Wrzesień z ukraińską kulturą – Nasz Wybir – Portal dla Ukraińców w Polsce

Wrzesień z ukraińską kulturą

3 września 2023
Wrzesień z ukraińską kulturą

Materiał ten jest dostępny również w języku ukraińskim/
Цей текст також можна прочитати українською мовою

Już tradycyjnie, redakcja „Naszego Wyboru” przygotowała zestaw ukraińskich wydarzeń w Polsce, które odbędą się we wrześniu 2023 roku. Są to w między innymi koncerty, wystawy, spotkania i projekcje filmów.

Koncerty

Dni Muzyki Ukraińskiej w Warszawie

W dniach 3, 5 i 10 września 2023 roku w Warszawie odbędzie się największe wydarzenie kulturalne w Polsce prezentujące ukraińską muzykę klasyczną – „Dni Muzyki Ukraińskiej”. Organizatorem festiwalu jest Fundacja Pro Musica Viva, która w tym roku obchodzi swoje 25-lecie. Współzałożycielem (wraz z Ewą Samborską) i od początku prezesem fundacji jest polsko – ukraiński kompozytor i dyrygent Roman Rewakowicz.

W programie: solowy koncert Kyiv Piano Duo, chóralny koncert Wrocław Baroque Ensemble i wielki koncert symfoniczny.

Pełny program wydarzenia  pod linkiem.

Bilety na wydarzenia są dostępne na  Bilety24.

Dorofeeva

Nadija Dorofiejewa to ukraińska piosenkarka, autorka tekstów, blogerka, aktorka i projektantka. Zdobywczyni nagrody muzycznej „Zołota żar ptycia”, YUNA. W Polsce piosenkarka wykona nowy program zatytułowany „Senses”. Cel trasy to  zbiórka pieniędzy na projekt Superhumans. To ośrodek medyczny, w którym Ukraińcy mogą uzyskać różną pomoc: od protetyki po leczenie zespołu stresu pourazowego.

Koncert odbędzie się 9 września w Warszawie. Bilety można kupić pod linkiem.

Serhij Ochrimczuk

Kapela Serhija Ochrimczuka to kwartet, którego członkowie badają i wykonuje tradycyjną muzykę instrumentalną i polifoniczną z różnych regionów Ukrainy i Europy. Serhij to ukraiński wirtuoz skrzypiec wykonujący tradycyjną ludową muzykę, jazzową, rockową, jest także wykładowcą muzyki. Studiuje i wykonuje etniczną muzykę skrzypcową różnych krajów, eksperymentuje z łączeniem wielu muzycznych gatunków.

Koncert i potańcówka odbędą się w niedzielę 10 września. Początek o 19:30. Miejsce – Warszawa, Bulwary Wiślane, statek Wynurzenie w pobliżu Centrum Nauki Kopernik. Udział jest bezpłatny. Podczas wydarzenia będą zbierane pieniądze na rzecz szpitala w Zaporożu.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Kozak Siromacha

Kozak Siromacha (prawdziwe nazwisko – Ołeksandr Liubbożenko) to ukraiński etno – śpiewak. Znany z barwnego ludowego stylu  i kontynuowania kozackich tradycji.

Muzyk wystąpi w Gdańsku 29 września. Bilety można nabyć w cenie 49 zł pod linkiem.

Pokazy filmów                                          

Gdańsk. Pokaz filmu „Zakazany” i dyskusja o twórczości i życiu Wasyla Stusa

W poniedziałek 4 września w Gdańsku odbędzie się projekcja filmu „Zakazany” oraz spotkanie z reżyserem Romanem Browko. Wydarzenie odbędzie się w biurze projektu „Gdańsk Miasto Literatury” przy ulicy Długiej 35. Wstęp  bezpłatny. Wydarzenie będzie także transmitowane online. Początek o 17:00.

