Czerwiec z kulturą ukraińską. Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń w Polsce – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Czerwiec z kulturą ukraińską. Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń w Polsce

1 czerwca 2024
Czerwiec z kulturą ukraińską. Zapowiedzi ukraińskich wydarzeń w Polsce
Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim
Цей текст також можна прочитати українською мовою

Już tradycyjnie, redakcja „Naszego Wyboru” przygotowała wybór ukraińskich wydarzeń, które odbędą się w Polsce w czerwcu 2024 roku. Są to między innymi koncerty, wystawy, prezentacje literackie i pokazy filmowe.

Koncerty

0%Mercury

0%Mercury – ukraiński zespół metalcore/deathcore z Charkowa. Zespół zdobył III miejsce w konkursie The Metal Battle w ramach festiwalu Wacken Open Air 2023. Na swoim koncie ma kilkadziesiąt koncertów w Ukrainie i w Europie, współpracę z artystami ukraińskimi i zagranicznymi, a także wydanie debiutanckiego albumu – płyty „We Should Definitely Do This!”, z którego prezentacją zespół odwiedzi Polskę.

Koncerty zespołu odbędą się:

Tucha/Туча i Ariadna w Poznaniu

8 czerwca w Poznaniu odbędzie się trzeci koncert z cyklu „Lunaje”, organizowany przez oddolną inicjatywę MAF, która działa w mieście od 2022 roku. Jak mówią organizatorzy – cykl koncertów zapoczątkowano, jako odpowiedź na spadek zainteresowania tematem rosyjskiej inwazji na Ukrainę. „Przeciwstawiamy się rosyjskiemu imperializmowi, który dąży do zawłaszczenia i zniszczenia ukraińskiej kultury, jej przedstawicieli oraz utrzymania jej władzy poprzez ekspansję kulturową na całym świecie” – czytamy na stronie wydarzenia.

Na trzecim koncercie z cyklu „Lunaje” wystąpią ukraińscy wykonawcy Tucha i Ariadna. 

Tucha/Tucza/Туча – projekt Mariji Tuczky, producentki, śpiewaczki, prowadzącej swój kanał na YouTube. Muzyka Tuczi łączy Dark Electropop, EBM, ukraińską i angielską lirykę. W 2022 roku kijowska artystka wypuściła singiel «russia is a terrorist state». 

Ariadna – artystka elektroniczna, która łączy w swej muzyce drum and bass z żeńskim wokalem. Jak mówi artystka „muzyka ta powstała z myślą o fazie życia, w której człowiek opuszcza stan „snu” i wkracza w nową rzeczywistość”. 

 

Koncert rozpocznie się  о 19:00 w poznańskiej przestrzeni kulturalnej Pawilon (ul. Ewangelicka 1).

Więcej o koncercie na stronie wydarzenia na Facebook.

Switłana Nianio w Warszawie 

Podczas festiwalu muzycznego Ephemera w Warszawie wystąpi ukraińska piosenkarka Switłana Nianio. Występ artystki odbędzie się 9 czerwca. Bilety można kupić pod linkiem.

Switłana Nianio to ukraińska awangardowa piosenkarka śpiewająca w stylu etnogotyk, psychodeliczny folk, członkini eksperymentalnego kijowskiego zespołu „Cukor – biła smert”, awangardowa artystka, pedagog.

Koncert charytatywny „1000 lat muzyki ukraińskiej” w Warszawie

Związek Ukraińców w Polsce zaprasza na koncert charytatywny „1000 lat muzyki ukraińskiej”. Na scenie wystąpi Lwowska Narodowa Akademicka Chóralna Męska Kapela „Dudaryk”.

Wydarzenie odbędzie się w Warszawie 12 czerwca o godzinie 19:00 w Kościele o.o. Bazylianów, ul. Miodowa 16. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Jerry Heil w Warszawie

Jerry Heil – Jana Szemajewa – ukraińska piosenkarka i autorka tekstów. Stała się znana przede wszystkim jako wideo-blogerka i wykonawczyni coverów piosenek znanych na całym świecie i artystów z Ukrainy. Większą popularność przyniosła jej autorska piosenka „Ochrana, otmiena” z jej debiutanckiego albumu studyjnego „Ja – Jana”. Jerry Heil jest finalistką krajowych selekcji Konkursu Piosenki Eurowizji w 2020 i 2023 roku, a wraz z Alyoną Alyoną uczestniczką Konkursu Piosenki Eurowizji w 2024 roku. Od początku pełnowymiarowej inwazji na Ukrainę piosenkarka angażuje się w zbiórkę pieniędzy na rzecz Zbrojnych Sił Ukrainy. Wspólnie z inną ukraińską wykonawczynią  Alyoną Alyoną nagrała muzyczne utwory z polskimi raperami  Gedz i Trill Pem. Nagrała kompozycje z polskimi muzykami Ochmanem i Przyłu.  

