitemu zniszczeniu. Dziennikarze pokazują życie żołnierzy w okopach i zacięte walki o ważny przyczółek kontrofensywny.

Viktor

„Viktor” – film dokumentalny z 2024 roku w reżyserii Oliviera Sarbila, koprodukowany przez Real Lava i Protozoa w Ukrainie, w Danii i USA. Producentem filmu jest m.in. amerykański reżyser, scenarzysta i producent Darren Aronofsky.

Film ukazuje rosyjską inwazję na Ukrainę z perspektywy osoby niesłyszącej.

Pieśń płonącej ziemi

„Pieśń płonącej ziemi” – film dokumentalny z 2024 roku, do którego napisała scenariusz i wyreżyserowała Olha Żurba. Film to koprodukcja Ukrainy, Danii, Szwecji i Francji, a jego światowa premiera miała miejsce na 81. Festiwalu Filmowym w Wenecji.

Film pokazuje sceny z życia w Ukrainie w ciągu pierwszych dwóch lat po rozpoczęciu pełnowymiarowej inwazji Rosji. Film ukazuje zmiany, jakie zaszły w tym czasie w społeczeństwie, które „przechodzi od paniki pierwszych tygodni Wielkiej Wojny do akceptacji śmierci i zniszczenia, które ostatecznie stają się dla Ukraińców tragiczną normą”.

Spektakle teatralne

„Konotoposka wiedźma” 

„Konotoposka wiedźma” to sztuka wystawiona przez Narodowy Akademicki Teatr Dramatyczny im. Iwana Franki, oparta na opowiadaniu o tym samym tytule autorstwa ukraińskiego pisarza Hryhorija Kwitki-Osnowjanienki i wyreżyserowana przez Iwana Urywskiego. Premiera spektaklu odbyła się w kwietniu 2023 roku. Od tego czasu spektakl zyskał sporą popularność wśród publiczności.

Bilety na spektakl zarówno w Ukrainie, jak i za granicą sa zawsze wyprzedane, a w 2024 roku reżyser Iwan Urywski został laureatem Nagrody Szewczenki za inscenizację „Konotoposkiej wiedźmy”.

„Konotoposka wiedźma” łączy w sobie elementy ukraińskiego folkloru i mistycyzmu ze współczesnymi, palącymi problemami społecznymi i politycznymi. 

W maju 2025 roku spektakl będzie zaprezentowany w pięciu polskich mistach:

  • 12 maja – Kraków,Teatr im. Juliusza Słowackiego. Bilety można kupić pod linkiem.
  • 15 maja – Warszawa, Teatr Palladium. Bilety można kupić pod linkiem.
  • 18 maja – Gdańsk, Gdański Teatr Szekspirowski. Bilety można kupić pod linkiem.
  • 20 maja – Łódź, Teatr Wielki w Łodzi. Bilety można kupić pod linkiem.
  • 22 maja – Wrocław, ATM Scena na Bielanach. Bilety można kupić pod linkiem.

„Wiosna, lato, jesień, zima i znowu wiosna”

„Wiosna, lato, jesień, zima i znów wiosna” to spektakl ukraińskiego Teatru GAS, który działa przy Instytucie Grotowskiego we Wrocławiu i jest kuratorem Ukraińskiej Sceny Niezależnej. Spektakl jest oparty na motywach dzieła Łesi Ukrainki „Pieśń lasu” i łączy w sobie elementy dokumentu i fantastyki. W sztuce wykorzystano poezję i wywiady na temat tego, jak Ukraińcy rozumieją miłość i wartości rodzinne, co myślą o życiu na emigarcji i w czasie pełnowymiarowej wojny Rosji z Ukrainą oraz jak oceniają świadomy wybór pozostania w przyfrontowych miastach. Spektakl powstał we współpracy z wrocławskim zespołem synth-popowym kwit/квіт, który tworzą Johannes Niehaus (Niemcy) i Maryna Masztaler (Ukraina). W przedstawieniu są wykorzystywane światła stroboskopowe, dym i głośna muzyka. 