Oprócz pokazu filmu odbędzie się także spotkanie z tłumaczami poezji Stusa na język polski, Marcinem Gaczkowskim i Jackiem Podsiadło. Porozmawiają m.in. o represjach wobec ukraińskiej inteligencji w ZSRR oraz o losach książki Wachtanga Kipianiego „Sprawa Wasyla Stusa”. Po rozmowie odbędzie się projekcja filmu (w języku ukraińskim z polskimi napisami) i spotkanie z reżyserem filmu Romanem Browko.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem

Warszawa. Pokaz filmu „Pod wspólnym niebem” 

Do 6 września w Warszawie trwa drugi letni pokaz filmów „Pod wspólnym niebem”. Projekcje odbywają się w każdą środę od 12 lipca do 6 września na dziedzińcu Kamienicy Artystycznej Centrum Myśli  Jana Pawła II przy ulicy Foksal 11. Początek pokazu o 20:00. W tegorocznym programie znalazło się łącznie 15 filmów z Ukrainy, Polski, Gruzji, Białorusi i Indii.

6 września będzie można obejrzeć dokumentalny film „Ptak” w reżyserii Aliny Maksymenko. Wydarzenia filmu rozgrywają się w czasie pandemii we wspólnym mieszkaniu matki i jej dorosłej córki. W jednej części domu znajduje się internetowa szkoła muzyczna matki, która jest nauczycielką gry na fortepianie i komunikuje się tylko ze swoimi uczniami. W drugiej części – pracownia malarska jej córki Aliny. Pomimo wspólnej przestrzeni ich światy praktycznie nie są ze sobą połączone. Pewnego dnia Alina dowiaduje się o wypadku, w którym ginie Katia, córka jej przyjaciółki

Organizatorzy informują, że film przeznaczony jest dla widzów powyżej 16 roku życia.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Warszawa. VI Międzynarodowy Festiwal „Brukiwka”

„Brukiwka” – to festiwal niezależnych krótkometrażowych filmów, na którym młodzi reżyserzy z całego świata prezentują swe dokumentalne, fabularne, animacyjne i eksperymentalne filmy, trwające do 20 minut. W tym roku festiwal odbędzie się w 6 miastach w Niemczech, Polsce i Ukrainie. W Polsce pokazy filmów odbędą się 8 i 15 września w Ukraińskim Domu w Warszawie przy ulicy Zamenhofa 1.

Wstęp wolny. Obowiązuje uprzednia rejestracja (na 8 września  i 15 września).

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Warszawa. Pamfir

“Pamfir” Dmytra Sucholytkoho-Sobczuka od razu stał się współczesnym klasykiem dzięki wielopoziomowej fabule, doskonałej grze aktorskiej i doskonałym zdjęciom. Brytyjskie wydanie The Guardian umieściło „Pamfira” na liście najlepszych filmów 2023 roku. To opowieść o emigrancie ekonomicznym Loni  – Pamfirze, który próbuje skończyć ze swą kryminalną przeszłością i rozpocząć nowe życie z rodziną. Jednak przez zrządzenie losu musi , jak zapewnia Pamfir.  jeden raz znów podjąć się przemytu. Nie podejrzewa, że ​​chęć szybkiego zarobienia pieniędzy zasadniczo zmieni jego życie i doprowadzi do nieodwracalnych konsekwencji.

Projekcja odbędzie się 28 września w kinie Kadr. Bilety można kupić pod linkiem.

Spotkania, prezentacje, dyskusje

Warszawa. Prezentacja zbioru wierszy „Książka Narodzonych” i spotkanie z autorką

W piątek 1 września w Warszawie odbędzie się spotkanie z ukraińską poetką Oksaną Lebediwną i prezentacja jej zbioru wierszy „Księga Narodzonych”. Wydarzenie odbędzie się w Domu Ukraińskim przy ul. Zamenhofa 1. Początek o godzinie 18:00. Wstęp na wydarzenie jest bezpłatny.

„Księga Narodzonych” to projekt, w którym na podstawie cerkiewnych ksiąg metrykalnych z XIX-XX wieku we wsi Kryworiwnia w obwodzie iwanofrankowskim, autorka stworzył huculską sagę o losach ludzi, którzy przeżyli traumatyczne doświadczenia historyczne: ruch opryszków, I i II Wojnę Światową, okupację sowiecką, represje, współczesną wojnę Rosji przeciwko Ukrainie.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Kraków. Spotkanie z pisarką  Jewhenią Kuzniecową