Koncert Jerry Heil odbędzie się 15 czerwca w Warszawie. Bilety można kupić pod linkiem.

Vivienne Mort. Koncerty przy świeczkac

Vivienne Mort – ukraiński zespół indie rock, założony w 2007 roku przez Danielę Zajuszkiną. W latach swojego istnienia zespół wydał 5 albumów, z których ostatni „Doswid” był nominowany do Narodowej Nagrody im. Szewczenki.

Daniela Zajuszkina, w przerwie między nagrywaniem nowego albumu a działalnością charytatywną, wybiera się w europejską trasę koncertową przy świecach. 100% dochodu z koncertów zostanie przekazane na cele charytatywne.

W czerwcu Vivienne Mort wystąpi w Krakowie (19 czerwca w Hype Parku, ul. Kamienna 12) i Wrocławiu (20 czerwca w Starym Klasztorze, ul. Jana Ewangelisty Purkyniego 1).


Więcej informacji o koncercie i bilety na stronie https://concert.ua/uk/talent/vivienne-mort

Noapology

Noapology – ukraiński zespół rockowy założony w Kijowie w 2022 roku przez wokalistkę Darię Zarycką i gitarzystę Serhija Serszena. Historia zespołu sięga 2014 roku, kiedy Daria Zarycka i Serhij Serszen stworzyli na YouTube projekt coverowy Sershen&Zaritskaya i jako duet wykonywali covery znanych hitów światowej muzyki (głównie rocka). Od 2022 roku zaczęli nagrywać autorskie utwory.

Zespół wystąpi 22 czerwca w Warszawie w ramach Festiwali ScreamFest. Bilety można nabyć pod linkiem.

Pianoboy w Warszawie

Pianoboy to stworzony w 2009 roku solowy projekt Dmytra Szurowa, byłego pianisty zespołów Okean Elsy i Esthetic Education. Od początku inwazji na pełną skalę Dmytro aktywnie pomaga naszemu wojsku, zagrał około sto koncertów charytatywnych w Ukrainie i za granicą, z czego 70% to koncerty na rzecz wojska, ratowników, lekarzy i pracowników infrastruktury krytycznej.

Koncert odbędzie się 26 czerwca w Warszawie. Bilety można kupić pod linkiem.

Liubomyr Melnyk 

Liubomyr Melnyk to światowej sławy pianista i kompozytor ukraińskiego pochodzenia. Znany z opracowanej przez siebie techniki gry na fortepianie zwanej „muzyką ciągłą”. Technika ta opiera się na bardzo szybkim wykonaniu. Liubomyr Melnyk nazywany jest najszybszym pianistą świata –  potrafi zagrać każdą ręką ponad 19 nut na sekundę. Autor ponad 120 dzieł muzycznych.

W Polsce muzyk wystąpi w ramach festiwalu „Wschód Kultury – Inne Brzemienia” w Lublinie. Koncert odbędzie się w czwartek, 27 czerwca o godzinie 20:30 w parku pod Zamkiem Lubelskim. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

SI Process

SI Process – Stanisław Iwaszczenko to ukraiński perkusista łączący grę na perkusji z nowoczesną muzyką elektroniczną. Po latach występów w wielu ukraińskich alternatywnych zespołach, artysta zdecydował się rozpocząć solowy projekt.

W Polsce muzyk wystąpi w ramach festiwalu „Wschód Kultury – Inne Brzmienia” w Lublinie. Koncert odbędzie się 27 czerwca o godzinie 23:30 w parku pod Zamkiem Lubelskim. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Dz’ob

Dz’ob – elektroakustyczny zespół z Dnipra, który chce łączyć klasyczne muzyczne tradycje z nowoczesną muzyką elektroniczną. Dz’ob nie tylko syntetyzuje klasyczne gatunki, jazz, IDM, techno i dubstep, ale także tworzy własne, unikalne, eklektyczne brzmienia, które zacierają granice między gatunkami i tradycjami. Zespół powstał w 2014 roku, a jego członkowie graja na pięciu instrumentach: oboju, fagocie, skrzypcach, wiolonczeli i syntezatorze.