„Wiosna, lato, jesień, zima i znów wiosna”, Foto: Justyna Żądło / grotowski-institute.pl

Spektakl odbędzie się 31 maja i 1 czerwca o godzinie 18:00 w Teatrze Laboratorium Instytutu Grotowskiego. Więcej informacji pod linkiem

Wystawy 

Wystawa „Ludzie, którzy stali się drzewami” w Warszawie

Do 12 maja w Ukraińskim Domu w Warszawie będzie można oglądać wystawę Oli Jeremiejewej „Ludzie, którzy stali się drzewami”. Wystawa poświęcona jest tematyce cielesności w czasie pełnowymiarowej agresji rosyjskiej. 

Olia Jeremieiewa to ukraińska artystka, której twórczość porusza tematy feminizmu, traumy fizycznej i psychicznej, ciała i wpływu jaki ma na nie środowisko. Ważnymi elementami jej praktyki są czasowość i powtarzalność. Artystka zajmuje się również fotografią, wideo, grafiką i drukowanymi wydawnictwami. Obecnie artystka zajmuje się tematyką ciała na wojnie oraz fotografią dokumentalną, odzwierciedlającą życie ludzi w wojennych warunkach.

Katowice. Wystawa „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie”

W Muzeum Śląskim w Katowicach prezentowana jest wystawa „Bastion. Artyści ukraińscy o wojnie”. Prace można oglądać do 29 czerwca 2025 roku. Na wystawie znajduje się około 160 prac (obrazów, grafik, rzeźb, fotografii i instalacji) 35 ukraińskich artystów, między innymi Anatolija Krywołapa, Ilji Czyczkana, Petra Bewzy, Romana Minina, Serhija Haja i innych. Jak zaznaczono na oficjalnej stronie miasta Katowice na Facebooku, wystawa jest okazją do zapoznania się z wizualnym i emocjonalnym potwierdzeniem tego, co obecnie dzieje się w Ukrainie. Na wystawie można obejrzeć prace ilustrujące kronikę wojny w Ukrainie, począwszy od 2014 roku.

Więcej szczegółów o wystawie –  na stronie Muzeum Śląskiego.

Łódź. Wystawa „Dyplomy bez odbioru” 

6 marca w Łodzi odbył się wernisaż wystawy „Dyplomy bez odbioru”. Opowiada historię życia 40 ukraińskich studentów, którzy zginęli podczas wojny. Celem wystawy jest nie tylko uczczenie ich pamięci, ale również przypomnienie o wojnie, przez którą codzienne życie Ukraińców jest pełne straty, bólu i niepewności.

Wystawa powstała z inicjatywy młodych ludzi, którzy stracili przyjaciół z uczelni. Wystawę można było oglądać już w 2023 i 2024 roku. Zaprezentowano ją w 250 różnych miejscach w ponad 30 krajach.

W Łodzi wystawa jest eksponowana na Uniwersytecie Łódzkim w gmachu Wydziału Ekonomiczno-Socjologicznego (ul. Polskiej Organizacji Wojskowej 3/5). Wystawę można oglądać do 30 czerwca 2025 roku.

Więcej o wystawie – pod linkiem.

Warszawa. Wystawa „Nadzieja w zamknięciu”

26 kwietnia w Warszawie odbyło się otwarcie wystawy – aukcji  „Nadzieja w zamknięciu”, podsumowującej trzy lata działalności inicjatywy „Ukraina Pomagamy”. Projekt, który narodził się z inicjatywy wolontariuszy, artystów i konserwatorów zabytków z Polski i Ukrainy, pomaga Ukrainie od pierwszych dni pełnowymiarowej inwazji Rosji – na froncie, na tyłach i w ochronie naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego.

Na wystawie zostaną zaprezentowane materiały zebrane w ramach działalności wolontariackiej artystów, konserwatorów i innych uczestników inicjatywy, którzy udzielili pomocy Ukrainie po rozpoczęciu pełnoskalowej inwazji w lutym 2022 roku: 

  • fotografie z wyjazdów na front i z prac koserwatorskich we Lwowie;
  • nagrania audio wykonane w trakcie wycieczek terenowych;
  • metalowe skrzynki na amunicję malowane przez artystów;
Bohdana Dawydiuk. Foto: allegro.pl

Wystawa potrwa dwa tygodnie i w tym czasie odbędzie się szereg wydarzeń towarzyszących:

  • 6 maja, 19:00 – oprowadzanie kuratorskie Anny Kudzi;
  • 7 maja, 19:00 – dyskusja z Kateryną Michalicyną , moderacja i tłumaczenie – Marianna Kril;
  • 8 maja, 19:00 – poetycko – muzyczny performance „Opowieści o nadziei i odwadze” z udziałem ukraińskich aktorów i wykonawców; 
  • 8 maja, 21:00 – finisaż wystawy wraz z zakończeniem aukcji.