W sobotę 2 września o godzinie 19:00 w Krakowie odbędzie się spotkanie z pisarką, blogerką, autorką książek „Zapytajcie Mijeczkę”, „Gotowanie w smutku” i „Drabina” – Jewheniją Kuzniecową. Wydarzenie odbędzie się w Kawiarnio – Księgarni Nić przy ulicy Sławkowskiej 28. Wstęp wolny. Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Jewhenija Kuzniecowa to pisarka, blogerką, tłumaczka z języka angielskiego, hiszpańskiego i niemieckiego, badaczka mediów i komunikacji. Urodzona i wychowana w Ukrainie. W Hiszpanii obroniła pracę magisterską na temat realizmu magicznego. Autorka książek „Zapytaj Mijeczkę” i „Gotowanie w żałobie”. Interesuje się tematyką rzeczywistości językowej i ogólnie językami.

Warszawa. Kulturalna deokupacja Mariupola

Ukraiński Dom i Rada Miasta Mariupola zapraszają do udziału w dyskusji na temat: „Możliwości opisu historii miasta Mariupol w oparciu o poszukiwanie daty jego założenia”. Spotkanie odbędzie się w ramach projektu „Kulturalna deokupacja Mariupola” 12 września. Początek o 18:00 w Ukraińskim Domu pod adresem ulica Zamenhofa 1. Wstęp  bezpłatny. Obowiązuje uprzednia rejestracja.

Kulturalna deokupacja Mariupola to cykl publicznych spotkań i dyskusji, które pomogą poznać społeczno-kulturowy fenomen Mariupola, wymienić doświadczenia i wiedzę w dziedzinie kultury oraz tworzyć wizję odbudowy Mariupola po fizycznej deokupacji miasta, w sferze kultury i dziedzin z nią związanych. Związane z tym  tematem  platformy dialogu tworzą się w  Kijowie, Lwowie i Warszawie.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Warszawa. Charytatywne czytanie poezji z Bohdanem Fesykiem

Ukraiński Dom w Warszawie zaprasza na charytatywne odczyty ukraińskiej poezji. Dochód zostanie przekazany na potrzeby Zbrojnych Sił. Wydarzenie odbędzie się w sobotę 16 września o godzinie 16:00 w Ukraińskim Domu pod adresem ul. Zamenhofa 1. Wstęp bezpłatny. Obowiązuje rejestracja.

Czytanie poprowadzi Bohdan Fesyk, młody ukraiński poeta z obwodu tarnopolskiego. Bohdan studiuje obecnie w seminarium duchownym w Rzymie, jednocześnie organizuje akcje charytatywne, podczas których czyta swoje wiersze i zbiera pieniądze dla Zbrojnych Sił. Dzięki staraniom poety udało się zebrać około 400 tysięcy hrywien.

Łódź. Spotkanie z Oksaną Zabużko

15 września o 17:00 w Łodzi odbędzie się spotkanie z ukraińską pisarką Oksaną Zabużko. Wydarzenie odbędzie się w ramach konferencji „Igrzyska Wolności”. Oksana Zabużko wystąpi podczas otwarcia wydarzenia i zaprezentuje swoją najnowszą książkę “Najdłuższa podróż”, która wyszła drukiem w 2022 roku, a na początku 2023 pojawiło się już jej polskie tłumaczenie.

Bilety na wydarzenie można kupić pod linkiem.

Więcej pod linkiem.

Spotkanie z ukraińskim historykiem Jarosławem Hrycakiem

Jarosław Hrycak to ukraiński historyk i publicysta. Doktor nauk historycznych, profesor Ukraińskiego Katolickiego Uniwersytetu we Lwowie, profesor wizytujący na Uniwersytecie Środkowoeuropejskim w Budapeszcie, na uniwersytetach Harvard i Columbia. Autor prac naukowych i publicystycznych na temat historii Ukrainy.