Muzycy wystąpią w ramach festiwalu „Wschód Kultury – Inne Brzmienia” w Lublinie. Koncert odbędzie się 27 czerwca o godzinie 18:00 w parku przy Zamku Lubelskim. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Spotkania

Kraków. Wieczór ukraińsko – żydowskiej kultury

W niedzielę 2 czerwca w krakowskiej kawiarni NIĆ odbędzie się wieczór kultury ukraińsko-żydowskiej wraz ze społecznością Hillel Kraków. Początek o 19:15. Wstęp wolny.

Podczas wydarzenia Wiktoria Mudrycka, edukatorka Muzeum Galicja, wygłosi wykład na temat „Historia ukraińsko-żydowska i wzajemne oddziaływanie kultur”. Następnie odbędzie się otwarty mikrofon z Anastazją Mosencową, menadżerką społeczności ukraińsko-żydowskiej Hillel Kraków i członkinią zarządu Centrum Żydowskiego w Krakowie, a także proukraińskim działaczem Serhijem Czupryną, podczas którego można będzie zadawać pytania dotyczące kultury żydowskiej.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Warszawa. Spotkanie z kulturalną blogerką Sofiją Bezwerchą 

Ukraiński Dom w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) zaprasza na spotkanie z blogerką kulturalną Sofiją Bezwerchą. Wydarzenie odbędzie się 4 czerwca o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

Spotkanie na temat „Dlaczego w niespokojnych czasach chce się wrócić do korzeni” poprowadzi blogerka i popularyzatorka ukraińskiej kultury Sofija Bezwercha. Sofija od kilku lat prowadzi bloga na Instagramie, gdzie opowiada o ukraińskiej kulturze, hafcie, biżuterii, tradycjach i obrzędach, a także o ukraińskich pisarzach, malarzach i innych artystach XX wieku. Podczas spotkania Sofija podzieli się osobistą historią poszukiwania tożsamości oraz historiami Ukraińców z minionych wieków: Ałły Horskiej i Wasyla Stusa, Kazimierza Malewicza i Serhija Paradżanowa.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Kraków. „Odessa – historia migracji przez wieki”

W ramach wystawy „Odessa. Długi wiek XX w sztuce” w krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury odbędzie się wykład „Odessa – historia migracji przez wieki”. Prelegenci – dr Anna Budziak, dr Ołeksandr Hryhorjew i dr Agata Skurzewska opowiedzą o tym, ślady jakich narodów można spotkać na terytorium czarnomorskiego wybrzeża Ukrainy, o tym kim byli  Scytowie, Sarmaci i Goci, a także przedstawiciele jakich grup etnicznych żyją w Odessie.

Wydarzenie odbędzie się 11 czerwca o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem. 

Warszawa. Dyskusja „Jak Tatarzy krymscy walczą o zachowanie kultury, oświaty i sztuki w warunkach rosyjskiej aneksji i deportacji”

Ukraiński Dom w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) zaprasza na dyskusję pt. „Jak Tatarzy krymscy walczą o zachowanie kultury, oświaty i sztuki w warunkach rosyjskiej aneksji i deportacji”. Wydarzenie odbędzie się 12 czerwca o godzinie 19:00. Wstęp wolny.

W dyskusji wezmą udział: 