Wszystkie wydarzenia odbywają się w galerii „Pracownia Wschodnia” (ul. Władysława Skoczylasa 8).

Więcej informacji o wydarzeniu pod linkiem.

Ukraina Pomagamy –  to inicjatywa zorganizowana przez konserwatorów zabytków, rzeźbiarzy, malarzy, rękodzielników i pracowników instytucji kultury, którzy przez lata badali, opiekowali się i restaurowali zabytki wspólnego dziedzictwa Polski i Ukrainy. Inicjatywa rozpoczęła się wiosną 2022 roku i od tego czasu zajmuje się zbieraniem funduszy, zakupem i przekazywaniem apteczek pierwszej pomocy ukraińskim żołnierzom. Oprócz licytacji inicjatywę można wesprzeć na serwisie zrzutka.pl.  

Białystok. Wystawa „Wspólny krajobraz. Powitanie obcego” 

W Galerii Arsenał – Elektrowni w Białymstoku do 25 maja można oglądać wystawę „Wspólny krajobraz. Powitanie obcego”. Wystawa poświęcona jest współczesnym artystom z Ukrainy, Litwy, Mołdawii, a także Polski, Gruzji i Tajwanu. Ich prace poruszają tematykę ograniczeń politycznych, fragmentacji społeczeństw i poszukiwania dróg do solidarności i sprawiedliwości. Wystawa została stworzona  jako przestrzeń do dzielenia się doświadczeniami i refleksji nad lokalnymi kontekstami.

Wystawa będzie czynna do 25 maja. Więcej informacji o niej można znaleźć 

pod linkiem

Lublin. Wystawa „The Lemberg Machine” Dany Kaveliny

10 maja w Galerii Labirynt w Lublinie odbędzie się wernisaż wystawy Dany Kaweliny „Lemberg Machine”. Wystawa poświęcona jest historii pogromów lwowskich. 

(Masowe akty przemocy wobec ludności żydowskiej Lwowa, dokonane przez okupantów nazistowskich i mieszkańców, między innymi Ukraińców. Pogromy miały miejsce między 30 czerwca a 2 lipca 1941 roku, kiedy do miasta wkroczyły oddziały niemieckie.) w 1941 roku i przedstawia te wydarzenia z perspektywy wskrzeszonych ofiar.

Wiodącym elementem wystawy jest film animowany „The Lemberg Machine”. Za pomocą animacji artystka tworzy wielowymiarowy obraz miasta naznaczonego traumą.

Wystawę będzie można oglądać do 15 czerwca. Będzie czynna od wtorku do niedzieli (od 12:00 do 19:00). Bilet wstępu kosztuje 8 zł (4 zł –ulgowy).

Wystawa odbywa się w ramach projektu „Proste pytania – złożone odpowiedzi”. Więcej o niej można dowiedzieć się pod linkiem

Dana Kavelina jest ukraińską artystką i reżyserką. W swojej praktyce artystycznej zajmuje się tekstem, malarstwem, grafiką, wideo i instalacją. Dana Kavelina tworzy filmy animowane, które poruszają tematy traumy osobistej i historycznej, a także postrzegania wojny wykraczające poza oficjalne narracje.

Spotkania 

Warszawa. Spotkanie z Jarosławem Denissenką

7 maja w Ukraińskim Domu w Warszawie odbędzie się spotkanie z Jarosławem (Jaredem) Denissenką, pisarzem ukraińskiego pochodzenia mieszkającym w USA i Kanadzie. W ramach spotkania pisarz zaprezentuje opowiadanie „Mężczyzna z jedną walizką”. Wydarzenie rozpocznie się o godzinie 18:30. Wstęp jest bezpłatny, ale po uprzedniej rejestracji.

„Mężczyzna z jedną walizką” to opowieść o doświadczeniu emigracji, utracie domu i odnalezieniu nowego „Ja”. W powieści całe życie głównego bohatera mieści się w jednej walizce. Ciągle podróżuje po kontynentach i poznaje nowe środowiska kulturowe i językowe. Główny bohater spotyka na swojej drodze wielu różnych ludzi. Nie wiadomo jednak, czy wielu z nich będzie miało ochotę na nowo przeżyć wspólne chwile. 