Spotkania z Jarosławem Hrycakiem odbęda się:

  • 16 września – Gdańsk, Europejskie Centrum Solidarności. Początek o 14:30. Wstęp wolny.
  • 17 września – Łódź. Spotkanie odbędzie się w ramach konferencji „Igrzyska Wolności”. Bilety można kupić pod linkiem. О 16:30 odbędzie się dyskusja na temat sytuacji w Ukrainie, а о 19:15 – spotkanie autorskie.
  • 18 września – Warszawa. Miejsce wydarzenia – Biuro Fundacji S. Batorego ul. Sapieżyńska 10 a. Godzina w trakcie ustalania.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Warszawa. Prezentacja książki „Miasto, od którego zaczęła się wojna”

Ukraiński  Dom wraz z działaczami na rzecz obrony praw człowieka ze Wschodnio-ukraińskiego Centrum Inicjatyw Obywatelskich zapraszają na prezentację książki „Miasto, od którego zaczęła się wojna” o początkach okupacji rosyjskiej ukraińskich miast od Słowiańska w obwodzie donieckim w 2014 roku.

Wydarzenie odbędzie się 29 września w Ukraińskim Domu – ul. Zamenhofa 1. Początek o godzinie 18:00. Wstęp wolny. Obowiązuje uprzednia rejestracja.

Podczas prezentacji obrońcy praw człowieka opowiedzą między innymi o specyfice życia w mieście w warunkach okupacyjnych; roli prorosyjskiej propagandy, cerkwi i lokalnych władz w zajęciu miasta przez okupantów; funkcjonowaniu nielegalnych więzień; problemami z dostępem do opieki medycznej.

Więcej o wydarzeniu pod linkiem.

Wystawy

Warszawa  ”Poza Strefą” 

„Poza Strefą” – to wspólny projekt artystyczny Anastazji Budnikowej i Mariny Taliutto. Wystawa składa się z dwóch cykli prac, w których każda z artystek przedstawia swoją wizję rzeczywistości. Choć prace są wizualnie podobne, emocje, stan psychiczny i odzwierciedlona rzeczywistość są zupełnie inne.

Wystawa będzie czynna do 25 września w Ukraińskim Domu w Warszawie – ul. Zamenhofa 1.

Więcej o wystawie pod linkiem.

Międzynarodowa wystawa ukraińskich i polskich artystów „Human” w Słupsku i Ustce

Do 28 września Bałtycka Galeria Sztuki Współczesnej zaprasza na międzynarodową wystawę „Human”, której kuratorem jest ukraińska krytyk sztuki Oksana Karpowec.

„Prace prezentowane na wystawie odzwierciedlają powszechne poczucie rychłego samounicestwienia rasy ludzkiej w wyniku nieodwracalnych skutków degradacji środowiska, zagrożenia nuklearnego i wojny na Ukrainie, która w istocie rzeczy wywiera szeroki wpływ na funkcjonowanie całego świata. A jednak autorzy prezentowanych na wystawie prac nie pozostają biernymi obserwatorami. Artyści analizują punkty styczne pamięci historycznej i społeczno-politycznych realiów teraźniejszości, jednocześnie odrzucając jednostkową melancholię na rzecz wielowymiarowych form krytyki, oporu i obojętności” – mówi o wystawie Oksana Karpowec.

W wystawie biorą udział artyści z Ukrainy i Polski: Tereza Barabash, Yuriy Bolsa, Grzegorz Bożek, Piotr Desperak, Alevtyna Kakhidze, Ola Kozioł i Suavas Lewy, Myro Klochko i Anatoliy Tatarenko, Paweł Korbus, Dmytro Krasnyi, Zdzisław Pacholski, Serhii Petlyuk, Andriy Rachinskiy oraz Daniil Revkovskiy, Vasyl Savchenko, Vahram Mkhitaryan, Ewa Zarzycka i Krzysztof Zając.

Wystawę można zwiedzać w Słupsku i Ustce:

  • Galeria Kameralna / Partyzantów 31a w Słupsku;
  • Baszta Czarownic / F. Nullo 8 w Słupsku;
  • Centrum Aktywności Twórczej / Zaruskiego 1a w Ustce.

Więcej o wystawie  pod linkiem.

Wystawa Sany Szachmuradowej – Tanskiej w Warszawie

1 lipca w warszawskiej galerii Gunia Nowik Gallery (Bracka 18/62) odbył się wernisaż indywidualnej wystawy ukraińskiej artystki Sany Szachmuradowej-Tanskiej.