  • Rustem Skybin – krymsko-tatarski ceramik, Zasłużony Mistrz Sztuki Ludowej Ukrainy. Rustem Skybin urodził się w 1976 roku w mieście Samarkanda w Uzbekistanie. W 1996 roku ukończył Samarkandzką Szkołę Artystyczną ze specjalizacją „artysta-pedagog”. W 1996 roku powrócił do Ojczyzny na Krym. W latach 1996-2000 pracował jako główny artysta w przedsiębiorstwie ceramicznym „Tavrika” w Symferopolu. Od 2000 roku zajmuje się indywidualnymi badaniami, odrodzeniem i rozwojem dawnego rzemiosła krymsko-tatarskiego, w szczególności ceramiki z wykorzystaniem autentycznych zdobników. Na podstawie materiałów artysty i krytyka sztuki Mamuta Czurlu, który zebrał i rozszyfrował kolekcję tradycyjnych ozdób haftu krymskotatarskiego, Skybin stworzył własny styl polichromowanego malowania wyrobów ceramicznych.
  • Gulnara Abdułajewa – historyk (specjalizacja – historia Krymu i Tatarów krymskich). Prezenterka i autorka programów historycznych na kanale ATR, Krym.Realii i innych. W 2024 roku ukraińskie wydawnictwo „Wichoła” wyda książkę Gulnary Abdułajewej „Historia Krymu. Krótka historia wielkiej drogi”.
  • Lilja Derman – doktor nauk filozoficznych, kierowniczka katedry designu i reklamy Kijowskiego Uniwersytetu Pedagogicznego im. M. Drahomanowa

Więcej informacji na stronie  Ukraińskiego Domu na Facebook.  

Warszawa. Prezentacja książki Jurija Łukanowa „Znaleźć mordercę Filiowa. Reporter Wołkowski”

Ukraiński Dom w Warszawie (ul. Zamenhofa 1) zaprasza na prezentację książki Jurija Łukanowa „Znaleźć mordercę Filiowa. Reporter Wołkowski ”. Wydarzenie odbędzie się 14 czerwca o godzinie 18:30.

Więcej informacji o wydarzeniu pojawi się już wkrótce na stronie Ukraińskiego Domu na Facebook.

Projekcje filmowe 

„Smak wolności”

„Smak wolności” to komedia romantyczna o młodej kucharce Warii, która straciła pracę w przydrożnej kawiarni, gdzie nikt nie doceniał jej wykwintnej kuchni. Postanawia przeprowadzić się do Lwowa, aby udowodnić wszystkim, że może zostać szefem kuchni w najlepszej restauracji. W realizacji marzenia pomaga jej książka kucharska „Pierwsza ukraińska powszechna kuchnia praktyczna”, napisana w 1929 roku przez ukraińską kucharkę z Galicji Olhę Franko, która od razu stała się bestsellerem.

„Zawsze inspirowały mnie ukraińskie tradycje i autentyczne cechy i bardzo zależało mi na promowaniu wśród młodych ludzi naszej oryginalnej, bogatej kulinarnej kultury. Szukając idealnej formuły, aby nasza własna historia była ciekawa, nowoczesna i emocjonująca dla widza, razem z zespołem stworzyliśmy filmową opowieść z odrobiną magii i przy udziale naszych gwiazd, smakoszy, ambasadorów kultury kulinarnej, aby po raz kolejny podkreślić, że podtrzymywanie i poznawanie własnych tradycji kulinarnych to sposób na poznanie, docenienie i wsparcie samych siebie” – mówi autorka scenariusza i producentka filmu  Olena Morencowa-Szułyk,.

31 maja film trafił do szerokiej dystrybucji i będzie można go oglądać w Warszawie, Krakowie, Katowicach, Poznaniu, Toruniu, Wrocławiu, Łodzi, Olsztynie, Gliwicach, Rzeszowie, Sanoku, Opolu, Łodzi, Częstochowie, Lublinie, Gdańsku, Szczecinie , Gorzowie Wielkopolskim, Nowym Sączu i Kielcach.

Pełna lista miast i kin jest dostępna pod linkiem.

„Ja, Pobieda i Berlin”

„Ja, Pobieda i Berlin” to ukraiński film fabularny w reżyserii Olhi Riaszynoji. Film miał premierę w Ukrainie 14 marca 2024 roku. Od 4 maja film można oglądać także w kinach w Polsce.

Film powstał na podstawie opowiadania „Ja, Pobieda i Berlin” ukraińskiego muzyka Kuźmy Skriabina (prawdziwe nazwisko – Andrij Kuzmenko), które ukazało się w 2006 roku. Wydarzenia filmu rozgrywają się we Lwowie na początku lat 90., gdzie główny bohater, początkujący muzyk Kuzma, przygotowuje się do koncertu. Jednak na trzy dni przed występem Kuzma wraz ze swoim przyjacielem Bardem wyrusza do Berlina starą „Pobiedą”, aby wymienić radziecki samochód na nowego „Mercedesa”. Kuzma obiecuje swojej dziewczynie Barbarze, że wróci do domu nowym samochodem, a chłopakom z zespołu, że dotrze na występ. Od pierwszych minut podróży oczywiście wszystko nie idzie zgodnie z planem. Jedno jest jednak pewne: przygoda pomoże bohaterom odnaleźć swe prawdziwe przeznaczenie. 