Więcej o wydarzeniu można dowiedzieć się  pod linkiem.

Warszawa. Prezentacja książki Karoliny Sulej „Rzeczy osobiste”

8 maja o 18:30 w Ukraińskim Domu w Warszawie odbędzie się prezentacja książki „Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”. Jej autorką jest Karolina Sulej, polska pisarka i antropolog kulturowy. Wstęp jest bezpłatny, po uprzedniej rejestracji

„Rzeczy osobiste. Opowieść o ubraniach w obozach koncentracyjnych i zagłady”  to praca poświęcona życiu w obozach koncentracyjnych, ze szczególnym uwzględnieniem ubrań i rzeczy osobistych, które pozostały u więźniów. Opowieść jest oparta na materiałach archiwalnych, wywiadach z osobami, które przeżyły uwięzienie, oraz źródłach historycznych.

Spotkanie poprowadzi redaktor naczelny „Nowa Polsza” Jewhen Klimakin. Na spotkaniu będzie również obecna Rymma Ziubina, która przeczyta fragmenty książki.

Więcej o wydarzeniu można dowiedzieć się pod linkiem.

Warszawa. Forum „Be Brave Like Ukraine”

10 maja w Warszawie odbędzie się Forum „Be Brave Like Ukraine”. Podczas wydarzenia zostaną poruszone tematy kultury, wolontariatu i biznesu. Do udziału w wydarzeniu zaproszeni są przedsiębiorcy, działacze kultury, wolontariusze i liderzy ukraińskich organizacji. „Wydarzenie będzie przestrzenią do konsolidacji wspólnoty, tworzenia nowych możliwości i poszukiwania wspólnych rozwiązań, a także platformą do wzmacniania głosu Ukraińców i Ukrainy w Europie” – napisano w opisie wydarzenia.

Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny, jednak organizatorzy zachęcają do wpłacania dobrowolnych darowizn na rzecz Ukrainy.

Aby wziąć udział w forum należy zarejstrorować się pod linkiem. Forum odbędzie się w  CIC Warsaw (ul. Chmielna 73) od 10:00.

Więcej szczegółów – pod linkiem

Ukraiński program na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie

W dniach 15-18 maja w Warszawie odbędą się Międzynarodowe Targi Książki – największa tego typu impreza w Polsce. Na placu Defilad oraz w Pałacu Kultury i Nauki zaprezentuje się kilkaset wydawnictw z różnych krajów świata, w tym z Ukrainy. Targom towarzyszyć będą spotkania z pisarzami, sesje autografów i warsztaty.

Program ukraiński na Międzynarodowych Targach Książki w Warszawie zostanie zaprezentowany w ramach Ukraińskiego Salonu Książki oraz na festiwalu „Siła Słowa”.

Ukraiński Salon Książki

Do udziału w tegorocznych targach książki w Warszawie zgłosiło się ponad 20 wydawnictw z Ukrainy, w tym: „Wydawncytwo Staroho Lewa”, „Wawylonska Biblioteka”, „WIWAT”, „Folio”, „Czorni Wiwci”, „Bohdan”, „Pamiatky Ukrainy”, „Ryby na dachu”, „Gogol Foundation” i inne.

Wszystkie ukraińskie publikacje można znaleźć w jednym miejscu – stoisko nr 136.

W programie wydarzeń Ukraińskiego Salonu Książki przewidziano spotkania z ukraińskimi autorami: poetą Iją Kiwą, ilustratorką Julią Wus i pisarką Tanią Stus.

Festiwal „Siła Słowa”

W ramach festiwalu „Siła Słowa”, w dniach 17 i 18 maja, odbędzie się seria dyskusji poświęconych tematyce literatury i jej zdolności do przekazywania doświadczenia straty, niepokoju i nadziei. W dyskusjach wezmą udział ukraińscy i polscy autorzy, m.in. Ija Kiwa, Karina Sawaryna, Ołena Husejnowa, Krzysztof Czyżewski, Mariczka Paplauskaite i Tomasz Szerszeń.

Szczegółowy program wydarzeń jest dostępny na oficjalnej stronie targów.

Przygotowała Tetiana Szarapowa