Sana Szachmuradowa-Tanska urodziła się w Odessie. Znaczną część dzieciństwa spędziła na wsi na Podolu. W 2014 roku artystka wyemigrowała do Kanady, gdzie w 2020 roku uzyskała tytuł Bachelor of Arts Psychology na York University w Toronto. Po zdobyciu wykształcenia w Kanadzie przeniosła się do miasta, które „cały czas ją inspirowało” – Kijowa. Tam zastała ją pełnowymiarowa rosyjska wojna. Artystka wraca do wsi swojej babci na Podolu, gdzie tworzy szereg nowych prac. Do malowania używa starej juty lub płótna i oleju. Jako artystka poszukuje ledwie zbadanych korzeni swojego pochodzenia poprzez kolektywne i osobiste archetypy

Wystawę będzie można oglądać do 9 września. Więcej o wystawie – za pod linkiem.

Pracу Sany Szachmuradowej Tanskiej “Czarnoziem” / Galeria «Dom»,  Ukraiński Dom w Warszawie.

Warto przypomnieć, że prace Sany Szachmuradowej – Tanskiej były prezentowane w 2022 roku w warszawskiej Galerii „Dom” w ramach wystawy “Czarnoziem”.

Queerstories w Lublinie

Projekt Queerstories bada sztukę queer – performansu i wideo w Ukrainie i w Polsce. Tematem przewodnim prezentowanych prac jest zarówno historia queer, jak i współczesność. Uczestnicy wydarzenia będą mogli zobaczyć performance i posłuchać muzyki w wykonaniu queer DJ-ów. Podczas wystawy zaprezentowanych zostanie szereg prac wideo.

W wystawie biorą udział performerzy Ala Urwał, Anastas Krusińska, Edmund Krempiński & Natalia Różycka, Filip Kijowski, Krzysztof Lubka, Szast Vladislav Serhijowycz, Vladislav Plisetskiy, Katya Kopieikina, Anti Gonna; Anton Karyuk; Anton Shebetko; Daniil Galkin,; Daniela Weiss; Fyodor Khorkov; Liliana Zeic; Eternal Engine (Marta Nawrot & Jagoda Wójtowicz); Ryszard Czubak, Sarmen Beglarian, Tomasz Fudala; Szymon Adamczak

Projekt Queerstories jest organizowany przez Platformę Inicjatyw Kulturalnych Izolyatsia, Galerię Labirynt i Queer Archives Institute. Inicjatorką projektu jest Alina Kleytman, inspiratorem Oleksandr Halishchuk. Zespół kuratorski: Kateryna Filyuk, Alina Kleytman, Karol Radziszewski, Waldemar Tatarczuk.

Wystawa będzie prezentowana do 31 sierpnia w Galerii  Labirynt,  pod adresem – ks. J. Popiełuszk 5 w Lublinie., od wtorku do niedzieli, od 12:00 do 19:00. Wejście – 5 złotych.

Więcej o wydarzeniu – pod linkiem.

Kraków “Ekspresja.Lwowska rzeźba rokokowa”

Od 30 marca do 22 października 2023 roku na Zamku Królewskim na Wawelu w Krakowie można oglądać wystawę prac XVIII-wiecznego galicyjskiego rzeźbiarza Johanna Georga Pinsla. Większość prac prezentowanych na zamku pochodzi z Lwowskiej Galerii Narodowej.

Johann Georg Pinsel to rzeźbiarz tworzący w  XVIII wieku, przedstawiciel późnego baroku i rokoka. Miejsce i data urodzenia Pinsla są nieznane, podobnie jak jego pochodzenie. Niektórzy badacze sugerują, że Pinsel mógł pochodzić z Niemiec, Austrii lub Czech. Od około 1750 roku, aż do śmierci w 1761 lub 1762 roku, pracował na terenie Galicji, wchodzącej wówczas w skład Rzeczypospolitej Obojga Narodów, między innymi we Lwowie i Buczaczu.

Do naszych czasów zachowało się niewiele rzeźb artysty – dzieł wykonanych z kamienia i drewna, głównie o tematyce religijnej. Rzeźby Pinsla charakteryzują się emocjonalnością i dynamiką, wyostrzonymi rysami twarzy i ubioru.

Koszt biletów wstępu to 5 zł (zwykły) i 3 zł (ulgowy). Osoby posiadające bilet wstępu do komnat królewskich mogą obejrzeć wystawę bezpłatnie.

Więcej o wystawie pod linkiem.

A.V.