W czerwcu pokazy odbędą się w Gdańsku, Krakowie, Warszawie, Poznaniu, Łodzi, Szczecinie, Rzeszowie, Gorzowie Wielkopolskim i Katowicach. Pełna lista miast i kin jest dostępna pod linkiem.

Warszawa. „Z Zawiązanymi oczami”

6 czerwca w Kinotece Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie odbędzie się pokaz filmu ukraińskiego reżysera Tarasa Dronia „Z zawiązanymi oczami”.

Główną bohaterką filmu jest zawodniczka MMA Julia, która od dzieciństwa związana jest ze sportem. Nokautuje swe przeciwniczki i nie zna innego świata niż otoczony siatką ring. Mocny życiowy szok skłania bohaterkę do przeciwstawienia się społecznym stereotypom i poszukiwania przeznaczenia poza wielkim sportem. Przeszłość nie chce jednak wypuścić Julii i wyzywa ją na walkę.

Bilety na seans można kupić pod linkiem.

Warszawa. „Długa doba” 

Klub Filmowy Ukraińskiego Domu zaprasza do obejrzenia filmu „Długa doba” w reżyserii Alana Badojewa. Projekcja odbędzie się 6 czerwca w Ukraińskim Domu w Warszawie pod adresem ul. Zamenhofa 1, o godzinie 18:00. Wstęp wolny.

„Długa doba” to projekt filmowy w całości poświęcony nie samej wojnie, ale dramatycznym losom Ukraińców przeżywających dobę, która trwa ponad 27 miesięcy. To głosy i działania ludzi, którzy desperacko walczą o swoje życie i wolność. To dokument czasu, który tysiące ludzi sfilmowało swoimi telefonami, aby świat mógł zobaczyć i zapamiętać cenę, jaką Ukraina płaci za swoje istnienie.

Film powstał z 200 godzin materiałów nakręconych przez mieszkańców Ukrainy od 24 lutego 2022 roku. Film zwyciężył na festiwalu filmowym Cinema for Victory, w którego jury zasiadali Sean Penn, Liev Schreiber i Serhij Michalczuk. 

„Dziś droga Ukraińców na całym świecie jest jedna. Dzielimy chwile szczęścia, smutku i, co najważniejsze, jedności. Na wojnie, w dobrych uczynkach i we wspólnych wspomnieniach. W tych trudnych czasach wszyscy potrzebujemy inspiracji. To film o odważnych ludziach i ich osobistych historiach, ale jednocześnie o każdym z nas. A każdego z Was serdecznie zapraszam do oglądania. Nie tylko zanurzymy się we wspomnieniach pierwszych miesięcy inwazji na pełną skalę, ale wyryjemy je w pamięci w imię wspólnej przyszłości Ukraińców, pełnej zwycięstw” – powiedział reżyser filmu Alan Badojew.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

„Lekcje tolerancji” 

Od 7 czerwca w polskich kinach będzie można zobaczyć ukraiński film „Lekcje tolerancji”. Projekcje odbywać się będą zarówno w popularnych sieciach kin, jak i w małych kinach. Harmonogram seansów należy sprawdzić w najbliższym kinie.

„Lekcje tolerancji” to komedia ukraińskiego reżysera Arkadija Nepytaliuka o uprzedzeniach Ukraińców wobec społeczności LGBT.

Jak czytamy w opisie filmu, „przeciętna ukraińska rodzina Najdiuk, a zwłaszcza jej męska połowa, przez lata była straszona  strasznymi „zagranicznymi” gejami. Są przyzwyczajeni do kpiny z wszelkiej odmienności i agresywnego podejścia do niezrozumiałych rzeczy. Ale pojawia się państwowy program integracji europejskiej „Lekcje Tolerancji”, który oferuje świadczenia rodzinom pod warunkiem, że przedstawiciel społeczności LGBT zamieszkuje w ich domu przez określony czas. Racjonalna kalkulacja przewyższa strach i Najdiukowie stają twarzą w twarz z tymże gejem”.  

Ukraińskie filmy na Festiwalu „Wschód Kultury – Inne Brzmienia” w Lublinie

W ramach festiwalu „Wschód Kultury – Inne Brzmienia” w Lublinie odbędą się bezpłatne pokazy czterech ukraińskich filmów:

  • 29 czerwca, godz. 14:00 – „Mustache Funk” to ukraiński film dokumentalny w reżyserii Ołeksandra Kowsza i Witalija Bardeckiego, poświęcony zespołom wokalno-instrumentalnym lat 70., które na terenie Ukraińskiej SRR stały się analogią zachodnich pop-rockowych zespołów. Film opowiada o zespołach „Smericzka”, „Switiaź”, „Arnika”, „Kobza”, „Wizerunky szlachiw”, „Berezeń”, „Dzwony”, „Wodohraj” i innych.

  • 29 czerwca, godz. 16:00 – „Kamień. Papier. Granat” – debiutancki film ukraińskiej reżyserki Iryny Ciłyk na podstawie powieści „Kim jesteś?” ukraińskiego pisarza Artema Czecha. W międzynarodowej dystrybucji film pokazywany jest pod tytułem „Kamień. Papier. Granat”. W prowincjonalnym miasteczku w postradzieckiej Ukrainie Olha (Anastasia Karpenko) wychowuje syna Tymofija. Ojciec chłopca ciągle gdzieś znika, więc Tymofij prawie go nie zna. Kiedy u babci pojawia się nowy partner życiowy, Feliks (Jurij Izdryk), chłopiec szybko znajduje z nim wspólny język. Charyzmatyczny starzec nigdy nie odmawia kieliszka i często wspomina, jak walczył w Afganistanie. Feliks nie wstydzi się dzielić z chłopcem swoją życiową mądrością i zawsze i we wszystkim go chroni. 

  • 30 czerwca, godz. 14:00 – „Ziemia jest niebieska jak pomarańcza” – pełnometrażowy film dokumentalny z 2020 roku w reżyserii Iryny Ciłyk. Film opowiada o rodzinie żyjącej w tzw. „czerwonej strefie” Donbasu, gdzie już szósty rok toczą się działania wojenne. Codzienne życie ludności cywilnej w strefie frontu uległo zasadniczej zmianie. 36-letnia Hanna samotnie wychowuje czwórkę dzieci. Obstrzały w Krasnohoriwce, gdzie mieszkają bohaterowie filmu, nie kończy się. Ale pomimo wszystkich trudności ta rodzina jest bardzo przyjazna i wesoła. Matka i dzieci mają swoje hobby, grają na instrumentach muzycznych i, co najciekawsze, samodzielnie kręcą filmy o swoim życiu w czasie wojny.

  • 30 czerwca, godz. 16:00 – “Pamfir” – film Dmytra Sucholytkoho-Sobczuka, który dzięki wielopoziomowej fabule, doskonałej grze aktorskiej i znakomitym zdjęciom od razu stał się współczesnym klasykiem. Brytyjska gazeta The Guardian umieściła „Pamfira” na liście najlepszych filmów 2023 roku. To opowieść o zarabiającym na życie Loni „Pamfirze”, który próbuje położyć kres swojej kryminalnej przeszłości i rozpocząć nowe życie z rodziną. Jednak, przez zrządzenie losu musi, na jeden raz, wrócić do przemytu, jak zapewnia Pamfir. Nie podejrzewa, że ​​chęć szybkiego zarobienia pieniędzy zasadniczo zmieni jego życie i doprowadzi do nieodwracalnych konsekwencji.

Wszystkie pokazy są bezpłatne, bez wcześniejszej rejestracji i odbędą się w Warsztatach Kultury pod adresem ul. Grodzka 5a

Wystawy

Kazimierz Dolny. „Trójkąt Lubelski”

Do 16 czerwca w Kazimierzu Dolnym można oglądać wystawę „Trójkąt Lubelski”. Wystawa prezentuje prace 18 artystów i krytyków sztuki z Ukrainy, Polski i Litwy, które powstały podczas trzytygodniowej rezydencji w Biruchyi Borowiec 024.

Wystawę można oglądać w Dziale Historii i Kultury Regionu Muzeum Nadwiślańskiego w Kazimierzu Dolnym – adres: ul. Podzamcze 20. Środa – dzień wolny 

Więcej o wydarzeniu na stronie muzeum..

Lublin. „Prześpiewy z poetów ukraińskich” 

14 czerwca w Muzeum Józefa Czechowicza w Lublinie zostanie otwarta wystawa „Prześpiewy”, poświęcona ukraińskiej poezji.

„Prześpiewy z poetów ukraińskich” to nazwa nieopublikowanego zbioru przekładów wierszy ukraińskich poetów na język polski, sporządzonego przez Józefa Czechowicza w latach trzydziestych XX wieku. Na wystawie prezentowane są różne wersje „powtórnego śpiewania” w znajdujących się w zbiorach muzealnych przekładach Józefa Czechowicza, Józefa Łobodowskiego i Kazimierza Andrzeja Jaworskiego. Tłumaczyli wiersze między innymi takich poetów jak Taras Szewczenko, Łesia Ukrainka, Oleh Olżycz, Jewhen Małaniuk, Pawło Tyczyna, Światosław Hordyński, Ołena Teliha, Ladia Mohylańska, Wasyl Barka. Zwiedzający będą mogli zobaczyć, jak wyglądały oryginały tłumaczeń tych dzieł i porównać je z oryginalnymi tekstami.

Więcej o wystawie na stronie na Facebook.

Wrocław. „Pamiętać i żyć dalej” 

Od 8 do 22 czerwca  w Centrum Ukraińskiej Kultury i Rozwoju  we Wrocławiu (CUKR) będzie prezentowana dokumentalna wystawa „Pamiętać i żyć dalej”. Wstęp na wystawę jest bezpłatny. Adres – ul. Ruska 46a. 

Wystawa prezentuje historie jedenastu Ukrainek, które w czasie wojny rosyjsko-ukraińskiej straciły bliską osobę. Wystawa dokumentalna „Pamiętać i żyć dalej” jest próbą wzmocnienia ich głosu i próbą pogłębienia naszej umiejętności dostrzegania i dzielenia się takim doświadczeniem. 

Więcej informacji o wystawie pod linkiem.

Warszawa. Wystawa Poliny Szczerbyny „Z każdej rany w ciągu jednego dnia wyrośnie kwiat”

20 czerwca w galerii „Dom” Ukraińskiego Domu w Warszawie (Zamenhofa 1) zostanie otwarta wystawa prac współczesnej ukraińskiej artystki Poliny Szczerbyny. Wernisaż wystawy odbędzie się o godzinie 19:00. Wstęp wolny. 

Więcej informacji o wydarzeniu pojawi się już wkrótce na stronie Ukraińskiego Domu na Facebook.

Polina Szczerbyna to ukraińska artystka z Kijowa, pracująca od 2023 roku w Niemczech. W swojej praktyce wizualnej Polina pracuje nad poszerzaniem koncepcji i percepcji malarstwa, które pozycjonuje jako obiekt. Tworzy prace dwustronne, czasem przeradzające się w instalacje, zawierające dźwięk, jako dodatkowy element przestrzennego i słuchowego odbioru dzieła. Prace, które Polina tworzy na desce w technikach malarstwa, rzeźby i wypalania są nawiązaniem do ikony. Głównymi tematami twórczości Poliny są cielesność, głęboka ekologia, ciało wojny, mroczna witalność, sakralizacja śmierci, cierpienia i ofiary we współczesnym świecie przez pryzmat chrześcijaństwa. 

Warszawa. „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko”

Do 30 czerwca 2024 w Muzeum Sztuki  Nowoczesnej w Warszawie można oglądać wystawę prac Marii Prymaczenko (1909–1997) – ukraińskiej artystki i przedstawicielki sztuki naiwnej. Pomimo braku wykształcenia posiadała talent artystyczny, dzięki któremu stała się jedną z najważniejszych przedstawicielek sztuki ludowej, wypełniając swoje dzieła fantastycznymi motywami nawiązującymi do ukraińskiej mitologii i folkloru.

Wystawa zatytułowana „Tygrys w ogrodzie. Sztuka Marii Prymaczenko” jest prezentowana w przestrzeni wystawienniczej „Muzeum nad Wisłą”. Wystawie towarzyszą debaty, seminaria i spotkania, z których część odbędzie się w Solidarnym Domu Kultury “Słonecznik”. Pełny spis wydarzeń towarzyszących wystawie jest dostępny pod linkiem.

Maria Prymaczenko. Dziki byk i kruk – to zwierzęta – przyjaciele. 1983 rok

Więcej o wystawie pod linkiem.

Wrocław. Wystawa Jurija Biłeja „Europa II”

Do 12 czerwca we wrocławskiej Galerii Sztuki Współczesnej BWA można oglądać indywidualną wystawę ukraińskiego artysty Jurija Biłeja. Jego projekt EUROPA II nawiązuje do drogi do niepodległości trzech krajów, z którymi artysta jest ściśle związany: Ukrainy, Polski i Niemiec.

Fotо: Piotr Czyż / yuriy-biley.com

Wystawa Jurija Biłeja to opowieść o kulturze wizualnej wybranych momentów z historii trzech krajów europejskich, z którymi artysta jest związany: Ukrainy, Polski i Niemiec. Biłej skupia się nie na przełomach dziejowych, ale na mniej widocznych procesach historycznych, które doprowadziły do znaczących zmian politycznych czy systemowych. Opowiada o nich z perspektywy zewnętrznej i wewnętrznej, emigranta i imigranta. W ramach wystawy artysta podejmuje tematy wolności oraz demokracji i bada ich przemiany na mapie Europy, analizując materiały archiwalne pochodzące z okresu od lat 60. do 90 XX wieku.

Więcej  informacji o wystawie pod linkiem.

Białystok. Wystawa Iwana Switłycznego „Maybe We Can Have Fun Together”

Do 21 lipca będzie eksponowana wystawa ukraińskiego artysty Iwana Switłycznego „Maybe We Can Have Fun Together”.

„Moim celem nie jest ponowne rozpowszechnianie wczorajszych wiadomości” – deklaruje Iwan Switłycznyj. Stwierdzenie to wydaje się radykalne w aktualnym kontekście trwającej wojny, gdy sztuka coraz częściej przyjmuje funkcję „informowania”, wpadając w pułapkę zagmatwanych realiów politycznych. Switłycznyj postrzega sztukę jako przestrzeń zmian, od lat angażując odbiorców w skomplikowane interakcje, odwołując się do ich świadomości i apelując o podejmowanie działań.

W ramach wystawy indywidualnej „Maybe We Can Have Fun Together” Switłycznyj na podstawie badań, przeprowadzonych we współpracy z różnymi naukowcami i badaczami, stwarza środowisko, w którym łączy różne modele zachowań i możliwości odbierania rzeczywistości. Za podstawę bierze sformułowaną przez brytyjskiego neurobiologa Karla Fristona zasadę wolnej energii i poodaje je artystycznej interpretacji.

Iwan Switłycznyj to ukraiński artysta i rzeźbiarz, autor instalacji. Urodził się w 1988 roku w Charkowie, gdzie ukończył Państwową Akademię Designu i Sztuki. Artysta zajmuje się głównie obszarami nowych media, form wideo i audio oraz wspólnych przestrzenie sztuki i nauki.Twórczość Iwana Switłycznego prezentowana była na 57. Biennale w Wenecji, na wystawach i festiwalach w Niemczech, Austrii i Polsce. Laureat Nagrody Artystycznej im. Kazimierza Malewicza 2018, zdobywca nagrody State of the ART(ist) w ramach festiwalu Ars Electronica 2022 w Linzu w Austrii. Rezydent Centrum Sztuki Współczesnej w Warszawie „Zamek Ujazdowski”.

Więcej informacji o wystawie pod linkiem.

Kraków. „Odessa. Długi wiek XX w sztuce”

Do 1 września 2024 roku w Krakowskim Międzynarodowym Centrum Kultury prezentowana będzie wystawa „Odessa. Długi wiek XX w sztuce”, której kuratorkami są Żanna Komar, Julia Bierdiarowa i Waleria Plechotko.

Wystawa jest próbą odpowiedzi na pytanie, jak doświadczenia XX wieku z jego wojnami, terrorem i represjami wpłynęły na rozwój odeskiej sztuki. Na wystawie będą przedstawione dzieła ukraińskiej awangardy i sztuki współczesnej, a także dzieła współczesnych artystów ukraińskich, powstałe podczas wojny rosyjsko-ukraińskiej. Na wystawie prezentowane będą obrazy, grafiki i rzeźby z Muzeum Sztuki w Odessie.

Więcej informacji o wystawie pojawi się na stronie Centrum Kultury, gdy zbliży się termin  jej otwarcia.

Przygotowała Anastazja Werchowecka